Dlaczego nie poczekałaś? - Wera Gorczyńska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 15 października 2013
Liczba stron: 200

Więź matki i córki bywa czymś niezastąpionym, wspaniałym i niezwykle istotnym w życiu zarówno jednej, jak i drugiej kobiety. Prawidłowa relacja pomiędzy nimi potrafi być niezwykle mocna, a wręcz zdolna do przezwyciężania wszelakich przeszkód, jakie matka i córka mogą napotkać na swojej drodze. Warto dbać o budowanie właściwego kontaktu, ponieważ jest on niezbędny i nader pomocny w późniejszych latach życia. Niestety czasami obie strony nie mają już możliwości na ewentualną poprawę tego, co kiedyś popsuło się pomiędzy nimi... 

Wera opuszcza swój rodzinny dom w wieku 16 lat. Nie potrafi dogadać się z matką - ich relacje nigdy nie były wystarczająco dobre, aby obie mogły nawiązać solidną więź. Dziewczyna robi wszystko, aby poradzić sobie w świecie dorosłych, chociaż nie zawsze jest łatwo. Nieraz musi sięgać po różnorakie, mniej lub bardziej przyzwoite sposoby, aby zarobić na utrzymanie czy opłacenie szkoły. Kiedy Wera dowiaduje się o śmierci matki, w jej ręce trafiają pamiętniki autorstwa jej rodzicielki. Początkowa niechęć do specyficznego spotkania z tym, co działo się w głowie i sercu kobiety, z którą Wera nigdy nie nawiązała poprawnej relacji, powoli przeistacza się w coś niespodziewanie istotnego dla głównej bohaterki. Poznanie własnej matki, chociaż w połowiczny sposób, pozwala kobiecie zrozumieć nie tylko rodzicielkę, ale również siebie. 

Kochałam ją przecież. Przestałam kochać. Znienawidziłam, a teraz... odkrywam ją na nowo, raczej od nowa i... kocham chyba. Zaczynam kochać jak człowieka. *

Dlaczego nie poczekałaś? jest połączeniem starodawnego diariusza i nowoczesnego bloga, co idealnie odzwierciedla swoistą przepaść, jaka istnieje pomiędzy matką a córką. Wera to typowa kobieta współczesna - samodzielna, zaradna, samowystarczalna, a jednocześnie potrzebująca i poszukująca bliskości, pocieszenia oraz miłości, co powinno być zapewnione każdemu człowiekowi. Dziewczyna nie mogła wynieść tego z domu, zatem poszukuje tego u innych ludzi - z różnym skutkiem. Z kolei jej matka daje się poznać jako zahukana i niepewna siebie istota, niepotrafiąca odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości, co można tłumaczyć zarówno czasem, w którym dorastała, a także surowym sposobem wychowania, jaki musiała unieść na swoich barkach. 

Dlaczego tak wielu z nas tak niewiele zatrzymuje w sobie z tych najmniejszych? Chwała tym, którzy chowają dziecko w sobie do później starości. **

Owa książka nie jest literaturą łatwą, lekką i przyjemną, ponieważ porusza zbyt wiele trudnych tematów - aborcję, samotne macierzyństwo w młodym wieku, ucieczkę z domu, bunt, sponsoring, prostytucję, złe relacje z rodzicami, alkoholizm, nowotwór. Problemów jest mnóstwo, aż wydaje się, że jest ich zbyt wiele, jak na dwie kobiety i tak niewiele stron książki. Jednak życie rządzi się swoimi prawami i zazwyczaj nie mamy wpływu na to, co zgotuje nam jeszcze los. 

* cytat ze str. 58
** cytat ze str. 174

28 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. brzmi ciekawie, może będzie mi dane przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawie o tej książce zapomniałam. Muszę ją koniecznie zapamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też prawie zapomniałam! Zgadzam się z ostatnim zdaniem. Piękna recenzja, a książka z trudnymi tematami jest idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię trudne książki, więc i tę dopisuję do listy.:_)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dopisuję książkę do listy. Tematy jakie porusza przemawiają do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka ciekawa, choć trudna, ale mimo wszystko chętnie bym po nią sięgnęła...

