Trafny wybór - Joanne Kathleen Rowling

Tytuł oryginału: The Casual Vacancy
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 15 listopada 2012
Liczba stron: 512
Joanne Kathleen Rowling zasłynęła z serii książek o młodym czarodzieju Harry'm Potterze, którego pokochali czytelnicy na całym świecie. Prawdopodobnie jestem jedną z nielicznych osób, których Harry nie rzucił na kolana, jednak doskonale rozumiem, dlaczego zawładnął sercami milionów. Ucieszyłam się, kiedy na rynku wydawniczym ukazał się Trafny wybór - pierwsza powieść J.K. Rowling skierowana do dorosłych. Od razu wiedziałam, że prędzej czy później sięgnę po tę lekturę kuszącą interesującą fabułą.


Pagford to niewielkie miasteczko,w którym życie toczy się dość leniwie, spokojnie, bez żadnych nieoczekiwanych zdarzeń... do czasu. Kiedy nagle umiera Barry Fairbrother, przewodniczący rady gminy oraz pierwszy obywatel Pagford, zaczyna się walka pomiędzy mieszkańcami. Tymczasowy wakat kusi wielu, a władza, rozgłos oraz poszanowanie ze strony sąsiadów pobudzają do podejmowania nieprzemyślanych decyzji oraz zupełnie nieracjonalnych działań. Żony zaczynają przeciwstawiać się mężom, zamożni rozpoczynają walkę z biednymi, a nastoletnie dzieci buntują się przeciwko niesprawiedliwości, obłudzie oraz zachłanności rodziców. Każdy chce dojść do wcześniej obranego celu za wszelką cenę, nie bacząc na konsekwencje, które okażą się tragiczne w skutkach.

Joanne Kathleen Rowling stworzyła frapującą, zręcznie ułożoną historię, prowokującą do przemyśleń. Po lekturze Trafnego wyboru nie można zostać bez jakichkolwiek refleksji, gdyż jest to niemożliwe. To, w jaki sposób autorka przedstawia małomiasteczkową społeczność z ich zaletami i wadami, nakłania do zastanowienia się nad własną mentalnością. W jaki sposób traktujemy osoby biedniejsze, uzależnione od narkotyków, krzywdzące bliskich, ponieważ nikt nigdy nie pokazał im, jak należy traktować innych ludzi? Jak ślepi jesteśmy, gdy zafiksujemy się na tym, czego pragniemy, nie dopuszczając do siebie racjonalnych myśli? Co jesteśmy w stanie zrobić, aby postawić na swoim? Co dzieje się z nami, kiedy nagle stajemy na piedestale? Ta powieść uzmysławia, jak jesteśmy próżni, ograniczeni oraz nieobliczalni.

W Trafnym wyborze nie znalazłam gwałtownych zwrotów akcji, wyjątkowych zbiegów okoliczności czy raptownych zaskoczeń, a mimo to odczuwałam nieustanne napięcie, niepokojąc się i martwiąc o poszczególnych członków pagfordzkiej społeczności. Joanne Kathleen Rowling stworzyła gamę postaci, których ilość początkowo sprawiała mi pewną trudność w zapamiętaniu tożsamości każdej z nich. Każdy bohater wzbudził we mnie mnóstwo emocji oraz uczuć, nierzadko bardzo sprzecznych - przy żadnym z nich nie można przejść obojętnie. Moją uwagę najbardziej przykuły losy narkomanki Terri Weedon, zagubionej matki Krystal i małego Robbiego, która za dawkę narkotyków była w stanie oddać swoje ciało oraz wszelkie dobra, jakie jej jeszcze pozostały. Kobieta nie znając ciepłej domowej atmosfery, przepełnionej miłością i dobrem, nie potrafi odpowiednio zająć się swoimi dziećmi. Krzywdzi ich tak, jak sama była krzywdzona, ponieważ tylko to zna.

Pisarka musi być fantastyczną obserwatorką, potrafiącą dostrzec najdrobniejsze elementy układanki i umiejętnie złożyć je w całość. W Trafnym wyborze pani Rowling ukazała gamę najgorszych przywar ludzkich - chciwość, obłudę, zawiść, dwulicowość, pogardę dla słabszych. Każda rodzina skrywa pewne tajemnice przed całym światem, wierząc, że te nigdy nie wyjdą na światło dzienne. Wytykają błędy innym, zapominając o własnych potknięciach, niedoskonałościach, nieczystych sumieniach oraz rysach na charakterze. Dążą do poznania prawdy o sąsiadach, aby w każdej chwili móc wyciągnąć asa z rękawa, jednocześnie kryjąc się ze swoim prawdziwym obliczem i własnymi problemami.

Tył okładki głosi, iż Trafny wybór to pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku. Z pełną odpowiedzialnością mogę podpisać się pod dwoma ostatnimi określeniami, bo humoru, nawet czarnego, jest w powieści niewiele. Jednak walory artystyczne i umiejętności pisarskie autorki, a także niezwykle realistyczni bohaterowie, sprawiają, iż Trafny wybór czyta się przyjemnie i szybko, pomimo dużej ilości stron. Powieść Joanne Kathleen Rowling obnaża prawdziwe ludzkie oblicze przepełnione sprzecznościami, co powinno skłonić do przemyśleń każdego czytelnika.

