Nowości i zapowiedzi #7

Czerwiec minie mi pod znakiem masy egzaminów oraz przygotowań do obrony pracy dyplomowej, a także pisaniem drugiego licencjata. Jednak ten miesiąc będzie równoznaczny nie tylko z brakiem wolnego czasu, ale wieloma intrygującymi powieściami, które ukażą się na polskim rynku wydawniczym. Mam nadzieję, że chociaż garstkę z nich będę mogła przeczytać, bo są warte grzechu.
Ellie, dwudziestolatka, studiuje i mieszka z rodzicami w Paryżu, wiodąc beztroskie życie do dnia, kiedy spotyka Pana, dwukrotnie od niej starszego żonatego chirurga. Ich związek, początkowo rozwijający się tylko za pośrednictwem Facebooka i SMS-ów, bazujący na zamiłowaniu obojga do libertyńskiej literatury erotycznej, przenosi się do obskurnego pokoju w hotelu przy placu Pigalle. Tam bez żadnych ograniczeń kochankowie zgłębiają rozkosze seksualnej namiętności. Po serii potajemnych wtorkowych spotkań w hotelu i przelotnych rozmów telefonicznych Ellie przeżywa miesiące gorączkowego oczekiwania na Pana, namiętne zniewolenie, z którego bezskutecznie będzie się starała wyzwolić.
Jakbyś się czuła, gdybyś była dzieckiem nastoletnich rodziców, którzy nieuświadomieni i beztroscy spłodzili cię przez przypadek? (Wstyd i hańba.) I gdyby nikt, albo prawie nikt, cię nie potrzebował ani nie kochał? (A jeśli już kochał, to nie za darmo.) I czy zły dotyk bolałby cię przez całe życie? (Przecież to tylko dotyk, wielkie rzeczy.) Nie jest łatwo być Dziunią, akceptowaną tylko przez dziadków od strony matki, znienawidzoną przez Dziadostwo Pułkownikostwo. Ach, prawda, bardzo przywiązany jest do niej stary profesor, za przyzwoleniem żony organizujący ciche schadzki w piwnicy... 
Dziunia to pełna humoru, ale wstrząsająca historia dziewczynki, która zdecydowanie nie ma lekkiego życia, ale zawsze stara się radzić sobie z trudnościami, w czym pomaga jej przenikliwa inteligencja i śmiech, chociaż nierzadko jest to śmiech przepełniony goryczą.
Mała, ośmioletnia, niewidoma dziewczynka bawiąca się w ogrodzie zostaje w upalny dzień uprowadzona. W tym czasie jej rodzice – bezrobotny ojciec i matka sprzątaczka – śpią kompletnie pijani, zaś brat, który miał na nią uważać poszedł grać w piłkę z kolegami. Sprawca nie pozostawił po sobie żadnych śladów. Ciała dziewczynki nigdy nie znaleziono. Policja nigdy nie rozwiązała zagadki. Po dziesięciu latach porwana zostaje z zakładu dla upośledzonych dzieci niewidoma ośmioletnia dziewczynka, zadziwiająco podobna do dziecka uprowadzonego przed laty. Sarę porzuciła matka alkoholiczka, zaś ojciec jest nieznany. Prowadząca śledztwo komisarz Franciszka Gottlob łączy ze sobą oba przypadki, podejrzewając, że może chodzić o pedofila, który ujawnił się po latach. Tym razem jednak sprawca pozostawił ślad. Policja znalazła w miejscu, gdzie czatował na dziecko ślady spermy…
Katania, sycylijskie miasto u podnóży Etny. Przykładne małżeństwo z klasy średniej oczekuje na przyjazd młodziutkiej pomocy domowej, Ukrainki. Podczas gdy mąż oddaje się głównie karierze zawodowej, żona, po utracie dziecka, powoli pogrąża się w rozpaczy. Rezygnuje z pracy, ogranicza kontakty z ludźmi i coraz bardziej się zaniedbuje.
Ratunkiem dla jej zszarganych nerwów ma być ład i porządek, który zapanuje w domu dzięki pomocy Ludmiły. Dziewczyna bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca, czy jednak rzeczywiście jest tak przywiązana do swoich pracodawców, jak deklaruje? Z domu zaczynają znikać przedmioty, atmosfera gęstnieje. Coraz trudniej odróżnić codzienne życie od fantazmatów i omamów.
Wszystkie elementy mają tu do odegrania ważną rolę - pokój dziecka, ukryta lalka, zgubiona biżuteria, trutki na myszy, wijący się bluszcz... Precyzyjne opisy rzeczywistości przenikają się w tej powieści z nierealnym światem, w jakim zanurza się główna bohaterka, a czytelnik staje się cichym obserwatorem coraz bardziej wstrząsających wydarzeń i w napięciu oczekuje na finał.
Ile jesteś w stanie poświęcić dla swojej przyjaciółki?

