Nowości i zapowiedzi #17

Nie pamiętam kiedy ostatnio udało mi się znaleźć tyle interesujących nowości i zapowiedzi. Aż przeraża mnie ta ilość! ;-) Poniżej przedstawię bliżej jedynie garstkę z tych książek...
Pierwszy tom bestsellerowej trylogii Jonasa Gardella określanej w Szwecji mianem gejowskiej Love Story, wielka powieść o epidemii AIDS porównywana do Aniołów w Ameryce Tony'ego Kushnera. Doskonały portret Szwecji lat 80. oraz przejmujący opis początków walki o równouprawnienie osób LGBT.

Pochodzący z małej miejscowości Rasmus przyjeżdża do Sztokholmu pod pretekstem rozpoczęcia studiów, ale w rzeczywistości chce odkryć swoją seksualność. Jego zastępczą rodziną w wielkim mieście staje się barwna grupa homoseksualnych przyjaciół. Któregoś dnia Rasmus spotyka Benjamina, pochodzącego z ortodoksyjnie religijnej rodziny świadków Jehowy. Tymczasem do Szwecji dociera epidemia AIDS...Gdy byłam dzieckiem, pierwszy kęs robiłam z zamkniętymi oczami, by lepiej poczuć smak potrawy. Od zawsze uwielbiałam jeść, rozmawiać o jedzeniu, przygotowywać je, a z czasem zaczęłam też o nim pisać, a nawet je fotografować.

Książka, którą napisałam, to właśnie taki pachnący, przepełniony smakami zbiór opowieści. Zaglądam w niej do kuchni mamy, piekę szarlotkę z babcią Marysią, idę na targ z babcią Anią, wygrzewam się na słońcu z prababcią Janinką, ale i szperam w spiżarni Lucyny Ćwierczakiewicz oraz piekę wielkanocną babę z Marią Disslową. Wszystkie moje wspomnienia mają konkretny smak, dlatego zależało mi, by każde z nich wieńczył przepis. Dzięki recepturom moja opowieść staje się kompletna, a książkę można traktować jako zbiór historii o przeszłości, ale również jako źródło inspiracji w kuchni.Saroo urodził się w Indiach, w bardzo biednej rodzinie. Już jako malutki chłopczyk musiał żebrać razem z braćmi, żeby zdobyć coś do jedzenia. Pewnego dnia został sam na dworcu kolejowym. Szukając brata, wsiadł do wagonu… i zasnął.

Obudził się w obcym mieście, ponad półtora tysiąca kilometrów dalej. Nie potrafił powiedzieć, gdzie mieszka ani jak się nazywa, więc nie mógł wrócić do domu. Niebawem trafił do adopcji i z nowymi rodzicami wyjechał do Australii.

Po latach, już jako dorosły mężczyzna, był gotów zrobić wszystko, żeby odszukać swoją biologiczną rodzinę…To współczesna powieść obyczajowa, przy której wzruszą się córki, matki i babcie.

Wciągająca jak filmowa historia, przejmująco napisana, psychologicznie przekonywująca opowieść o szesnastoletniej Majce, o jej wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu, o pierwszej miłości, o dorastaniu do miłości, także fizycznej; o lękach i niepewności, o radzeniu sobie z demonami przeszłości (traumatyczne doświadczenia samobójstwa rodzeństwa) i niełatwą "dorosłą" teraźniejszością (depresja rodziców, niechciana ciąża), o odpowiedzialności, popełnianiu błędów i ich mozolnym naprawianiu. O wielkiej pozytywnej sile i energii, jakie drzemią w młodości, o tym, że "nie ma takiego dołka, z którego nie można by się wygrzebać", że trzeba uwierzyć w siebie i w drugiego, bo to pomaga poskładać rozpadający się świat.


