Nowości i zapowiedzi #8

W końcu nadeszły upragnione wakacje dla większości. Ja odetchnę dopiero jutro po południu, kiedy będę miała już za sobą obronę pracy dyplomowej (trzymajcie kciuki!!!). Jednak, kiedy już nadejdzie wyczekiwana wolność, położę się na kocu i rozkoszując się promykami słońca, będę czytać, czytać i czytać... A w lipcu ukaże się kilka interesujących lektur, które chciałabym poznać. 


Młode małżeństwo, które jest ze sobą od wielu lat, decyduje się na dziecko. Wszystko wydaje się proste, ale… mimo miesięcy starań Weronika nie może zostać mamą. Ból, rozczarowanie, samotność. I wtedy w życiu bohaterki pojawia się ktoś trzeci. Przyjaciel. Czy wystarczy jeden krok, by spełniło się marzenie Weroniki? A może przyjaźń z innym mężczyzną otworzy jej oczy na własne małżeństwo?

Tworzenie wzajemnych relacji to jak budowanie zamku z piasku. Nieustannie trzeba o niego dbać, by nie runął… I by nikt nie wszedł w niego butami… Nie można na chwilę spuścić go z oczu. Związek pomiędzy dwojgiem ludzi również bywa kruchy. Tak jak zamek z piasku. Gdy odwrócisz głowę, może zalać go morska fala. Wtedy pozostanie tylko słona morska woda – albo słone łzy.Jesteś sama. Bezbronna. Masz coś, na czym komuś bardzo zależy. Ktoś gotów jest odebrać ci to za wszelką cenę…

Życie Claudii wydaje się idealne. Spodziewa się upragnionego pierwszego dziecka, ma dwóch przybranych synów, kochającego męża i piękny dom. Ale ma też zajęcie, które bardzo ją absorbuje: pracuje w opiece społecznej. Dlatego zatrudnienie Zoe zdaje się rozwiązaniem wszystkich problemów. Lecz… czy aby na pewno? Mimo świetnych referencji Zoe ma sobie coś, co nie budzi zaufania, więc gdy Claudia przyłapuje ją w swoim pokoju, początkowa rezerwa przeradza się w strach. Na kogo Claudia może liczyć pod nieobecność męża? I czego tak naprawdę chce od niej Zoe?Zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej. Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą. Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu.

Miłość kobiet przyjmuje rozmaite formy: uczucia matki do córki, dziecka do dorosłego, żony do męża, przyjaciółki do przyjaciółki – Munro pokazuje je wszystkie z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłość zwyczajnego życia oraz siłę emocji, które wiążą ludzi ze sobą na nieskończenie różnorodne sposoby.W małym Gosztowie życie toczy się wolno i przewidywalnie. Policja nie ma zbyt wiele pracy. Ale pewnego dnia jedno – z pozoru błahe – wydarzenie pociągnie za sobą dużo bardziej poważne wypadki. Na zawsze zmienią one losy kilku rodzin, a sielska osada utraci swoje niewinne oblicze.
Maria, policjantka z lokalnego posterunku, oraz szkolna pedagog Anita znajdą się w samym centrum niepokojących zdarzeń. Kobiety będą musiały zmierzyć się także ze swoją przeszłością i poznać losy rodziny, w której wiele starano się ukryć. Bo w tej historii nic nie jest tym, czym się z początku wydaje.

Starannie skonstruowana powieść psychologiczno-obyczajowa, od której nie można się oderwać.Wspomnienia Katie z dzieciństwa były pełne białych plam. Pamiętała agresję, przemoc i wściekłość ojca. Ale o wielu rzeczach zapomniała. Te uśpione wspomnienia ożyły, wydobyte podczas terapii, którą rozpoczęła, gdy w wieku dwudziestu czterech lat urodziła synka. Okazały się przerażające… Powrócił paniczny strach, jaki czuła za każdym razem, gdy ojciec brutalnie chwytał ją za ramię. Gdy słyszała krzyk matki, którą katował, zadając wymyślne tortury. Jak wtedy, kiedy miała trzy lata i ojciec zamknął ją na cały weekend w pokoju bez jedzenia i picia. Albo tej nocy, gdy sprowadził do domu kobietę, i wyrzucił Katie i jej matkę na śnieg w samych tylko nocnych koszulach… A potem napłynęły jeszcze potworniejsze obrazy…

