Cukiereczki - Mian Mian

Tytuł oryginału: Tang
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria/cykl: Seria z miotłą
Data wydania: czerwiec 2007
Liczba stron: 328
Niektóre książki czytamy z nieukrywaną przyjemnością, delektując się każdym słowem, które wyszło spod pióra pisarza. Powieść intryguje i zachęca do przewracania kolejnej kartki, a czasami wymaga ogromnego skupienia, aby odpowiednio zinterpretować to, co miał na myśli autor. Pewne lektury sprawiają, że czytelnik nie potrafi o nich zapomnieć, a co ważne - nawet nie chce tego robić. Jednak nieraz w naszej pamięci pozostają książki, o których moglibyśmy zapomnieć, ponieważ nie wniosły niczego wartościowego do naszego życia, a do tego niepotrzebnie zajęły cenny czas, jaki można byłoby przeznaczyć na ciekawszą pozycję bądź inną, bardziej konstruktywną czynność. Pomimo potencjału, jaki zawierają Cukiereczki Mian Mian, zaliczam je do tej ostatniej kategorii książek. A szkoda, ponieważ zapowiadało się naprawdę nieźle.

Główną bohaterką Cukiereczków jest Hong - niepokorna i odważna, choć wrażliwa, nastoletnia Chinka, która zbyt szybko pragnie dorosnąć i samodzielnie decydować o swoim życiu. Dziewczyna rzuca szkołę i wyjeżdża z rodzinnego Szanghaju, aby szukać szczęścia w innym mieście, gdzie na młodą kobietę czyha wiele niebezpieczeństw. Nocne kluby, alkohol i narkotyki, przystojni mężczyźni, seks oraz przelotne znajomości kuszą, przyciągając do siebie. Niezdrowa relacja, jaka zaczyna łączyć Hong z młodym muzykiem Sainingiem, rozpoczyna lawinę wielu niefortunnych i zaskakujących zdarzeń, które zmienią życie dziewczyny na zawsze.

Jak to w końcu jest – czy tracimy kontrolę nad sobą, by w rezultacie osiągnąć wolność, czy też wolność jest tylko jednym ze sposobów utraty kontroli?

Ta lektura ukazuje, jak ogromne nadzieje w wyjazdach do innych miejsc pokłada mnóstwo ludzi, którzy wierzą, że w innym zakątku świata znajdą szczęście. Najczęściej przeliczają się, a to, co miało być przepiękną przygodą oraz początkiem czegoś nowego, przeistacza się w wydarzenie okupione łzami, bólem i wstydem. Powiedzenie wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, często okazuje się całkowitą prawdą, którą najczęściej doświadczamy na własnej skórze.

Ponadto na podstawie relacji, jaka zawiązuje się pomiędzy główną bohaterką a Sainingiem, można ujrzeć głupotę niektórych zakochanych osób. Młody mężczyzna traktuje dziewczynę bardzo źle, pomiatając nią, zdradzając, wyzywając i wyżywając się na niej przy każdej okazji. Hong dalej trwa przy nim, chociaż sama również zachowuje się nader dziwacznie. Para dalej trwa w tym toksycznym związku, zdając się nie zauważać jego bezsensowności.

Przyznam szczerze, że tę lekturę czytałam bardzo długo, a jeszcze więcej czasu zabrało mi opisanie swoich odczuć oraz wrażeń związanych z tą pozycją. Mian Mian stworzyła niezwykle chaotyczną i zagmatwaną historię. Pomieszane wątki, nieraz zupełnie niezwiązane ze sobą, nie ułatwiają zapoznawania się z opowieścią. Generalnie Cukiereczki nie niosą ze sobą nieocenionego oraz nadzwyczajnie ważnego przesłania, jakie należałoby zapisać w sercu i głowie. Intrygujący opis znajdujący się na tylnej okładce, a także przyciągająca okładka to stanowczo za mało... Żałuję, że autorka zmarnowała potencjał tej powieści, ponieważ Cukiereczki zapowiadały się niesamowicie. Autorka dotknęła tematu uzależnień, chorych relacji międzyludzkich, przemocy, życia przestępczego czy uzależnień, ale tak naprawdę nie poruszyła ich głębiej, co sprawiło, że owa książka jest niby o wszystkim, a w istocie o niczym.