Layken skończyła niedawno osiemnaście lat. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej niespodziewanie straciła ojca. Wraz z kochającą matką i młodszym bratem postanawiają zostawić za sobą przeszłość w Teksasie, by rozpocząć nowe życie w Michigan. Sprzedają dom, pakują rodzinne pamiątki i wyruszają na północ. Każde z nich z innymi obawami i planami na dalszą przyszłość. Zarówno Lake, jak i Kel nie chcą porzucać szkoły, przyjaciół, wspomnień związanych z ulubionymi miejscami. Boją się tego, co ich czeka prawie dwa tysiące kilometrów od domu. Prawdziwego domu. Julia też się martwi. Mimo to stara się dodać otuchy swoim dzieciom i wesprzeć ich w najtrudniejszych chwilach.
Po przyjeździe na miejsce okazuje się, że już pierwszy kontakt z sąsiedztwem z naprzeciwka zwiastuje poważne zmiany w rodzinnych relacjach. A to dopiero początek niezwykle emocjonalnej, momentami przezabawnej historii losów dwóch rodzin Cohen i Cooperów, w której nikt nie zdaje sobie sprawy, jak ich członkowie staną się sobie bliscy w obliczu śmiertelnej choroby i codziennych problemów.
 


Weronika w wieku dziewiętnastu lat przeżyła koszmar – jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Sprawcy nigdy nie odnaleziono, a policja umorzyła sprawę. 
Dziesięć lat później historia się powtarza – Olga, najlepsza przyjaciółka Weroniki, która kiedyś pomogła dziewczynie pozbierać się po tragedii, również ginie w podobnych okolicznościach. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policjant z wydziału zabójstw, Szymon Pawelec. Weronika, zaniepokojona brakiem postępów, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Podejrzewa, że za morderstwem stoi jeden z byłych współpracowników Olgi, Piotr, który rzekomo miał romans ze zmarłą dziewczyną. Nika zatrudnia się w szkole, w której przed śmiercią Olga piastowała stanowisko pedagoga. Aby rozwiązać tajemnicę, dziewczyna będzie musiała podjąć współpracę z Szymonem. 
Jakie zmiany w życiu bohaterki przyniesie znajomość z komisarzem Pawelcem? Czy trop, którym podąża Weronika, okaże się prawidłowy? I komu uda się odnaleźć, należącą do ofiary, zaginioną zawieszkę ze skarabeuszem?

Powieść jednej z najsłynniejszych angielskich pisarek z czasów wiktoriańskich przypomina zbiór scenek rodzajowych. Urok dawno minionego świata, niespieszna narracja, świetnie uchwycone charaktery, snobizmy, śmiesznostki i cnoty bohaterek wzruszają, denerwują i wywołują niepohamowaną wesołość. Na podstawie tej powieści telewizja BBC nakręciła przebojowy serial z Judi Dench w roli głównej.
Koniec XIX wieku, Cranford – miasteczko w hrabstwie Cheshire w Anglii. Mieszkają tu głównie kobiety; przeważnie ekscentryczne bezdzietne wdowy i stare panny. Ich zachowanie jest podporządkowane temu, co wypada lub nie wypada osobie o danej pozycji w tym małomiasteczkowym środowisku. Damy skrzętnie ukrywają niedostatki finansowe, nie skarżą się na brak pieniędzy, to bowiem nie uchodzi, w zaciszu domowym natomiast czynią drobne oszczędności - na świecach i ulubionych przysmakach. Należą do klasy średniej, ale za wszelką cenę chcą uchodzić za przedstawicielki klasy wyższej. Żyją tak, jakby od czasów ich młodości nic się nie zmieniło, starannie ignorując fakt, iż świat wokół gwałtownie przyspiesza.
 


Przełamująca tabu opowieść o kobietach, które za wszelką cenę postanowiły spełnić swoje marzenia.

Losy czterech kobiet z Nigerii łączą się w Antwerpii, która ma stać się ich przepustką do lepszego życia. Sisi po studiach nie mogła znaleźć pracy, Efe urodziła dziecko w wieku szesnastu lat. Ama była gwałcona przez konkubenta matki, a Joyce ocalała z rzezi w sudańskim mieście. Każda z nich została zwerbowana przez Delego, któremu oddała swoją wolność w zamian za możliwość ucieczki. Desperacka decyzja o sprzedaży własnego ciała i godności wydaje się dziewczynom jedynym wyjściem. Jednak ponura rzeczywistość i nieoczekiwana śmierć jednej z nich sprawiają, że marzenia o lepszym życiu oddalają się coraz bardziej.