51 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Czytałam tę powieść już dość dawno, ale mogę napisać, że nie powala na kolana. Tak jak "Harry'ego Pottera" mogłabym przeczytać jeszcze wielokrotnie, tak "Trafny wybór" chyba pozostawię po jednorazowym przeczytaniu. Niewątpliwie jednak zgodzę się z tym, że książka skłania do przemyśleń ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spotkałam się z większą ilością negatywnych opinii o tej książkę. Zdania są widzę bardzo różne. Może kiedyś skusze się ta tą powieść, ale przede mną jeszcze trzy części serii o Harrym ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdania na temat tej powieści są podzielone, zauważyłam jednak, że więcej jest negatywnych opinii na temat Trafnego wyboru. Myślę, że prędzej czy później sama przeczytam tę książkę żeby wyrobić sobie własne zdanie, cieszę się że historia zmusza do refleksji bo takie pozycje lubię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z lepszych książek, jakie czytałam. Jeśli przebrnie się przez początek, który mnie nużył, idzie szybko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od kiedy usłyszałam o tej powieści, chce ją przeczytać. Niestety kolejka w bibliotece długa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do tej pory nie mogę uwierzyć, jak udało mi się dorwać tę książkę w bibliotece. :)

   Usuń
 6. Jeśli będę miała okazję to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od momentu zapowiedzi, mam na nią chęć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Od dawna chcę ją przeczytać, po Twojej recenzji mam jeszcze większą ochotę na tę lekturę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Harrego nie czytałam, bo byłam już troszkę za stara na jego przygody. Za to mój syn rozczytywał się w jego wszystkich częściach. Na "Trafny wybór" mam wielka ochotę chociażby z tego względu, że ta książka wzbudza skrajne uczucia u czytelników. Gdzieś ostatnio widziałam, że ta pozycja jest wymieniona wśród książek, których czytelnicy nie są w stanie przeczytać do końca. Ciekawe!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z mojego punktu widzenia "Trafny wybór" da się przeczytać do końca i to bez problemu. Owszem, początek może nużyć, gdyż dzieje się tam niewiele, ale nie było momentów, w których mogłabym zasnąć, dlatego naprawdę zachęcam do zapoznania się z tą powieścią.

   Usuń
  2. Dziękuję:) W takim razie sięgnę po nią!!

   Usuń
 10. Książka czeka już na mojej półce, ale wciąż inne pozycje się przed nią wciskają :) Jestem fanką Pottera więc boję się trochę, że się zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej będzie, jak sama wyrobisz sobie opinię na temat "Trafnego wyboru". Jednak nie ukrywam, że podejrzewam, iż ta powieść nie spodoba się Tobie tak, jak Harry Potter, gdyż wiele fanów tego młodego czarownika czuje zawód powieścią Rowling dla dorosłych.

   Usuń
 11. Mi się średnio podobało, a przytoczony przez Ciebie opis z tyłu książki... Cóż, "Trafny wybór" reklamowano jako thriller, a straszliwych zwrotów akcji tu nie ma i wprawdzie dzieją się dziwne rzeczy, ale dla mnie to po prostu powieść obyczajowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - "Trafny wybór" to dobra powieść obyczajowa, ale na pewno nie thriller.

   Usuń
 12. U mnie w domu, praktycznie wszyscy czytali tę książkę, ale nikogo nie powaliła na kolana, także na blogach widziałam więcej negatywnych recenzji, niż pozytywnych:)

  OdpowiedzUsuń
 13. powieść z całą pewnością ambitna i hmm, mądra. niestety mnie rozczarowała... nie wspominam jej miło.

  OdpowiedzUsuń
 14. Raduje mnie Twa recenzja, bo właśnie się biorę za tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam niecierpliwie na Twoją recenzję, aby porównać wrażenia! :)

   Usuń
 15. Posiadam bardzo podobne zdanie po jej przeczytaniu, także mogłabym się podpisać pod Twoimi słowami. Świetne walory artystyczne, wypracowany obserwatorski warsztat, emocjonujące postacie to zdecydowane plusy tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam "Trafny wybór" na początku tego roku, mnie ta książka nie powaliła na kolana, czytało mi się ją dosyć ciężko, ale muszę się zgodzić z tym co napisałaś, że zmusza ona do refleksji. Kiedyś całkiem możliwe, że przeczytam "Trafny wybór" raz jeszcze, żeby zmienić swoje zdanie lub je podtrzymać.

  Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytam różne recenzje, ostatnio te bardziej pozytywne. I jakoś nie mam ochoty, chyba ze względu na tematykę. Co nie zmienia faktu, że ta jej obserwacja świata troszkę mnie kusi. Ale chyba odpuszczę tę książkę, a przeczytam jej nowe, wydane pod innym nazwiskiem, ale w języku polskim, gdy doczekamy się tego :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mądra i zmuszająca do refleksji - fakt. Mnie się podobała, nawet bardzo, trzeba tylko przebrnąć przez początek :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie wiem, jakoś nie mogę się przekonać, autorka kojarzy mi się tylko z jedna serią i nie mogę się przemóc :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam łatwiej, ponieważ nie należę do grona zagorzałych fanów Pottera. :)

   Usuń
 20. Jakoś nie umiem się przekonać do tej książki. Pottera uwielbiam, aczkolwiek nie chce mi się tej czytać, słyszałam jeszcze mniej pochlebne opinie o niej...

