Strony

niedziela, 29 września 2013

Idealne matki - Doris Lessing

Tytuł oryginału: The Grandmothers
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 17 czerwca 2013
Liczba stron: 112
Wisława Szymborska napisała niegdyś, iż tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono. Jej słowa cały czas tkwią w mojej głowie, stając się moim mottem, dzięki któremu staram się nigdy nie oceniać ludzi poprzez pryzmat ich wyborów oraz czynów, gdy nie mam pewności, jak ja zachowałabym się, będąc na ich miejscu. Nie lubię mówić, co ja zrobiłabym w danej sytuacji, gdyż pewne decyzje podejmujemy pod wpływem emocji, presji oraz różnych okoliczności, które często nie sprzyjają w racjonalnym decydowaniu o czymkolwiek. Za to przepadam za sięganiem po książki poruszające poważne, trudne tematy, szeroko uznawane za tabu, co skłania mnie do przemyśleń i wyciągania pewnych wniosków na przyszłość.

piątek, 27 września 2013

Kącik Filmowy #12

Tytuł oryginału: Cruel Intentions
Gatunek: dramat, thriller
Premiera: 25/06/1999 (Polska), 05/03/1999 (świat)
Reżyseria: Roger Kumble

O Szkole uwodzenia słyszałam bardzo często i od dawna planowałam obejrzeć ten film, ale zrobiłam to dopiero niedawno. Film jest uwspółcześnioną wersją Niebezpiecznych związków, których jeszcze nie czytałam, jednak na pewno nadrobię to. Przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś innego, jednak dostałam całkiem niezły film ukazujący życie amerykańskich nastolatków - może przesadzone, ale coś w tym musi być. Zakończenie zaskoczyło mnie i nie mogę doczekać się, kiedy obejrzę kolejne części Szkoły uwodzenia.   [Moja ocena: 7/10]

środa, 25 września 2013

Światła września - Carlos Ruiz Zafón

Tytuł oryginału: Las luces de septiembre
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 3 listopada 2011
Liczba stron: 256
Carlos Ruiz Zafón to hiszpański pisarz znany na całym świecie. Jego książki obiegają cały świat, uprzyjemniając czas ogromnej liczbie czytelników. Pozytywne recenzje skłoniły mnie do sięgnięcia po jego twórczość, a dodatkowym bodźcem była chęć nadrabiania zaległości czytelniczych, czyli poznawania książek autorów znanych w szerszych kręgach, których dzieł jeszcze nie miałam okazji przeczytać. Powoli, ale dość systematycznie, staram się sięgać po lektury, które miałam w planach od dawna. Jedna powieść Zafóna już za mną, zatem przyszedł czas na kolejną książkę.

poniedziałek, 23 września 2013

Zaksiążkuj nazwę bloga - zabawa


źródło
Magda z bloga My Paper Paradise zaprosiła mnie do świetnej zabawy. Z reguły staram się już nie uczestniczyć w nich, ale Zaksiążkuj nazwę bloga jest zbyt interesująca i oryginalna, abym mogła odmówić. 

Zasady: Dobierz książkę do każdej litery nazwy twojego bloga. Jaką? Taką, która zapadła ci w pamięć, ulubioną, znienawidzoną, co tylko przyjdzie ci do głowy.

sobota, 21 września 2013

Wszystkie boże dzieci tańczą - Haruki Murakami

Tytuł oryginału: Kami no kodomo-tachi wa mina odoru
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 10 stycznia 2007
Liczba stron: 182
Haruki Murakami to japoński pisarz, który zadebiutował powieścią Hear the Wind Sing. W jego dorobku znajdują się książki, które zdobyły serca wielu czytelników na całym świecie. Do najbardziej znanych dzieł, które wyszły spod jego pióra, zalicza się trylogia 1Q84, Kafka nad morzem, Kronika ptaka nakręcacza, Na południe od granicy, na zachód od słońca czy Po zmierzchu. Za wspomnianą trylogię pisarz został wyróżniony nagrodą Naoma dla pisarzy młodego pokolenia. W internecie roi się od recenzji powieści Murakamiego, dlatego postanowiłam zapoznać się z jego twórczością. Widząc Wszystkie boże dzieci tańczą na bibliotecznej półce, postanowiłam skorzystać z okazji i wypożyczyć opowiadania japońskiego pisarza.

