Literackie tagi

Każdy z nas posiada inne kryteria decydujące o tym, po jaką książkę sięgnie. Nieraz jest to wspaniała okładka czy intrygująca treść, a jeszcze innym razem główną rolę odgrywa polecenie danej pozycji przez znajomych czy blogerów. Ponadto przypuszczam, że w głowie każdego mola książkowego znajdują się pewne hasła - tagi, które sprawiają, iż ujrzenie ich na obwolucie danego utworu literackiego sprawia samoczynne wyciąganie do niego rąk połączone z szybszym biciem serca. Czasami patrząc na sam tytuł powieści bądź gatunek, do którego należy, decyduje o tym, iż sięgamy po nią. Ja również tak mam, dlatego w ramach projektu Rozmawiajmy chciałabym podzielić się z Wami hasłami, które przyciągają mój wzrok i chwytają za serce, sprawiając, iż pragnę zapoznać się z daną lekturą. Do każdego tagu podam także przykłady książek, które przeczytałam, a zadecydował o tym jakiś czynnik istotny dla mnie.tag - TRUDNE DZIECIŃSTWOtag - ASPEKT PSYCHOLOGICZNYtag - LITERATURA WOJENNAtag - JODI PICOULT
tag - MACIERZYŃSTWO, RODZICIELSTWOtag - LITERATURA EROTYCZNAtag - UZALEŻNIENIAWpis w ramach projektu:

31 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Ciekawy sposób "rozstrzygania" tagów. Ja, szczerze mówiąc nie bardzo zwracam uwagę na takie hasła, bardziej interesuje mnie opis, ewentualnie okładka, chociaż to nie jest czynnik najważniejszy, jeśli widzę wiele pozytywnych recenzji jakiejś książki, a okładka jest niezachęcająca, to i tak kupię/wypożyczę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również nieraz kieruję się okładką czy opisem książki, ale zdarza mi się też sięgać po powieść właśnie ze względu na hasło przewodnie, gdyż to właśnie ono sprawia, że mam pewne wyobrażenie na jej temat.

   Usuń
 2. 8 książek z tej listy przeczytałam, za to w całości dwa ostatnie tagi (biorąc pod uwagę Twoje przykłady). Też jak słyszę Jodi Picoult to wiem, że przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nigdy nie myślałam o tym w jaki sposób wybieram książki. Nawet teraz zastanawiając się nad tym nie mam zielonego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo milo zaskoczyłam się ,,Bez mojej zgody". Polecam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa notka i znakomity pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią sięgnęłabym po wszystkie książki o podanych tematykach, z wyjątkiem erotyków i tych o rodzicielstwie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno dogadałabyś się z moją mamą pod względem tagu "trudne dzieciństwo", która właśnie teraz zaczytuje się w jednej z książek Cathy Glass. :) Ja jedynie w planach mam przeczytanie wszystkich książek Jodi Picoult, tak to nic innego mnie raczej nie interesuje. Poza tym to jest tylko jedno hasło, które sprawia, że jestem skłonna dla niego przeczytać każdą książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, musisz umówić mnie na spotkanie ze swoją mamą! ;-) Ja na razie mam za sobą tylko "Skrzywdzoną" Cathy Glass, ale kupiłam jeszcze kilka jej powieści, zatem na pewno zapoznam się z nimi, gdyż tematyka zdecydowanie moja. Przeczytałam także osiem powieści Picoult, a moja ochota na jej twórczość nie słabnie. :)

   Usuń
 8. ciekawy temat do rozmowy. Nie ukrywam, ze bardzo czesto kieruje sie wlasnie tymi tagami :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe :) Oprócz erotyków najbardziej przemawia do mnie "Trudne dziecinstwo" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy post, chociaż ja nigdy jeszcze nie myślałam w jaki sposób wybieram książki, które czytam. Tak jakoś zawsze czuję, że dana pozycja przypadnie mi do gustu :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Moje ulubione tagi pokrywają się z Twoimi. Do tego mogę jeszcze dodać "kryminał skandynawski", "Joanna Chmielewska" i wszystkie tagi mówiące o przemocy wobec kobiet, niesprawiedliwym ich traktowaniu oraz wykorzystywaniu - również w innych kulturach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dość małe doświadczenie z kryminałami skandynawskimi, ale przyznam szczerze, że nie mam nic przeciwko nim, bo potrafią wciągnąć. :) Co do przemocy wobec kobiet, a także niesprawiedliwym traktowaniu oraz wykorzystywaniu - ta tematyka również jest bliska mojemu sercu. Po prostu nie chciałam podawać zbyt wielu tagów, aby post nie był zbyt długi, gdyż nikt nie chciałby na niego patrzeć. ;-) Jednak również lubię sięgać po tę niełatwą, a nieraz okrutną tematykę.

   Usuń
 12. A ja do Jodi nie jestem przekonana, jednak planuję przeczytać coś jej autorstwa. Literaturę wojenną lubię. Nie znoszę erotyków... Książki otagowane "Trudnym dzieciństwem" znalazłyby miejsce w moim sercu:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Interesujący pomysł na podział książek, które nam się podobają;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Moja lista byłaby zupełnie inna (może poza aspektem psychologicznym, bo chętnie sięgam po powieści psychologiczne). ;) Tak naprawdę nigdy się nad tym nie zastawiałam, ale zwykle przyciągają mnie hasła: mitologia, baśń, starożytność, oniryzm + odwołania do innych książek i tendencje słowotwórcze. Lubię też biografie znanych kobiet i książki o charakterze metaliterackim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod biografiami również mogę się podpisać, jednak reszta haseł nie leży w kręgu moich zainteresowań. :)

   Usuń
 15. Najbardziej ciągnie mnie chyba do literatury wojennej. ;) Nie jest łatwa, ale chciałabym "zaciągnąć się" odrobinę tym, co było przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak, ja jak widzę niektórych autorów to czytam w ciemno:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawe pozycje podałaś. W zasadzie oprócz macierzyńskich interesują mnie wszystkie;) ,,Bez mojej zgody" widziałam film, ale słyszałam, że różni się od książki, dlatego ciągle mam ją na uwadze w najbliższym czasie:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja najpierw przeczytałam książkę, a później obejrzałam film - generalnie są podobne, ale zakończenie różni się. Jednak obie wersje chwytają za serce. :)

   Usuń
 18. I była miłość w getcie <3

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja nie mam chyba ścisłych kryteriów jakimi kieruję się wybierając lekturę. Staram się czytać różne gatunki, ponieważ będzie mi to potrzebne w przyszłości (mam nadzieję). Z Twoich pozycji czytałam tylko "Dogonić rozwiane marzenia" (bardzo dobra), oraz "Pamiętnik narkomanki".

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny pomysł na notkę!
  U mnie pojawiłyby się podobne hasła, choć bez literatury erotycznej i chyba bez uzależnień (kiedyś częściej sięgałam po taką tematykę, teraz nie bardzo).

  Dorzuciłabym coś z thrillerów (np. seryjni mordercy) i zaburzenia psychiczne.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jodi Picoult uwielbiam,podobnie jak literaturę historyczną. Pozostałe tagi czytam bardzo, bardzo sporadycznie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Podpowiedziałam mi tym wpisem wątek wojenny. Zapomniałam, że mam w domu "Pianistę". ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. mnie najbardziej spodobał się tag- aspekt psychologiczny, na te książki mam wielką ochotę :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.