Nowości i zapowiedzi #16

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, iż marzec przyniesie tak wiele nowości i zapowiedzi książkowych... Nie przypominam sobie kiedy ostatnio mogłam pokazać Wam aż tyle interesujących propozycji! Chętnie przygarnęłabym każdą z poniższych książek - na razie posiadam jedynie Usteczka



W swej najnowszej powieści Eileen Goudge stawia czytelniczkom pytanie: Co byś zrobiła na wieść o tym, że zostało ci pół roku życia? Dla Camille, właścicielki biura matrymonialnego, odpowiedź jest prosta: musi znaleźć swoją następczynię w roli matki i żony.
Camille Harte, prowadząca eleganckie biuro matrymonialne na Manhattanie, niejedno przeszła w życiu. Jako mała dziewczynka straciła matkę i trafiła pod opiekę wiecznie nieobecnego ojca. Jako czterdziestoparolatka ma na swoim koncie pozornie wygraną walkę z rakiem, podczas której jej mąż Edward nie najlepiej poradził sobie z samotnym ojcostwem. Kiedy następuje nawrót choroby, Camille postanawia wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę zawodową, by zapewnić dzieciom stabilność, a mężowi szczęście. Próbuje znaleźć kobietę, która godnie zastąpi ją po śmierci. Niektóre życzenia lepiej wypowiadać ostrożnie. Konsekwencje poczynań Camille oraz przypadkowego zrządzenia losu okazują się dla małżonków wielkim zaskoczeniem.



Emmaline, na skutek wypadku, jaki przeżyła w dzieciństwie, cierpi na krótkotrwałe, lecz uciążliwe zaniki pamięci. Choć w rzeczywistości trwają zaledwie kilka minut, w jej głowie zdają się nie mieć końca. Ataki utrudniają jej życie, ale z wiekiem nauczyła się nad nimi panować. Do czasu, gdy na jej drodze pojawia się… Johnny Dallesandro.
Johnny Dallesandro jest cenionym malarzem, który żyje samotnie i świadomie unika popularności. W latach siedemdziesiątych zasłynął dzięki kultowym filmom z gatunku art porno. Jego nagie ciało okrzyknięto wtedy symbolem seksu. Złą sławę zapewnił mu również rozwiązły styl życia, jaki wówczas prowadził.
Podczas ataku dziewczyna przenosi się trzydzieści lat wstecz wprost na imprezę w domu Johnny’ego w czasy, gdy cieszył się on sławą dandysa i satyra. Po nocnej orgii zostaje ulotne wspomnienie żaru ciał, który Emm czuje na własnej skórze nawet po powrocie do rzeczywistości.



Louis jest nawiedzana przez muzykę, którą tylko ona słyszy. Pieśni śpiewają dzieci, które tylko ona widzi… Tak trudno rozstawać się z dzieckiem, które idzie do szkoły. Tak jakby cząstka rodziców odchodziła wraz z nim. Kiedy siedmioletni synek Beestonów dostaje prestiżowe stypendium jako chórzysta college’u w Cambridge i zamieszkuje w internacie, nic nie stoi na przeszkodzie, by częściowo wynieść się z miasta do pięknego domu w wiejskiej głuszy. Zresztą w mieście Louise dawał się we znaki hałaśliwy sąsiad. Co weekend doprowadzał ją do szału głośnymi imprezami. Następnie upodobał sobie muzykę chóralną, co zakrawało na szyderstwo z matki tęskniącej za swoim małym chórzystą. Jednak przeprowadzka na wieś nie zapewnia Louise oczekiwanego pocieszenia. Tu także prześladuje ją dziwna muzyka wykonywana przez dziecięcy chór. Wreszcie spotyka tajemniczych śpiewaków. Ale to nie jest zwykły chór… 



Wciąż istnieją wśród nas tematy trudne i wstydliwe. Tabu, które budzi przerażenie, pogardę lub śmiech. Mimo iż stopniowo otwieramy się na rozmowę o zdrowiu psychicznym, to najczęściej nie chcemy mieć z tym nic wspólnego. Boimy się tego, co odmienne.