środa, 18 września 2013

Stosik #8

Minął ponad miesiąc od ostatniego stosiku, z którego została mi jedynie pierwszą część Pretty Little Liars, zatem dzisiaj przyszedł czas na kolejny.


poniedziałek, 16 września 2013

Szopka - Zośka Papużanka

Wydawnictwo: Świat Książki
Seria/cykl: Nowa proza polska
Data wydania: 3 października 2012
Liczba stron: 205 
Nikt nie wymyślił przepisu na idealny związek. Ludzie dobierają się w pary pod wieloma względami, które nieraz są zupełnie zrozumiałe, a innym razem nikt nie ma pojęcia, dlaczego dani ludzie są ze sobą. Jedni twierdzą, że przeciwieństwa przyciągają się, więc gdy kobieta i mężczyzna różnią się od siebie, to mogą tworzyć wspaniały i szczęśliwy związek, przepełniony ciekawością, ekscytacją oraz wiecznym zainteresowaniem drugą połówką. Inne osoby uważają, że bardzo istotne jest posiadanie podobnego poczucia humoru czy wspólnych zainteresowań, aby związek przetrwał. Osobiście myślę, iż najważniejsze jest uczucie łączące kobietę i mężczyznę, którzy pragną związać się na resztę życia, a także stworzyć szczęśliwy, bezpieczny dom dla swoich pociech, będąc dla nich ostoją. Wspaniale byłoby, gdyby małżonkowie podobnie zapatrywali się na wszelkie sprawy związane ze wspólnym mieszkaniem czy wychowaniem dzieci, aby nie musieć użerać się przez resztę swojego życia, niszcząc je nie tylko sobie, ale także najbliższym osobom.

sobota, 14 września 2013

Karminowy szal - Joanna M. Chmielewska

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 17 kwietnia 2013
Liczba stron: 240
Sięgając po książkę, możemy sugerować się własną intuicją, opiniami innych osób, rozgłosem medialnym, jak również sympatią do autora. Jednak dopóki nie zapoznamy się z treścią, tak naprawdę nie mamy pojęcia, czy powieść przypadnie nam do gustu. Wielu autorów ma w swoim dorobku lepsze oraz gorsze książki, zatem rzadko mamy pewność, że konkretna lektura będzie definitywnie dobra bądź bezwzględnie zła. Niemniej nie ukrywam, że ogromną przyjemność sprawia mi poznawanie twórczości autora, którego dzieła trzymają odpowiedni poziom, a nawet - z powieści na powieść - są jeszcze wspanialsze.

piątek, 13 września 2013

Kącik Filmowy #11

Nie tak dawno umieszczałam dziesiątą odsłonę Kącika Filmowego, ale ze względu na to, iż wakacyjny czas sprzyja nadrabianiu wszelkich zaległości, to dzisiaj znowu przedstawiam Wam filmy, jakie udało mi się obejrzeć w ostatnim czasie.

Gatunek: melodramat
Premiera: 22/01/2011 (świat)
Reżyseria: Drake Doremus

Młodzieńcza miłość wystawiona na próbę czasu oraz odległości. Bohaterowie stają przed poważnym wyzwaniem, które sprawia im niemałą trudność. Związek na odległość zmienia ich wzajemne relacje, sprawiając, że ich więź staje się coraz słabsza. Z jednej strony próbują walczyć, a z drugiej irytują swoim zachowaniem. Film jest niezły i ogląda się go dość przyjemnie, ale przyznam szczerze, że ubolewam nad otwartym zakończeniem, czego nie znoszę, gdyż wszelkie niedopowiedzenia drażnią mnie.   [Moja ocena: 7/10]