Unigwe decyduje się pokazać czytelnikom gorzką prawdę o świecie, bez moralizatorstwa czy pouczania. Fatamorgana to poruszająca historia, która zdobyła uznanie czytelników, recenzentów i pisarzy na całym świecie.
 


Trey Don, John Caldwell i Catherine Ann Benson dorastali razem w niewielkim miasteczku Kersey w stanie Teksas. Połączyła ich przyjaźń, pasja do futbolu i ciekawość świata. Z czasem pojawiła się też miłość. Treya i Cathy połączyło pierwsze młodzieńcze uczucie, pełne pasji, namiętności i obietnic na przyszłość. Po skończeniu liceum wszyscy troje mieli wyjechać na studia do Miami, jednak splot niefortunnych okoliczności – niespodziewana choroba, fatalny w skutkach, szczeniacki wybryk i przypadkowa ciąża – sprawiają, że muszą zrewidować te plany. Trey wyjeżdża bez słowa, John rezygnuje z kariery sportowej i zostaje księdzem, a Cathy zamiast realizować marzenia o karierze lekarskiej rozpoczyna pracę jako kelnerka i przygotowuje się do roli samotnej matki...

Dopiero po dwudziestu latach Trey decyduje się na powrót w rodzinne strony i ujawnienie sekretu, który rozdzielił niegdyś przyjaciół…


Narrator spotyka pacjentów z najcięższymi chorobami, ale i z wyimaginowanymi przypadłościami. Dla każdego ma opowieść wyjętą z życia innego pacjenta. Opowieść, która ma pocieszyć, nieraz rozśmieszyć, dać nadzieję i siłę do walki o życie. Jego proste, mądre zdania zapadają w serce jak budujące aforyzmy.

Kilka razy dziennie biegnie na Oddział Opieki Paliatywnej. Tam w sali numer 7 pięćdziesięciokilkuletnia kobieta czeka na syna. Jej dni są policzone. Lekarz za wszelką cenę usiłuje swoimi opowieściami utrzymać ją przy życiu. Między nimi rodzi się niezwykła więź.

Baptiste Beaulieu prześwietla szpital ze wszystkich stron. Z lekkością i humorem ukazuje despotycznych szefów, pielęgniarki o wielkich sercach, lekarzy popełniających gafy i błędy, niekończące się konsultacje i niewiarygodne spotkania z pacjentami.


Historie kobiet nieidealnych, które zrobiły coś, czego robić się nie powinno.

Dwunastu wspaniałych reportażystów opowiada o kobietach, z którymi coś jest nie tak. Jedna ma dużo kotów (a mieszka w bloku), druga – żadnego mężczyzny (za to dużo pracy i marzeń), trzecia nie umie uprawiać seksu (choć jest po ślubie), czwarta zabija córkę (choć mówi, że wcale nie). Kolejna nie może spać (odkąd jej matka śpi w domu opieki), inna żyje z żonatym (w latach dwudziestych), jeszcze inna nie kocha tego, co ją uratował od śmierci (w latach czterdziestych). Następna odpisuje na esemes, na który odpisywać się nie powinno: „Napisz coś o sobie, bo ja jestem facetem, który zawsze dostaje to, co chce”.

Ewa Wołkanowska-Kołodziej, reportażystka współpracująca z „Gazetą Wyborczą”, najpierw zauważyła, że kobiety często mówią: „Nie jestem taka, jaka być powinnam”, a potem odkryła, że mężczyźni nie dostrzegają wagi tych słów. Poprosiła więc dwunastu reportażystów o napisanie tekstów o kobiecej winie.


Czy któraś z podanych książek zainteresowała Was? Może jesteście już po lekturze którejś z nich? Jakie wrażenia?  

