"Inne zasady lata" - wyniki konkursu

 
Prawie miesiąc temu ogłosiłam konkurs, w którym do wygrania była książka Benjamina Alire Saenza - Inne zasady lata. Zgłoszeń było mniej, niż się spodziewałam, ale jestem w stanie to zrozumieć, ponieważ pytanie konkursowe było dość trudne. Pomimo niewielkiej ilości chętnych, wybór zwycięzcy był bardzo trudny.
Jednak wszem i wobec ogłaszam, że osobą, do której trafi ten egzemplarz będzie....
Patka
Pytanie brzmiało: Jak, Twoim zdaniem, należałoby otworzyć nasze społeczeństwo na "inne zasady"? Zaproponuj przynajmniej jeden sposób na walkę z homofobią.
Odpowiedź zwyciężczyni:
Nasze społeczeństwo jest wyjątkowo staroświeckie, nietolerancyjne i oporne na wszelkie zmiany. Starszych ludzi jestem w stanie odrobinę zrozumieć. Wychowali się w innych czasach, mają odmienny system wartości i przekonania. Kurczowo trzymają się religii i "tego co było". Jednak ludzie młodzi? Tego absolutnie nie jestem w stanie zaakceptować. Szydzenie, prześladowanie, a nawet posuwanie się do rękoczynów względem osób odmiennej orientacji seksualnej jest moim zdaniem zachowaniem prymitywnym i niegodnym istoty ludzkiej.
Jak to zmienić? Gdyby dało się łatwo odpowiedzieć na to pytanie, problem już dawno zostałby rozwiązany. Jednak pytanie jest naprawdę bardzo trudne. Myślę jednak, że nie obyłoby się bez terapii wstrząsowej. Gdyby istniało urządzenie, którym można przesyłać emocje do umysłu drugiego człowieka najlepiej byłoby pokazać prześladowcy jak czuje się jego ofiara. Dobrym rozwiązaniem był by też program, w którym ktoś przeciwny związkom osób różnych płci musiał by zamieszkać z taką parą przez miesiąc. Może wtedy dostrzegłby, że oni wcale nie są inni i naprawdę się kochają? Do tego najważniejsze-media. Bo czyż nie one nas kształtują i wychowują? Gdyby homoseksualizm przestał być tematem tabu i ludzie zaczęli by otwarcie o nim rozmawiać, pisać książki, kręcić więcej filmów, robić programy telewizyjne, kampanie reklamowe, może ludzie bardziej oswoili by się z faktem, że takie pary istnieją i nie są wcale dziwne ani złe. Myślę, ze ten brak tolerancji wynika z niewiedzy, strachu i stereotypów. Bądźmy bardziej tolerancyjni! Przecież to nic nie kosztuje. A dla tych par tak wiele znaczy...
Patko, gratuluję i życzę miłego czytania Innych zasad lata.

AKTUALIZACJA:
 Okazało się, że Patrycja wygrała tę książkę w innym konkursie i zdecydowała, iż nie chce drugiego egzemplarza. Poprosiła mnie, abym nagrodę przyznała Krystianowi, zatem - Krystianie, gratuluję! :)

14 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

Obsługiwane przez usługę Blogger.