wtorek, 10 września 2013

Na każde jego żądanie - Sara Fawkes

Tytuł oryginału: Anything He Wants
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 6 listopada 2012
Liczba stron: 320
Od momentu ukazania się Pięćdziesięciu twarzy Greya, powstało mnóstwo powieści wzorowanych na serii autorstwa Eriki Leonard James. Nie ukrywam, że do tej pory nie przeczytałam owej trylogii, ale mam za sobą już wiele pozycji zaliczanych do literatury erotycznej. Jest to dość znaczna liczba, zatem mogę porównywać je i z czystym sumieniem jedne powieści polecać, a inne odradzać. Za mną kolejną powieść z gatunku podobnych do Pięćdziesięciu twarzy Greya (Fifty Shades like). Dzięki lekturze poniższej opinii, będziecie mogli dowiedzieć się, jak odebrałam Na każde jego żądanie Sary Fawkes.

poniedziałek, 9 września 2013

Nowości i zapowiedzi #10

Nie spodziewałam się, że wrzesień będzie obfitował w tak wiele interesujących lektur... Na pewno wiele z Was zauważyło, że w wakacje było zdecydowanie mniej nowości i zapowiedzi - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wydawcy zaczęli szaleć z nowymi powieściami. Jest w czym wybierać! Krócej przedstawię Wam jedynie kilka z nich, chociaż każda z tych pozycji zasługuje na uwagę.


sobota, 7 września 2013

Stracona niewinność - Susan Lewis

Tytuł oryginału: Lost Innocence
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 15 maja 2012
Liczba stron: 680
Człowiek to niezwykle złożona istota, która posiada wiele twarzy, zmieniając je w zależności od narzuconych wymagań. Niełatwo uznać kogoś za definitywnie dobrą bądź złą osobę, ponieważ każdy ma lepsze i gorsze dni, a także pewne wady i zalety, którymi charakteryzuje się. Jedni ludzie starają się pokazywać jedynie z lepszej strony, czyniąc wiele dobrego nie tylko sobie, ale również innym. Natomiast niektórzy częściej postępują niezgodnie z powszechnie przyjętym etosem, uprzykrzając życie otoczeniu. Ich pobudki są bardzo różnorodne, mogą wiązać się ze zwyczajną złośliwością, chęcią zrobienia przykrości innym, a czasami wynikają z pewnych przyzwyczajeń bądź nagminnych zdarzeń, jakie miały miejsce w przeszłości. Dawne czasy i sposób, w jaki byliśmy niegdyś traktowani, znacznie wpływa na nasz charakter, sposób bycia oraz podejście do ludzi.

czwartek, 5 września 2013

W szpilkach od Manolo - Agnieszka Lingas-Łoniewska

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 31 maja 2013
Liczba stron: 236
W odróżnieniu do dość sporego grona czytelników - nie stronię od literatury polskiej. Lubię sięgać po powieści rodzimych pisarzy, które, w moim odczuciu, niczym nie odbiegają od zagranicznych produkcji. Owszem, jedne są lepsze, a inne gorsze, ale to zdarza się na każdym rynku wydawniczym, nie tylko w naszym kraju. Zapoznałam się z wieloma polskimi autorami, a twórczość dużej części z nich jeszcze przede mną. Od dawna planowałam zapoznać się w końcu z powieściami Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, które intrygowały mnie swoją fabułą, a także interesującymi okładkami. W końcu udało się - na moją półkę przywędrowała pozycja W szpilkach od Manolo

środa, 4 września 2013

Podsumowanie sierpnia

źródło
Przeczytane książki: 8
Liczba przeczytanych stron: 2849
Książki przeczytane w ramach wyzwań:
Book-Trotter - 0
Czytamy powieści obyczajowe - 5
Nie tylko literatura piękna - 2
Pod hasłem - 5
Polacy nie gęsi - 3
Z półki - 0