Nowości i zapowiedzi #10

Nie spodziewałam się, że wrzesień będzie obfitował w tak wiele interesujących lektur... Na pewno wiele z Was zauważyło, że w wakacje było zdecydowanie mniej nowości i zapowiedzi - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wydawcy zaczęli szaleć z nowymi powieściami. Jest w czym wybierać! Krócej przedstawię Wam jedynie kilka z nich, chociaż każda z tych pozycji zasługuje na uwagę.


Od kilku miesięcy na terenie San Antonio nieuchwytny morderca porzuca zmasakrowane ciała kobiet. Wszystkie ofiary są młode, niektóre od dawna uznane za zaginione i niemal całkowicie zapomniane. Śledczy Logan Raintree nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. Staje na czele elitarnej jednostki dochodzeniowej i jednocześnie wraca do aktywnego wykorzystania swojego niebywałego daru – umiejętności nawiązywania kontaktu ze zmarłymi. W grupie Logana jest agentka Kelsey O’Brien, która słynie z nadzwyczaj wyostrzonej intuicji i – pomimo delikatnej urody – zdumiewająco twardego charakteru. Niezwykłe umiejętności i instynkt prowadzą Logana i Kelsey do Alamo, a także do świeżo odrestaurowanego Longhorn Inn & Saloon, który w czasach swojej świetności przyciągał bohaterów Teksańskiej Rewolucji trunkami, wdziękami kobiet i rozgrywkami pokerowymi. Jeżeli duchy owych dawno poległych Teksańczyków rzeczywiście ukazują się mordowanym kobietom na krótko przed śmiercią, tylko Logan i Kelsey są w stanie wyjaśnić dlaczego. I tylko oni mogą powstrzymać zło, które czai się w najmroczniejszych i najstarszych zakątkach miasta, zanim kolejne niewinne kobiety dołączą do grona niespokojnych duchów, nawiedzających ulice San Antonio.


 Jules Strauss jest na ostatnim roku Princeton, ma pełne stypendium, znajomych zamiast przyjaciół i rodzinę, którą wstydzi się zaprosić na weekend dla rodziców. Ma nadzieję, że za pieniądze, które otrzyma za swoje komórki jajowe uda jej się ocalić ojca. Annie Barrow poślubiła swoją sympatię z liceum i została mamą dwóch synów. Po latach spędzonych w domu i próbach utrzymania czterech osób z pensji męża wierzy, że znalazła sposób, by zapewnić rodzinie dodatkowy przypływ gotówki i życiowy cel. India Bishop, lat trzydzieści osiem (w rzeczywistości czterdzieści trzy), zmieniła wszystko: imię, twarz, przeszłość. W Nowym Jorku zakochuje się w bogatym, starszym mężczyźnie. Wierzy, że dziecko zapewni szczęśliwe dopełnienie ich związku. Gdy jej próby zajścia w ciążę zawodzą, zwraca się w stronę technologii, jak również do Annie i Jules.
Jednak plany wszystkich bohaterek niespodziewanie się komplikują...


Akcja powieści toczy się w obszernym ale obskurnym i ponurym domu na obrzeżach nieznanego miasta. W Domu mieszkają kalekie dzieci: bez władzy w nogach, bądź w ogóle bez nóg, bez rąk, ociemniałe, cofnięte w rozwoju umysłowym, niezrównoważone psychicznie. Zostały oddane tu przez rodziców, którzy wprawdzie się ich nie wyrzekli, ale wolą trzymać się od nich z daleka. Odwiedzają je tylko na usilne żądanie kierownictwa Domu oraz wówczas gdy trzeba zabrać syna czy córkę po osiągnięciu przez nich określonego wieku. Mieszkańcy Domu tworzą swój własny świat wypełniony magią, mistyką, niesamowitymi opowieściami. Okazuje się, że osoby tak ciężko doświadczone przez los potrafiły stworzyć sobie Dom w jakimś sensie lepszy niż rzeczywistość poza jego murami. Toteż nie widzą potrzeby opuszczenia Domu z jego przyległościami. Wprost przeciwnie: perspektywa konieczności wyjścia do świata zewnętrznego po osiągnięciu pełnoletności budzi w nich lęk, który jednostki mniej odporne psychicznie popycha nawet do samobójstwa lub do zabójczej agresji. Autorka przedstawia kilka takich wstrząsających przypadków. Trwożne oczekiwanie na moment opuszczenia Domu, rozmowy na ten temat wychowanków między sobą i z wychowawcami, a także przygotowania wychowawców do tego dnia - to jeden z głównych wątków książki.