34 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. O nie.. tyle fajnych książek :( Skąd wziąć więcej czasu;/

  OdpowiedzUsuń
 2. Och mam chęć na Elizabeth Gaskell...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie będę ukrywała, że najbardziej czekam, aż w końcu dostanę w swoje ręce "Mroczne umysły" - tyle się o tej książce mówi, że zaczynam się bać. Często nie podobają mi się bestsellery, a przynajmniej nie zachwycam się nimi tak bardzo jak inni.

  Zainteresowałaś mnie ostatnią książką, "Grzech jest kobietą". Nie słyszałam o niej, a to zdecydowanie coś dla mnie. Ciekawe jestem, co też panowie wymyślili. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede mną ostatnie sto stron "Mrocznych umysłów" i przyznam szczerze, że jestem zawiedziona. Spodziewałam się książki na miarę "Igrzysk śmierci' czy "Dobranych", a tutaj, według mnie, jest zdecydowanie słabiej. :(

   Usuń
  2. Naprawdę? A ja też się czaje na nią i widzisz, zasmucasz mnie ;)
   No zobaczymy. teraz i tak nie miałabym czasu. Na nic ostatnio nie mam czasu. A tyle książek :(

   Usuń
 4. kiedyś cię odnajdę właśnie wypakowałam z koperty. szykuje się ciekawa lektura.

  ponad to wpadły mi w oko rówieśniczki. seria z miotłą od lat mnie fascynuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zazdroszczę! Również lubię Serię z miotłą - za to, że skłania do przemyśleń i nie jest najłatwiejsza...

   Usuń
 5. Uwielbiam takie klimat, jak w książce "Zapach truskawek. Rodzinne opowieści":)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama czekam na niektóre z tych powieści z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W zapowiedziach masz GRZECH JEST KOBIETĄ. A ja zaopatrzyłam się w "siostrę" PRAWDA JEST KOBIETĄ.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uff ile ciekawych książek!! Prawie wszystkie chciałabym przeczytać, ale przecież jest to niemożliwe. Poczekam na recenzje, które wkrótce pojawią się na blogach i wtedy wybiorę te najlepsze perełki, którym poświęcę czas:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Staram się nie zaglądać na strony wydawnictw... a tu proszę blogerzy kuszą tytułami :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że warto przeczytać "Panie z Cranford". A potem sięgnąć po serial, który podobno jest naprawdę dobry (jak to produkcje BBC;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie muszę w końcu zmobilizować się do przeczytania "Ruth", ale po "Panie z Cranford" sięgnę z pewnością. Serial też mnie kusi. :)

   Usuń
  2. Bardzo polecam "Panie z Cranford", szczególnie polecam mój ulubiony fragment z pomarańczami;)

   Usuń
 11. Nie mogę się doczekać, kiedy w moje ręce wpadnie: "Zabłądziłam" :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Niektóre książki mnie zainteresowały, o innych słyszałam. Zobaczymy co to będzie :)

  Zapraszam również do wzięcia udziału w moim konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mniam, mam ochotę na powieść pani Gaskell :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Na szczęście tylko kilka dla mnie. Jak dobrze dla mojego portfela :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Pułapka uczuć jest cudowna! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Łatwopalnych II może przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Faktycznie sporo ciekawych książek się pojawia... ale tak jak była mowa wcześniej - czasu i pieniędzy potrzeba! :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja bym chciała wszystkie :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Grzech jest kobieta - to zdecydowanie mój gust i chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. ,,Fatamorgana" i ,,Panie z Cranford" nie dość, że mają najładniejsze okładki to ich treść również zapowiada się arcyciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Coś dla siebie na pewno znajdę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Do przeczytania naliczyłam piętnaście... Ciekawe, ile faktycznie się uda, na razie mam jedną, "Kiedyś cię odnajdę".

  OdpowiedzUsuń
 23. Piekne propozycje wybralas i jak sie tutaj nie zlamac postanowienia niekupowania ksiazek? ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. pierwsza mnie zainteresowała, reszta niespecjalnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Znalazłam kilka ksiàżek dla siebie, szczegòlnie D. Chamberlain. Mroczne umysły i Dxiesięć kawałkôw już za mnà :-)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.