Danielle Meyers właśnie się rozwiodła i marzy tylko o tym, aby wyjechać na długie wakacje. Zamiast tego staje w obliczu najtrudniejszej decyzji w życiu. Przyjaciółka Smidge zabiera Danielle na odludzie, aby wyjawić
jej, że jest chora na raka. Ma też niezwykłą prośbę: Kiedy mnie już nie będzie, chciałabym, żebyś dokończyła to, co ja zaczęłam. Weź ślub z moim mężem, wychowaj moją córkę. Nauczę cię, jak zostać nową, lepszą Smidge. Smidge w wersji 2.0.
Czy któraś z podanych książek zainteresowała Was? Może jesteście już po lekturze którejś z nich? Jakie wrażenia?  

38 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Tu nic dla mnie, ale znalazłam wiele innych interesujących mnie nowości w czerwcu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowały mnie "Nieprzyzwoite". Koniecznie będę musiała sie rozejrzeć za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej interesuje mnie ostatnia pozycja. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Upatrzyłam sobie trzy nowości: "Dziunię", "Ślepy instynkt" i "Nieprzyzwoite" :)
  Teraz będę tych tytułów wypatrywać w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla siebie nic nie znalazłam, ale mam kilka upatrzonych czerwcowych tytułów:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nic mnie jakoś szczególnie nie zainteresowało, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sporo ciekawych książek: Dziunia, Nieprzyzwoite, Twoja kolej- te mi najbardziej się spodobały :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe pozycje. Chętnie przeczytałabym "Ślepy instynkt" i "Nieprzyzwoite". "Dziunia" też mnie korci, aby ją przeczytać:)
  W czerwcu i lipcu zapowiada się ogólnie wiele ciekawych nowości. Nie mogę doczekać się wolnego aby móc swobodnie czytać:)
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hm.. dla siebie niestety nic nie znalazłam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkie opisane przez Ciebie poza 3. bardzo mnie zaintrygowały. Koniecznie będę musiała przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 11. "Twoja kolej" brzmi bardzo tandetnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. ja jeszcze nie wybrałam nic dla siebie... :0

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam "Bezdomną" a zainteresowała mnie "Twoja kolej". :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tym razem nie widzę czegoś dla siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. I mnie czerwiec przejdzie bardzo szybko, ale pełen nauki. Szkoda, że nie mam tyle czasu na czytanie ;d
  Zapowiedzi wydają się ciekawe, ale nie zainteresowały mnie na tyle żeby cokolwiek kupić.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba najbardziej czekam na "Bezdomną" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zazwyczaj zwrócę uwagę na jeden, dwa tytuły, które są zaprezentowane na blogach jako zapowiedzi, ale u Ciebie wszystkie mi się spodobały. Bardzo chciałabym je mieć i przeczytać... :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapowiada się interesująco, szczególnie zainteresowała mnie "Dziunia" i "Ślepy instynkt", będę wypatrywała z niecierpliwością

  OdpowiedzUsuń
 19. Mnie zainteresowało wszystko. Przydało by się więcej czasu na te wszystkie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 20. chętnie sięgnęłabym po "Nieprzyzwoite"

  OdpowiedzUsuń
 21. To raczej książki nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. W tych zapowiedziach nie widzę niestety niczego dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Chyba ostatnio w moje ręce w bibliotece wpadła "Dziunia", ale nie wypożyczyłam jej. Może to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno była to "Dziunia"? Dzisiaj jest premiera tej książki, więc może wydaje Ci się, że to był ten tytuł? :)

   Usuń
 24. Zainteresowała mnie ,,Twoja kolej" :)

  OdpowiedzUsuń
 25. "Pan" i "Twoja kolej" to zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Zainteresowała mnie "Mama w czterech ścianach ". Zapraszam do zadawania pytań Cathy Glass.

  OdpowiedzUsuń
 27. Najbardziej ciekawi mnie "Ślepy instynkt" :)

  OdpowiedzUsuń
 28. A mnie wszystkie zainteresowały wyjątkowo:))

  OdpowiedzUsuń
 29. Niestety nie interesuje mnie żadna z nich..

  OdpowiedzUsuń
 30. najbardziej ciekawi mnie Ślepy instynkt, ale pozostałe pozycje też są w moim klimacie :)

  OdpowiedzUsuń
 31. slepy instynk to cos dla mnie ;d

  OdpowiedzUsuń
 32. Na ,,Bezdomną'' czekam, ale zaciekawił mnie również ,,Ślepy instynkt''.

  OdpowiedzUsuń
 33. "Ślepy instynkt" i "Bezdomna" te książki najbardziej mnie interesują:)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.