poradnik - przydatna rzecz!

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: luty 2012
Liczba stron: 136

Bycie szczęśliwym człowiekiem jest bardzo trudne, ponieważ na każdym kroku spotyka nas jakieś mniejsze lub większe nieszczęście. W takim razie, po co cieszyć się życiem, śmiać się i pokonywać różnego rodzaju przeszkody, stojące na naszej drodze? Starania, które i tak nie przyniosą żadnego rezultatu są bezsensowne. Nie warto starać się, przeć do przodu i posiadać jakąkolwiek motywację do czegoś. Zdecydowanie łatwiej jest być nieszczęśliwą osobą - narzekać na wszystko, niczego nie doceniać, martwić się i stać na uboczu, nie podejmując żadnych wyzwań oraz nie wchodząc w głębsze relacje z innymi ludźmi.

Olga Rzycka w swoim poradniku radzi jak być nieszczęśliwym i utrudniać spokojne oraz szczęśliwe życie innym ludziom. Skoro nam jest źle, to dlaczego ktoś miałby chodzić z uśmiechem na twarzy? To niedorzeczne i godne potępienia!

"Potwór w Twojej głowie" składa się z dwóch części oraz rozdziału dodatkowego. W pierwszej części mamy okazję zapoznać się z potworami, które mieszkają w ludzkich głowach. Ba! Możemy nawet zobaczyć je na własne oczy! Ten rozdział to skarbnica wiedzy, zawierająca rady oraz odpowiedzi na wiele pytań, chociażby - co zrobić, aby potwory znajdujące się w mojej głowie, miały jak najlepsze szanse do rozwoju? Jak mam postępować, żeby moje życie było złe pod każdym względem? Jak podtrzymywać wysoki poziom nieszczęścia? Wszystkie rady można wypisywać bądź wydrukować i powiesić sobie nad łóżkiem - ciągłe życie w nieszczęściu będzie gwarantowane.

Druga część książki dotyczy relacji z otaczającymi nas ludźmi. Po zapoznaniu się z treścią tego rozdziału, każdy dowie się jak sprawić, aby innym w relacjach z nami oraz nam w relacjach z innymi było naprawdę źle. Dodatkowo, wiele przykładów postępowania w:
- związkach - co zrobić, aby zawsze kończyły się niepowodzeniem?
- pracy - jak zwiększyć prawdopodobieństwo, aby praca nie przynosiła żadnej satysfakcji i była jedynie męczarnią?
- relacjach z dziećmi - jak wychować godnego siebie następcę, który będzie toksycznym człowiekiem, utrudniającym życie sobie i innym?

Jednak, żeby nie było tak pięknie - autorka umieszcza dodatek w postaci metody na pozbycie się potworów, czyli jak się odrobaczyć. Dzięki niemu dowiadujemy się chociażby o tym, w jaki sposób należy odkrywać ograniczające nas przekonania oraz jak je zwalczać.

 Ten "nieszczęśliwy" poradnik jest zabawny oraz wciągający. Czyta się go z uśmiechem na twarzy, mimo tego, iż powinien być wtedy zabroniony. ;-) Bardzo spodobały mi się zabawne rysunki, które świetnie uzupełniają przekazywaną treść. Podczas lektury tego poradnika, czytelnik ma szansę uświadomić sobie jak wiele go ogranicza, tylko dlatego, że nie wierzy w siebie, boi się porażki oraz tego, co powiedzą inni. Polecam go ludziom, którzy czują się nieszczęśliwi i chcieliby to zmienić, jak również osobom, które cieszą się z tego co mają, aby utwierdziły się w przekonaniu, że są prawdziwymi szczęściarzami.


Tytuł oryginału: The Buzz: A Practical Confidence Builder for Teenagers
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: grudzień 2008
Liczba stron: 184

Młodzi ludzie często muszą podejmować decyzje, które mogą zaważyć na ich przyszłym życiu. Nie jest to łatwe, ponieważ mając -naście lat, człowiek często nie ma jeszcze całkowicie ukształtowanego charakteru oraz sprecyzowanych planów na przyszłość, a wymaga się od niego odpowiedzialności za własne czyny i słowa, stanowczości, odwagi, pewności siebie. Nastolatek nie jest już dzieckiem, ale nie jest jeszcze osobą dorosłą. Tak naprawdę - nie ma zbyt łatwego życia.

Autor przystępnie i w zabawny sposób przekazuje wiedzę oraz motywuje do dokonywania pozytywnych życiowych wyborów. Każdy z nas jest inny, jak więc zrozumieć samego siebie i otaczający świat? Czy istnieje klucz do poznania życiowego potencjału i atrakcyjnych predyspozycji? W jaki sposób zgrać się z otoczeniem tak, by zawsze móc zaprezentować mocną stronę swojej osobowości?

Nastolatką już nie jestem i żałuję, że taki poradnik nie trafił w moje ręce kilka lat temu. Może nie doprowadziłby do diametralnych zmian w moim życiu, aczkolwiek na pewno pomógłby mi w pewnym stopniu. "Praktyczny przewodnik dla nastolatków" składa się z trzech głównych części, a do tego zawiera wstęp oraz dodatki w postaci różnych przydatnych informacji.

Część pierwsza w głównej mierze pomaga w określeniu własnej osobowości. Każdy ma szansę uświadomienia sobie własnych predyspozycji, odkrycia mocnych stron oraz poznania odpowiednich metod zwalczania stresu, uczenia się i spędzania wolnego czasu. Ponadto, możemy dowiedzieć się jak sprawić, aby nasze relacje z bliskimi stały się lepsze.

Druga część przedstawia w jaki sposób humory i nastroje wpływają na decyzje, które podejmujemy. Ten rozdział ukazuje również sposoby kontrolowania swoich emocji oraz dziesięć najlepszych sposobów na zbudowanie silnej osobowości.

Ostatnia część zatytułowana "Zdobądź świat" uświadamia, że warto wierzyć w siebie, a zminimalizowanie własnego stresu pomaga osiągać zamierzone cele.

Przy tym poradniku nie sposób nudzić się! Nie dość, że zawiera wiele przydatnych rad oraz ciekawostek, to jeszcze różnego rodzaju testy, zabawne ilustracje oraz teksty z lukami do wypełnienia. Uważam, że ten przewodnik byłby wspaniałym prezentem dla każdego młodego człowieka. Z pewnością, przyniósłby wiele radości, większej pewności siebie oraz wiarę w to, iż każdy człowiek ma w sobie ogromny potencjał, który należy odkryć oraz rozwijać.

Za oba poradniki dziękuję księgarni:

8 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Potwór... jest zdecydowanie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zawsze z przyjemnością czyta się Twoje opinie:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Obie książki wydają się bardzo ciekawe i chętnie bliżej się z nimi zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten o potworze brzmi świetnie, zdecydowanie dla mnie XD

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią sięgnę. Tak właśnie, mówię to ja, osoba, która nienawidzi poradników. To chyba przez recenzję - świetnie napisaną;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to dla mnie naprawdę ogromny komplement! Bardzo mi miło. :)

   Usuń
 6. Ja zdecydowanie spasuję. Nie cierpię poradników. :( Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.