Zbieg okoliczności - Katarzyna Pisarzewska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 9 lipca 2013
Liczba stron: 408
Cechą charakterystyczną niedużych miejscowości jest to, iż wszyscy znają wszystkich. Niektórzy osobiście, inni z opowiadań czy krążących plotek - niemniej każdy ma coś do powiedzenia o danej rodzinie, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek rozmawiał z jej członkami, czy nawet nie wie dokładnie, jak wyglądają. Jednak kiedy w pozornie cichym miasteczku dochodzi do jakiegoś zdarzenia, mniej lub bardziej błahego, usta mieszkańców  zazwyczaj zamykają się - większość nie chce narażać się sąsiadom, dlatego woli milczeć i nie rzucać słów na wiatr, aby w trakcie dochodzenia nie okazało się, iż również ma coś na sumieniu. Z kolei zdarzają się również osoby zdolne rzucać oskarżenia w każdą stronę, nawet jeśli mogą zupełnie mijać się z prawdą. Dojście do sedna sprawy bywa okraszone sporymi trudnościami, które należy przezwyciężyć, aby dowiedzieć się, kto stoi za konkretnym czynem.

Anita Buras to pedagog pracująca w gosztowskiej szkole, która pragnie dziecka, jednak jej starania nie zdają się na zbyt wiele. Niemożność zajścia w ciążę doprowadza do znacznego rozluźnienia jej relacji z mężem Maćkiem, który woli spędzać czas w pracy niż z żoną popadającą w melancholię, a momentami nawet apatię. Duża część powieści dotyczy także policjantki Marii Gajdy, której aktualne poczynania naznaczone są doświadczeniami z dzieciństwa oraz młodości. Pani sierżant to kobieta samodzielna, jednak samotna i potrzebująca bliskości. Pozbawiona obecności kogoś, kto odpowiednio zaopiekowałby się  nią, popada w wir pracy, aby zapomnieć... Umożliwia jej to pewne wydarzenie - pewnego dnia policja dostaje zgłoszenie o powieszeniu psa w rodzinnym domu dziecka. Te wydarzenie pociąga za sobą jeszcze większe tragedie, sprawiając, iż życie wielu mieszkańców zmienia się na zawsze.

Zbieg okoliczności to książka, której nie da się zakwalifikować jedynie do jednej kategorii, ponieważ jest to powieść obyczajowa połączona z kryminałem, a także posiadająca pewne aspekty typowe dla powieści psychologicznej. Połączenie różnych gatunków literackich sprawia, iż powieść czyta się szybko i sprawnie, z niesłabnącym zainteresowaniem poznaje się kolejne zdarzenia, jakie mają miejsce w Gosztowie. Początkowo pewnym utrudnieniem może okazać się natłok bohaterów literackich, jednak po pewnym czasie da się to oswoić, a nawet polubić.

W takich książkach lubię wszechstronną tematykę, jaką nierzadko poruszają autorzy. Katarzyna Pisarzewska również dotknęła wielu problemów, z jakimi boryka się współczesne społeczeństwo - przemoc i agresja, uzależnienia, samobójstwa, zdrady, brak odpowiedzialności czy nieodpowiednie relacje rodzic-dziecko. Warto zwracać uwagę na różne aspekty życia, także takie, które traktowane są jako tabu - to, że większość nie chce lub boi się mówić o nich, nie znaczy, iż nie istnieją... Nie wolno zamiatać pod dywan tego, z czym należy walczyć, aby żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami, a jednocześnie uwzględnieniem dobra innych ludzi.

Książka bierze udział w wyzwaniach: Book Lovers, Czytam opasłe tomiskaCzytamy powieści obyczajowe, Grunt to okładkaPolacy nie gęsi oraz Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,8cm).