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie trudne książki, więc mam nadzieję, że będę miała okazję i z tą się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 8. przewrotnie im powieść porusza trudniejsze tematy, tym bardziej wydaje się być dla mnie interesująca.mam jednak wrażenie, że tutaj autorkę zanadto poniosła wyobraźnia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że warto po nią sięgnąć. Będę miała na uwadze ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią się za nią zabiorę, dość mam niezobowiązujących powieści.

  OdpowiedzUsuń
 11. Budowanie zdrowej i silnej relacji z rodzicem, czy własnym dzieckiem nie należy do łatwych. Tym bardziej, że przepaść pokoleniowa czasem staje się barierą nie do przejścia. Zainteresowałaś mnie tą książką, na pewno nie jest lekka i przyjemna, ale myślę, że by mi odpowiadała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że książka porusza dużo tematów. Chętnie bym ją przeczytała, pomimo trudnej tematyki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dużo różnych problemów porusza ta książka: prostytucja, alkoholizm, nowotwór. Uff, to trochę za dużo jak dla mnie. Obecnie wolę nieco lżejsze tematycznie książki, ale może kiedyś się odważę poznać -Dlaczego nie poczekałaś?

  OdpowiedzUsuń
 14. Mnie strasznie irytowało słownictwo,mnóstwo wulgaryzmów itp.Nie lubie takich książek pomimo tego że przesłania dla czytelnika mają.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka wpasowująca się w mój gust czytelniczy. Jestem na tak!

  OdpowiedzUsuń
 16. Dużo tego wszystkiego...ale może kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo chciałabym ją przeczytać. Lubię takie książki, które uderzają w serce, takie, które zapadają w pamięć, które nie są łatwe. A tak wydaje się taką być.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nigdy jeszcze o niej nie słyszałam, ale swoją recenzją ogromnie mnie zachęciłaś, dlatego jak będę miała okazję to sięgnę po nią z pewnością!

  OdpowiedzUsuń
 19. Od razu leci na LC! Zaintrygowałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zaciekawiłaś mnie i jak tylko będę mieć okazję to napewno nie przejdę obok tej książki obojętnie... Muszę przyznać, że zapowiada się naprawdę obiecująco i liczę na to, że uda mi się ją dorwać w jakiejś księgarni! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo lubię takie klimaty, a Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła. W sumie nie spotkałam się z dokładnie takim tematem, więc bardzo chętnie się zapoznam, chociaż pewnie będzie ciężko z jej znalezieniem. U mnie w bibliotekach jest kilka problemów z książkami, a głównie dwa: nie ma niczego ciekawego, albo czegoś, czego w tym momencie potrzebuję, albo jak już jest, to wypożyczona. Ehh, życie. Niemniej jednak interesująco wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej bibliotece wygląda to podobnie, chociaż ostatnio udało mi się znaleźć kilka nowości, jakoś sprzed kilku miesięcy, zatem uważam, że to i tak dobrze, jak na niewielkie miasteczko, w którym mieszkam. :)

   Usuń
 22. Oooo no to rzeczywiście cała gama wszystkiego co najgorsze w życiu człowieka, ale mimo wszystko z chęcią bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zaintrygowałaś mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Książka z pewnością warta przeczytania, warta też poznania potężnego brzemienia jakim byli obdarzeni bohaterowie. Ale w tej chwili chyba nie mam wystarczającej siły na takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 25. Coś czuję, że książka bardzo spodobałaby się mojej mamie.
  Świetna recenzja, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Takie trudne książki lubię najbardziej! Z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Cenię sobie literaturę, która dotyka takich życiowych kwestii.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.