Ojciec zgwałcił ją po raz pierwszy, kiedy miała trzy lata. Gdy podrosła, "udostępniał" ją swoim kolegom podczas alkoholowych libacji. Uchylone drzwi pamięci Katie odsłoniły cały koszmar jej przeszłości. Ale i otworzyły drogę do uporania się z traumą. Jej autobiografia Wszystko pamiętam, tatusiu to bolesna i inspirująca historia walki z osobistymi demonami, wiodącej przez depresję, psychozę, próby samobójcze. To opowieść o odbudowaniu życia naznaczonego dramatem.


Przez lata najlepsze przyjaciółki Sara i Jennifer tworzyły coś, co nazwały "Listą Nigdy": listę rzeczy, których ze względów bezpieczeństwa należy za wszelką cenę unikać. Ale pewnej nocy, sprzeniewierzając się własnym zasadom, wsiadają po imprezie do nieznanej taksówki. Skutki okazują się tragiczne i na zawsze odmieniają ich życie. Następne trzy lata spędzają wraz z dwiema innymi dziewczynami w betonowej piwnicy, więzione przez konesera sadyzmu.

Dekadę później trzydziestojednoletnia Sara wciąż stara się wrócić do normalnego życia. Przybrawszy nowe nazwisko, żyje w samotności i nadal nie może się pogodzić z faktem, że nie zdołała uratować Jennifer. Ich oprawca być może wkrótce zostanie zwolniony warunkowo, a Sara nie może dłużej ignorować pokrętnych listów, które śle jej z więzienia.

W końcu Sara postanawia stawić czoło swoim fobiom i byłym towarzyszkom niedoli, które pomimo upływu lat wciąż żywią do niej urazę. Kiedy wyrusza w podróż, która prowadzi ją przez perwersyjny świat BDSM, sekt i wyrafinowanych tortur, zaczyna odkrywać tajemnicę bardziej przerażającą, niż kiedykolwiek mogła sobie wyobrazić.


Czy któraś z podanych książek zainteresowała Was? Może jesteście już po lekturze którejś z nich? Jakie wrażenia?  

56 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Czytałam już kilka książek o dzieciach molestowanych przez dorosłych - czy to bliskich, czy nieznajomych. Nie mam sił na podobną lekturę, więc odpuszczę sobie "Wszystko pamiętam, tatusiu". Reszta propozycji jakoś nie w moim typie:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czytałam wiele takich książek, ale sięgnę po następne... Takie pozycje należy odpowiednio sobie dawkować. Ja już jakiś czas nie czytałam żadnej pozycji o tej tematyce, więc już czas najwyższy.

   Usuń
 2. Większość propozycji jak najbardziej do mnie przemawia, obecnie jestem na etapie czytania książek o tematyce różnego rodzaju przemocy domowej więc "Wszystko pamiętam tatusiu" jest już na mojej liście. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba najbardziej do mnie przemawia książka "Dopóki cię nie zdobędę".
  Już zaciskam bardzo mocno kciuki za jutrzejszy dzień!!! Powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzymam kciuki za Twoją obronę :)
  Ja 3 lipca miałam ostatni sądny dzień i od tamtej chwili rozkoszuję się wakacjami :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję i zazdroszczę! Oby jutro wszystko poszło po mojej myśli. :)

   Usuń
 5. czekam na recenzje, bo książki bardzo do mnie przemawiają

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, na pewno będziesz musiała poczekać na recenzje, bo z podanych książek posiadam jedynie "Dziewczyny atomowe", a na resztę muszę polować. :)

   Usuń
 6. Oczywiście, że czekam na Witkiewicz, już się odgrażałam, że na Targach Książki w Krakowie przyniosę wszystkie tytuły do podpisania:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że takie odgrażanie się cieszy autorkę! :)

   Usuń
 7. Najbardziej mnie kusi "Moja siostra mieszka na kominku" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie widzę w tych zapowiedziach nic dla siebie. :<
  Ale bardzo podoba mi się nowy nagłówek! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Trzymam mocno kciuki! :) Ciekawią mnie "Dziewczyny atomowe", "Siła strachu" i "Dopóki cię nie zdobędę" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dziewczyny atomowe" dzisiaj do mnie trafiły, więc niebawem wezmę się za lekturę. A na resztę książek muszę zapolować. :)