  OdpowiedzUsuń
 21. Książka praktycznie od dnia premiery zalega na półce, a ja zrażona raczej mało pochlebnymi opiniami ciągle odkładam ją na później. A tu proszę - Tobie się podobała, więc może nie taki diabeł straszny :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. książkę mam w planach poznawczych, ale niestety bardzo odległych. jakoś niezbyt mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam nadzieję że kiedyś trafi w moje ręce i będę ją mogła przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeszcze nie czytałam, ale mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 25. Dość często spotykałam się z negatywnymi opiniami na temat tej książki, których kompletnie nie umiałam zrozumieć. Jak dla mnie ta powieść jest po prostu genialna. Pokazuje jak zgniła jest nasza rzeczywistość. Chcemy wierzyć, że żyjemy w pięknych czasach, jednak kiedy spojrzy się głębiej widać na jak lichym rusztowaniu opiera się dzisiejsza moralność i poczucie wartości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że wiele osób jest tak zauroczona Potterem, że nie potrafi przebić się przez tę mgiełkę uwielbienia, co w efekcie wpływa na ocenę "Trafnego wyboru", który jest zupełnie inny od przygód młodego czarodzieja.

   Usuń
 26. Czytałam tę książkę i utkwiła mi w pamięci, ale totalnie nie miałam pomysłu na jej recenzje. Tobie wyszło to wyśmienicie. Nic dodać nic ująć. Książka jest warta przeczytania. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 27. Lubię JK Rowling, ale tę książkę sobie daruje ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Posiadam tę książkę i chociaż kupiłam ją tylko ze względu na osobę autorki, to cieszę się, że powieść ma wiele do zaoferowania czytelnikowi :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Posiadam tę książkę i chociaż kupiłam ją tylko ze względu na osobę autorki, to cieszę się, że powieść ma wiele do zaoferowania czytelnikowi :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Rwoling pokochałam za Harrego Pottera. "Trafny wybór" czytać zaczęłam, ale po kilkunastu stronach przerwałam. Książka nie jest dla mnie, ale może kiedyś do niej wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 31. Czytam coraz lepsze recenzje tej książki. Chyba poszukam jej w końcu w jakiejś księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 32. zgadzam się z poprzedniczką, to już kolejna dobra i zachęcająca recenzja książki, sama już od jakiegoś czasu jestem ciekawa jak Pani Rowling poradziła sobie z powieścią tym razem dla dorosłych, na pewno sięgnę po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Może kiedyś się skuszę. Przyznam się, że nie czytałam żadnej powieści Pani Rowling i nie wiem czego mam oczekiwać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dobrze! Dzięki temu będziesz mogła bardziej obiektywnie ocenić "Trafny wybór". :)

   Usuń
 34. Książkę miałam, ale jakoś nie po drodze mi z nią:)

  OdpowiedzUsuń
 35. mam tą książkę na swojej półce i jakoś nie mogę się do niej przełamać:)

  OdpowiedzUsuń
 36. Myślę, że kiedyś przeczytam. Chciałabym zobaczyć jak sprawdza się ta pisarka w doroślejszym repertuarze.

  OdpowiedzUsuń
 37. Nie czytałam ani Pottera, ani "Trafnego wyboru", więc w sumie to nie znam się za bardzo na twórczości tej autorki. Mimo wszystko, najpierw pewnie bym wolała zapoznać się z Potterem. :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Chcę przeczytać ale nie wiem czy się nie rozczaruję po tym jak przeczytalam Pottera

  OdpowiedzUsuń
 39. No tak, książka bardzo dobra, ale dla mnie, dzieciaka wychowanego na Harrym Potterze, "Trafny wybór" to rozczarowanie... Gdyby tylko zmienić nazwisko autorki na okładce, to już całkiem inaczej postrzegałabym tę książkę.
  Swoją drogą, zastanawiam się, czy pani Rowling zamierza nadal pisać książki dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja własnie jestem w środku czytania seriii o Harrym i mi się podoba :D
  Książkę kupiłam mamie pod choinkę, ale mnie osobiście na razie jeszcze do niej nie ciągnie, ale jestem pewna, że w przyszłosci się z nia zapoznam ^^

  OdpowiedzUsuń
 41. Uwielbiam książki traktujące o szeroko rozumianej małomiasteczkowości, ale po ,,Trafny wybór" raczej nie sięgnę. Trudno mi nawet powiedzieć, dlaczego. Po prostu J.K. Rowling do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 42. poł roku ta ksiązka na mnie czeka już. Tyle słyszalam zachwytów, ale sporo było opinii gaszących mój entuzjazm. Chyba pora samej sprawdzić ;)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.