Hannah Lapp, młoda amiszka, przeżywa dramatyczny okres w życiu. Straciła dziecko, została potępiona przez rodzinę, a na dodatek przekonana jest, że jej narzeczony, Paul, nie chce już z nią być. Pogrążona w rozpaczy, samotna nie poddaje się jednak tak łatwo. Hannah próbuje odbudować się psychicznie w innym świecie. W Ohio znajduje nowych przyjaciół i pracę. Odcina się od przeszłości, ale ta nie da o sobie zapomnieć. Kto jednak powiedział, że konfrontacja musi być przykrym rozczarowaniem?
Gdy nadchodzi świt to budująca i romantyczna opowieść o odkrywaniu jasnych stron życia.
Fascynująca powieść o historiach, które opowiadamy sami sobie, aby przetrwać, o bliznach, które nigdy nie znikną, i o prawdzie, jaką sami wybieramy.
Noa P. Singleton nie wypowiada nawet słowa podczas krótkiego procesu, po którym zostaje uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia. Dziesięć lat później, sześć miesięcy przed egzekucją, młoda kobieta czeka w celi śmierci w więzieniu o zaostrzonym rygorze na wykonanie wyroku. Niespodziewanie odwiedza ją Marlene Dixon, wpływowa filadelfijska prawniczka, a jednocześnie matka kobiety, za zabicie której Noa została skazana. Twierdzi, że zmieniła zdanie na temat kary śmierci i wyroku Noa i że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby przekonać gubernatora do złagodzenia kary na dożywocie – o ile Noa wreszcie zdradzi, co doprowadziło ją do popełnienia zbrodni.
Noa i Marlene stają się nierozerwalnie związane przez prawo, wspólne poczucie winy i nieodwracalne błędy, które układają się w surową opowieść o miłości, cierpieniu i zdradzie, równie nieprzewidywalną, jak imponująco oryginalną.


Wielopłaszczyznowa, intrygująca i niepokojąca powieść Katarzyny Gondek to historia dojrzewania młodej kobiety. Gorzki obraz nieszczęśliwej rodziny miesza się z mroczną i groteskową, niedziecięcą fantazją.
Nor(m)a ma grubego, pijanego Ojca i chudą, złą Matkę, którą Ojciec bije. Ale umowy o bycie rodziną nie da się łatwo wypowiedzieć. Nor(m)a ucieka więc z domu, którego nie ma, do szkoły, której nienawidzi, a potem znów ze szkoły do domu. Kiedy w jej życiu pojawia się chora Babka, okazuje się, że jest inna droga wyjścia. Nie, nie na zewnątrz. Do brzucha. W głąb. W światy, które nosi w sobie każdy z nas. Przewodnikiem Nor(m)y będzie w nich nie biały królik, lecz Paw i Wąż, prostytutka i olbrzym, Staruszka i drewniany Jezus. Ale Nor(m)a i tak się zgubi. Po drodze pozna okrutne, dziwne baśnie, które trzeba poznać, żeby wrócić do świata. Do siebie.
Czy któraś z podanych książek zainteresowała Was? Może jesteście już po lekturze którejś z nich? Jakie wrażenia?  

40 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Intyguje mnie ostatnia pozycja :). A wrzesień jest takim fajnym miesiącem pod względem wydawanych książek, że nie wiem kiedy znajdę czas na lekturę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowała mnie pierwsza pozycja - "Niewidzialne" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno sięgnę po "Niewidzialne" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś niespecjalnie znajduję w tych zapowiedziach coś dla siebie :(

  OdpowiedzUsuń
 5. o żadnej z tych książek jeszcze nie słyszałam, więc nie wyczekuję na nowości :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z powyższych najbardziej jestem ciekawa ,,Niewidzialne".