36 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Jest to kolejna dość specyficzna książka. Potencjał miała, widać, ale szkoda, że został on niewykorzystany. Ja mimo wszystko spróbuję przeczytać "Cukiereczki", choć nie wiem kiedy to nastąpi. Muszę "mieć dzień" na taką lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Och narobiłaś mi wstępem nadzieję na poznanie kolejnej ciekawej powieści, w dodatku o tak słodkim tytule, a później tak perfidnie ją odebrałaś... No nic, przestrogi też są dla mnie ważne, więc dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz, że odebrałam Ci tę przyjemność... Starałam się zrobić to najbardziej subtelnie, jak to tylko możliwe. ;-)

   Usuń
 3. Nie wiem jak to zrobiłam, ale przeczytała "cukiereczki mniam mniam" :)))
  Ojej a rzeczywiście zapowiadać sie mogła dobrze, szkoda bo lubię atmosferę Chin, no ale skoro nie warto czytać..trzeba zapamiętać tytuł na NIE ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha!, podobno głodnemu chleb na myśli, zatem zachęcam do sięgnięcia po coś słodkiego, bo może spadł Ci cukier? ;-)

   Usuń
 4. szkoda, bo zapowiadało się ciekawie :(

  OdpowiedzUsuń
 5. I tak bym nie miała na nią ochoty, a widzę, że i tak nic nie tracę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. mnie odrzuciło tak Trzy metry nad niebem , a liczyłam, że będzie świetne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film spodobał mi się, więc mam nadzieję, że jednak wersja książkowa nie odrzuci mnie tak jak Ciebie.

   Usuń
 7. Czyli wszystko jasne...
  Btw, kocham Twój nagłówek <3

  OdpowiedzUsuń
 8. A przeczytałam opis i zachęcił, a tutaj widać taki klops...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie spotkałam się jeszcze z tą książką ale po Twojej recenzji cztery razy pomyślę zanim się na nią zdecyduję ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. O proszę, a tyle pozytywnych recenzji się o niej naczytałam, ale i tak jakoś od początku jej nie czułam i raczej i tak jej nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio? O widzisz, a ja natknęłam się też na wiele negatywnych opinii. :)

   Usuń
 11. a to jednak nie. choć początkowo myślałam, że się jednak skuszę. Nie lubię takich pogmatwańców!:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Od paru lat wiernie sledze tytuly wydawane w ramach tej serii, i niestety dorobek pani Mian Mian to chyba jej najslabsze ogniwo. Nie spotkalam sie jeszcze z pozytywna opinia na jej temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie sięgnę, chociaż dźwięk nazwiska autorki wywołuje uśmiech. W pierwszym momencie myślałam, że to część tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Z czystym sumieniem podziękuję;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety jakoś niechętnie sięgam po książki, których fabuła toczy się w krajach azjatyckich. Również muszę do wyzwania trójka e-pik przeczytać książkę w tych klimatach i nie mogę zabrać się za nią:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety Twoja recenzja nie jest pierwszą, zwracającą uwagę na minusy tej książki. Moim zdaniem jest ich stanowczo za dużo, więc będę omijać "Cukiereczki".

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie chcę wyjść na uprzedzoną, ale rzadko sięgam po książki, których akcja toczy się w krajach azjatyckich. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale tak już mam. Mimo tego nadal mam nadzieję, że się przełamię i co najpewniejsze - nie przy tej lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zdenerwowałoby mnie takie pobieżne potraktowanie tematu. Raczej nie zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Po Twojej recenzji nie mam wątpliwości, że szkoda czasu na tą lekturę

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie przepadam za książkami o takiej tematyce i jak widzę wiele nie stracę jeśli nie przeczytam "Cukiereczków"

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie ma nic gorszego niż natrafienie na książkę, która, przynajmniej na pierwszy rzut oka, wydaje się być naprawdę interesująca, a koniec końców okazuje się być gniotem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ocena nie zacheca, raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałam ochotę na tę książkę, interesuje mnie taka tematyka, ale myślę, że sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mnie nieszczególnie interesuję obecnie ta tematyka, jednak moze sięgnęłabym, gdyby ocena była wyższa. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Rzeczywiście bardzo niska ocena, jednak ja pewnie dałabym jej szansę.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 26. Faktycznie potencjał książka miała bardzo duży. Uwielbiam tematykę uzależnień i problemów społecznych, a tutaj takie rozczarowanie. A szkoda, mogłaby okazać się dla mnie wartościową lekturą. ;)

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
 27. Rzeczywiście szkoda, że wszystko przedstawione jest w dość chaotyczny sposób. Tematy poruszane w książce są bardzo ciekawe...mogła powstać dobrze napisana i potrzebna powieść.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.