   Usuń
 10. Strasznie ciekawi mnie Zbieg okoliczności, nowa powieść pani Witkiewicz (swoją drogą, nie wiedziałam że premiera już w lipcu), no i Dopóki cię nie zdobędę . Z tym że ta ostatnia pozycja to już na szczęście sierpniowe premiery ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Interesuje mnie powieść Magdaleny Witkiewicz - czekam z niecierpliwością ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Zamek z piasku" dopiero we wrześniu :)))) ALe i tak czekam na nią z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałabym Munro. Atomowe dziewczyny i Carrie już niedługo u mnie na blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 14. A o obronę się nie martwię, bo w ciebie wierzę:)

  OdpowiedzUsuń
 15. O matko, no i znowu, trzy nowe książki do przeciążonej półki "chcę przeczytać"...

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa jestem "Siły strachu" i "Dziewczyn atomowych", a za ciebie trzymam mocno kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wszystkie brzmią ciekawie, ale właśnie wracam do "normalnego czytania" i sama mam swoich książek z 50 do przeczytania. Powodzenia na obronie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też muszę wziąć się w garść i zabrać za własne książki, które zalegają na półkach, ale ciągle trafiam na coś innego i czytanie swoich pozycji odchodzi na dalszy plan... :) Nie dziękuję!

   Usuń
 18. "Wyznanie Crossa" dotarło do mnie dzisiaj:) Życzę powodzenia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to zazdroszczę i czekam na recenzję. :) Nie dziękuję!

   Usuń
 19. "Wszystko pamiętam, tatusiu" to książka numer 1 dla mnie z Twojej listy, a pozostałe także są warte uwagi :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawe pozycje, sama już nie wiem na które książki się zdecydować, tyle teraz interesujących nowości:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Niestety, głównie nie moja tematyka, raczej odmówię. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. "Siła strachu" zapowiada się ciekawie! Trzymam mocno kciuki! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz mogę już podziękować, bo już jestem PO. :) Mocno trzymaliście kciuki, bo obroniłam się na piątkę!!

   Usuń
 23. "Zbieg okoliczności" ma przepiękną okładkę. Zakochałam się.

  OdpowiedzUsuń
 24. Wszystkie pozycje w duzym stopniu mnie zainteresowały :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zainteresowała mnie książka Magdaleny Witkiewicz.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mam już "Siłę strachu" i "Tylko seks"
  Mam nadzieję, że mi się spodobają.

  OdpowiedzUsuń
 27. Zbieg okoliczności ma fajną okładkę - mam nadzieję, że będę miała okazję przyjrzeć się jej z bliska ;))

  OdpowiedzUsuń
 28. Chciałabym przeczytać jakąkolwiek książkę napisaną przez Munro :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Widzę kilka naprawdę świetnych pozycji! Będę musiała w którąś z nich zainwestować :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ciekawe pozycje :) Może jakaś wpadnie w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Trudne książki sobie wybrałaś, szczególnie "Wszystko pamiętam tatusiu" ma dość mroczny i posępny opis...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię takie trudne i nierzadko przerażające książki, które poruszają życiowe tematy.

   Usuń
 32. Mnie akurat żadna nie zainteresowała, po prostu chyba żadna nie trafia w moje gusta :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Wszystko pamiętam, tatusiu i Zamek z piasku bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 34. Chętnie przeczytałabym "Siłę strachu". : )

  OdpowiedzUsuń
 35. Jak tak przejrzałam opisy zaprezentowanych przez Ciebie pozycji to stwierdzam, że każdą (bez wyjątku!) z nich chciałabym przeczytać! Szczególnie: "Wszystko pamiętam, tatusiu".

  OdpowiedzUsuń
 36. Świetne zapowiedzi :) Kilka tytułów mocno mnie zainteresowało :) Żeby tyko czasu było więcej na czytanie... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fajne pozycje przedstawiłaś :) ,,Zbieg okoliczności" najbardziej mi się podoba :)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.