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja czekam na zupełnie inne nowości - głównie na kontynuację "Marii Antoniny" i kolejną powieść Philippy Gregory, tym razem o Marii Stuart:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się, że wrzesień obfituje w bardzo ciekawe nowości, aczkolwiek nie jestem zainteresowany książkami które wymieniłaś. Przy okazji zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Przed egzekucją" brzmi interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na "Gdy nadchodzi świt" czekam najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Przed egzekucją" muszę przeczytać. Pozostałe książki też wydają się interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie kuszą "Niewidzialne", ale nie napalam się póki nie przeczytam Twojej recki

  OdpowiedzUsuń
 13. zgadzam się z Tobą. ja sama czekam na wiele premier książkowych we wrześniu xd :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety żadna z tych książek nie wydaje mi się ciekawa, ale może po jakiejś recenzji się to zmieni:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkich książek jest aż 16 - żadna nie przypadła do gustu? :)

   Usuń
 15. Ja jestem ciekawa Przepisu na szczęście, Łatwopalnych i Picoult;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Najbardziej interesuje mnie pierwsza książka, okładka od razu mnie zaintrygowała :)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Przed egzekucją" i "niewidzialne" szczególnie mnie zaciekawiły, ale chętnie przygarnęła bym wszystkie z prezentowanych tu książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zainteresowały mnie "Niewidzialne" i "Przed egzekucją" :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Pójdą z tą Twoją listą w najbliższym czasie do Empiku ;d

  OdpowiedzUsuń
 20. Najbardziej zainteresowały mnie "Niewidzialne", ale wrzesień jest obfity w fantastyczne książki i choćbym bardzo chciała to nie dam rady ich wszystkich kupić ani przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. ,,Przepis na szczęście" <3 i ,,Łatwopalni" ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie słyszałam wcześniej o powieści Katarzyny Gondek - wydaje się nieco dziwna, ale i ciekawa, już sama Nor(m)a mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam zupełnie inne typy:) Chmielewska, Miszczuk, Witkiewicz, Szwaja:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Sama nie wiem, na którą książkę czekam najbardziej :D Zawsze jak idę do księgarni to w koszyku ląduje inna książka niż ta, po którą poszłam :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. powiem Ci, że już po okładkach mnie te zapowiedzi ciekawią :) jak to człowiek jest jednak wzrokowcem :P

  OdpowiedzUsuń
 26. Szczerze mówiąc intrygują mnie wszystkie pozycje ;) Chciałabym je mieć na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Masz dar do wyszukiwania książek:) Aż 4 z nich - prócz "Gdy nadchodzi świt" i "Wtedy pojawiłaś się ty" - mnie zaintrygowały i z chęcią bym po nie sięgnęła:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie widzę, że większość osób patrzy tylko na te książki, których opisy wstawiłam, a przecież wszystkie interesujące nowości i zapowiedzi są przedstawione na samym początku - tym razem jest ich aż 16. ;-)

   Usuń
  2. Początkowo też przeczytałam tylko opisy, ale później sprawdziłam wszystkie okładki. Tak, jak ktoś tu napisał, masz dar do wynajdywania ciekawych pozycji:) Mnie najbardziej zaintrygowały (oprócz Picoult, rzecz jasna) "Kobiety z bloku 10" i "Kto, jak nie ja?".

   Usuń
 28. Dużo interesujących pozycji, z których najbardziej interesują mnie 'Niewidzialne', 'Dom, w którym..' i 'Przed egzekucja'

  OdpowiedzUsuń
 29. ,,Przed egzekucją" i ,,Gdy nadchodzi świt" - to moje typy :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Koniecznie muszę przeczytać książkę Katarzyny Gondek.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jeju, jakie piękne okładki ;) Ale najbardziej zainteresowało mnie "Przed egzekucją".

  OdpowiedzUsuń
 32. Zapisałam sobie tytuły trzech pozycji i będę wypatrywać :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Najbardziej intryguje mnie "Niewidzialne" (bardzo lubię kryminały), "Przed egzekucją", "Dom, w którym"..." i "To, co zostało" - wrzesień wypada naprawdę ciekawie pod względem nowości książkowych. :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.