Bohaterowie powieści O tym się nie mówi to pacjenci szpitala psychiatrycznego. Marzą, tęsknią, przeżywają smutki, przyjaźnią się, czekają, radują i walczą jak każdy człowiek. Mają swoje obowiązki, czas wolny, przyjęcia, strajki i Dzień bez Lekarza Dyżurnego. Często gromadzą się wokół oddziałowej budki telefonicznej, która stanowi dla nich symbol innego życia i świata zewnętrznego. Każdy dzień, choć pozornie wygląda tak samo, niesie za sobą nowe przeżycia, porażki i sukcesy.

Książka zabiera nas w ten świat i, niczym przewodnik, prowadzi przez codzienność i niecodzienność szpitalnej rzeczywistości, oswajając, zmuszając do refleksji i ucząc dystansu.
 



Troje rozdartych bohaterów, trzy wielkie miasta oddalone od siebie o tysiące kilometrów, trzy ludzkie losy, trzy różne, a jednak podobne sposoby radzenia sobie z nieoczekiwaną i nad wyraz bolesną stratą. Łączy ich zamiłowanie do jedzenia i wiara w leczniczą moc kuchennej alchemii.
Nowy Jork. Lilia, niegdyś spontaniczna artystka, od dawna przykładna żona i matka, która nauczyła się skutecznie tłumić swoje potrzeby, staje przed nowym wyzwaniem: opieką nad niekochanym mężem, który po przebytym wylewie utracił sprawność i z milczącego współlokatora zmienił się w kipiącego goryczą pacjenta. Paryż. Marc, bujający w obłokach właściciel galerii z komiksami, przeżywa głęboki wstrząs po śmierci najdroższej żony i z mozołem próbuje na nowo odbudować swą tożsamość oraz nawiązać zgoła nowe relacje ze światem zewnętrznym. Stambuł. Życie Ferdy, towarzyskiej i pełnej wigoru pani domu, wywraca się do góry nogami, gdy wskutek fatalnego wypadku pod jej dachem pojawia się ekscentryczna i pogrążona w stanie odwiecznej hipochondrii matka, od której przez całe życie starała się uciec.
 



Mieszkająca na stale w USA Anna, nieśmiała Kamila i piękna acz arogancka Justyna poznały się w podczas wakacji w Kielcach. Dziewczęta przez wiele lat spędzały tam każde kolejne lato, dopóki los nie rozdzielił ich na dobre. Anna została aktorką i zamieszkała w Nowym Jorku razem z Benem, swoim chłopakiem hipsterem. Kamila uciekła do Michigan po tym, jak dowiedziała się, że jej mąż jest gejem. Justyna pozostała zaś w Kielcach. Wciąż pali jak smok, klnie jak szewc i właśnie owdowiała – jej mąż został zamordowany. To tragiczne wydarzenie sprawia, że dziewczęta, teraz już młode kobiety, znowu się spotykają. Okazuje się, że ich przyjaźń trwa, nadal jest cudna, nadal można na niej polegać…



Przejmująca historia Sary Connell i jej męża Billa, którzy przez siedem lat starali się o dziecko. W tym czasie przeszli dwuletnie leczenie akupunkturą i siedem cykli sztucznego zapłodnienia z towarzyszącymi im trzema setkami zastrzyków, stracili dwoje bliźniąt w piątym miesiącu ciąży i przeżyli jedno wczesne poronienie. Kiedy już niemal porzucili nadzieję na dziecko, z pomocą przyszła im mama Sary. Sześćdziesięcioletnia Kristine Casey została matką zastępczą i w 2011 roku urodziła małego Finneana.