23 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

  1. Na pierwszy rzut oka spodobała mi się okładka, niby zwyczajna, ale jednak dla mnie ma to coś. Treść również ciekawa. Lubię książki, które poruszają wiele problemów i różnorakich tematów. Na pewno przeczytam, bardzo mnie zachęciłaś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakoś mnie nie zainteresowała ta książka ;/

    OdpowiedzUsuń
  3. Chętnie przeczytam, bo jeszcze nie czytałam nic tej autorki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Coś tak jednak czuję, że książka nie w moim stylu. Pewnie po nią nie sięgnę, chociaż nie wiem. Zastanowię się, jeżeli na nią natrafię, ale jakoś specjalnie szukać, raczej nie będę.
    Natomiast okładka bardzo mi się podoba. I do tego utrzymana w stonowanych kolorach :D
    Zapraszam do sb ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zgłaszam "Czerwony rower" Antoniny Kozłowskiej" do wyzwania "Grunt to okładka" na marzec
    http://wycieczkiliterackie.blogspot.com/2014/03/czerwony-rower.html?showComment=1396292308463#c1422175442156487571

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewo, książki zgłaszamy pod postem, gdzie zostało ogłoszone hasło na dany miesiąc.

      Usuń
  6. Brzmi intrygująco, choć z drugiej strony, zawsze jestem zdystansowana do polskiej literatury. Mam wrażenie, że jest tak jak piszesz - kryminał nigdy nie jest kryminałem, tylko zawsze czymś więcej, autor coś wciśnie na dodatek i wychodzi taki misz masz bez klimatu. Być może się mylę i to świetna książka, ale chyba na razie odpuszczę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja akurat nie mam nic przeciwko takim misz-maszom, o ile są utrzymane w dobrym stylu. :) Poza tym lubię polską literaturę.

      Usuń
  7. Już w okolicach premiery zwróciła na mnie uwagę. Za sprawą okładki chociażby. Zastanawiam się, czy ma szansę przypaść mi do gustu. Pewnie jako ebook'a przeczytam, ale nie będę się póki co do niej rwać, bo jakoś szału nie widzę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Wydaje się bardzo interesująca. nie jest to raczej tematyka, po którą sięgam często, jednak nieraz robie wyjątki. Gdybym potrzebowała takiej historii, pomyslałabym o tym tytule.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ładna okładka, ciekawa historia i bardzo ciekawy pomysł z połączeniem kilku gatunków literackich. Jedyne czego się obawiam, to natłoku tych bohaterów, ale skoro mówisz, że da się to ogarnąć, to może spróbuję ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Autorki nie kojarzę, ale myślę iż się skuszę. Bo zapowiada się ciekawie ;-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Najbardziej właśnie lubię takie życiowe, ale też tragiczne książki.

    OdpowiedzUsuń
  12. Według mnie niesamowita książka, jedna z lepszych, jakie czytałam:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Przyznam, że mam dużą chęć na przeczytanie tej książki :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Wydaje się być interesującą książką, jak tylko będę miała okazję sięgnę po nią bez zastanowienia.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja też lubię takie wielowątkowe fabuły.

    OdpowiedzUsuń
  16. Chętnie przeczytam! To jest coś dla mnie!;']

    OdpowiedzUsuń
  17. Nie znam autorki, ale fabuła wydaje się interesująca. Sama obyczajówka to czasem za mało, ale z elementami kryminału już tak.

    OdpowiedzUsuń
  18. Nie raz nacięłam się na tym, że okładka ładna, treść zachęcająca, ale wykonanie okropne. Tu boję się bardziej przedstawienia małomiasteczkowości polskiej... ale być może dam autorce szansę :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Czytałam wiele dobrego o tej książce. Mam nadzieję, że uda mi się ją wkrótce przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja też uwielbiam w książkach takie wymieszanie gatunków, który uniemożliwia jednoznacznie określenie fabuły książki. Temat ciekawy, okładka również mnie urzekła, dlatego zaraz włączam mój plik z lekturami obowiązkowymi i zapisuję, żeby nie zapomnieć:)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.