Autorka relacjonuje swoją długą i wyboistą drogę do macierzyństwa w bardzo intymny, szczery, ale pogodny sposób. Szczegółowo opisuje różne kuracje stosowane w leczeniu niepłodności oraz opowiada o wyjątkowej i silnej więzi, która wytworzyła się między nią a jej mamą. Ta poruszająca opowieść dowodzi, że wszystko jest możliwe, gdy ludzi łączy bezwarunkowa miłość.



Ta książka wstrząsnęła sumieniami Niemców. Po kilkudziesięciu latach Pola Kinski, córka legendy światowego kina, wielbionego Klausa Kinskiego, znanego zwłaszcza z ról w filmach Wernera Herzoga, postanowiła przerwać milczenie i opowiedzieć o tym, jak ojciec wykorzystywał ją seksualnie jako dziecko i nastolatkę. Czułam, że muszę o tym napisać, nie tylko ze względu na siebie, ale i innych, którzy doświadczyli tego samego – wyznała Pola. Napisane prostym, niemal dziecięcym językiem Usteczka są porażającym zapisem historii utraconego, pełnego przemocy dzieciństwa. Jest to zarazem oskarżenie nie tylko przeciw ojcu i matce, która nie obroniła swojej córki, ale i niemieckiemu społeczeństwu, które akceptowało publiczne, jawnie pedofilskie wypowiedzi gwiazdora.

Tytuł trafił na listy bestsellerów i sprzedał się w Niemczech w pięćdziesięciu tysiącach egzemplarzy, a przyrodnia siostra autorki Nastassja Kinski uznała Polę za bohaterkę.



Czy któraś z podanych książek zainteresowała Was? Może jesteście już po lekturze którejś z nich? Jakie wrażenia?  

40 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

  1. jejciu wszystko brzmi interesująco ! kiedy ja to wszystko przeczytam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie głównie "Chór sierot".

    OdpowiedzUsuń
  3. Na razie nie wyszukałam nic dla siebie :<
    Zobaczymy, jakie będą recenzje ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo kobiece pozycje, jednocześnie intrygujące, najbardziej ciekawi mnie 'Chór sierot'...

    OdpowiedzUsuń
  5. Zainteresowała mnie ,,Surogatka,, ,,Usteczka,, i ,,O tym się nie mówi,,
    Chętnie bym je przeczytała:)

    OdpowiedzUsuń
  6. "Chór Sierot" zapowiada się diabelnie intrygująco, chyba się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  7. No a miałam okazję dostać "O tym się nie mówi" i odmówiłam! Oj!
    Dużo, dużo nowości, a czasu tak mało...

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja posiadam Sophie Hannah ale pt" Trauma" Jeszcze się za nią nie zabrałem więc nie wiem nawet jak pisze ta autorka. Mam nadzieję jednak, że kiedyś się za nią weźmie

    OdpowiedzUsuń
  9. Oj, chciałabym wszystkie!!!! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Marcowe fiołki, Czas tęsknoty, Łatwopalni II :)
    A Zacisze Gosi chyba w maju jest.

    OdpowiedzUsuń
  11. Oj przygarnęłabym większość! ;) Lubię książki Sophie Hannah

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja właśnie nie czytałam jeszcze żadnej, ale mam w planach! :)

      Usuń
  12. Ja na całe szczęście nie widzę tu nic dla siebie, będę mogła poświęcić czas książkowym zaległościom:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 33 pozycje i nie widzisz nic dla siebie? Wow, zazdroszczę ;-)

      Usuń
  13. Rzeczywiście dużo tych nowości :) Mnie zaciekawiła książka "O tym się nie mówi". Mam wrażenie, że o chorych psychicznie nie tylko się nie mówi, ale i książek nie pisze i komuś, kto interesuje się tym tematem, trudno coś znaleźć.
    O, i nowa Munro jest... A ja na razie przeczytałam tylko jedną jej książkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również mam za sobą jedynie "Przyjaciółkę z młodości", ale na pewno sięgnę po inne pozycje Munro, bo czyta się je z przyjemnością.

      Usuń
  14. Najbardziej to chciałabym mieć w swojej biblioteczce Mrocznego Anioła Andrews. Ostatnio udało mi się zdobyć pierwszą część, a lubię znać serię do końca. Poza tym to jest wiele książek, które chciałabym przeczytać. Szkoda, że doba ma za mało godzin, a miesiąc za mało dni, a rok to już w ogóle. Przydałoby się tak wydłużyć ten czas, aby móc poczytać te wszystkie nowości :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Czekam na recenzję "Usteczek". Ja nie kupiłam żadnej nowości - nadrabiam swoje zaległości, ale z marcowych najbardziej intryguje mnie "Dopóki słowik śpiewa". Mam nadzieję, że uda mi się ją gdzieś dostać :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Jest w tym zestawieniu sporo takich, które bym chętnie przeczytała, ale na liście zakupów mam tylko jedną pozycję i są to "Skandaliści PRL" S. Kopra:)

    OdpowiedzUsuń
  17. Tyle ciekawych książek, a czasu tak mało :)

    OdpowiedzUsuń
  18. "Usteczka" już u mnie na półce. Niebawem zabieram się za tę lekturę.

    OdpowiedzUsuń
  19. Wyjątkowo marzec ma tyle ciekawych zapowiedzi, że nie wiadomo, za co się zabrać :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Na razie nie znalazłam nic dla siebie, ale być może recenzje mnie przekonają :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Lubię historie pisane przez życie, dlatego chętnie zapoznałabym się z "Surogatką."
    Czytałam również jedną książkę z serii "Leniwa niedziela" ("Długa zima w N.") i bardzo mi się podobała, chciałabym więc sprawdzić inne propozycje w ramach tego cyklu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A "Marcowe fiołki" polecam Ci serdecznie. Świetna kreacja bohaterów, żywy, lekki styl i atmosfera tajemnicy sprzed lat, którą stopniowo odkrywa się wraz z główna bohaterką. Czyta się to wspaniale!

      Usuń
  22. Usteczka mam a chciałabym mieć Surogatkę :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Nie mam pojęcia kiedy ja nadrobię te nowości.

    OdpowiedzUsuń
  24. Ciekawa jestem "Kołysanki..." i "Surogatki".

    OdpowiedzUsuń
  25. 'O tym sie mowi' bede czytac juz niedlugo :)
    http://krwawiecichozyjac14.blogspot.com/
    Wpadniesz?

    OdpowiedzUsuń
  26. Największą ochotę mam na ,,Chór sierot" ..

    OdpowiedzUsuń
  27. A mnie marzec nie przyniósł tyle zachwytów co Tobie:) Jednak czekam na powieść V.C. Andrews ;)

    OdpowiedzUsuń
  28. Kilka interesujących zapowiedzi sie tutaj znalazło. Chyba najbardziej chciałabym przeczytać książkę "Surogatka" ;)

    OdpowiedzUsuń
  29. "kołysanka polskich dziewcząt" bardzo mnie zaciekawiła :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Ja z osądem jeszcze się wstrzymam. Poczekam na jakieś recenzje i wtedy zobaczę czy coś mnie bardziej zaciekawiło ;)

    OdpowiedzUsuń
  31. Szykują się ciekawe premiery :)

    OdpowiedzUsuń
  32. "Surogatka" i mi się marzy! To musi być bardzo emocjonująca książka.

    naczytane.blog.pl

    OdpowiedzUsuń
  33. "Chór sierot" zapowiada się ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  34. "surogatka" wydaje się bardzo ciekawa, nie czytałam nic o tej tematyce jeszcze, zatem z chęcią bym poszerzyła inne horyzonty, reszta lektura też wydaje się być ciekawa, znów za dużo tego wszystkiego, kiedy to czytać, kupić..Ach, gdybym wygrała w totolotka :)

    OdpowiedzUsuń
  35. Mam na celowniku "Chór sierot":)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.