Nowości i zapowiedzi #18

Maj jest i będzie całkiem bogaty w interesujące pozycje. Wiele z nich interesuje mnie, zwłaszcza te, które są kontynuacją powieści, które przeczytałam - nie mogę doczekać się poznania Na krawędzi zawsze (pierwszą część zrecenzowałam TUTAJ), Daru Julii (opinia na temat pierwszego tomu - TUTAJ) oraz Zacisza Gosi (pierwsza część - TUTAJ), ponieważ pierwsze części przypadły mi do gustu. 
Śmierć, strata, ból. Kiedy ostatecznie wychodzimy z bezpiecznego ogrodu dzieciństwa? Stajemy się dorośli, odpowiedzialni, dojrzali? Kiedy i od kogo uczymy się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak radzić sobie ze sobą?

Bohaterowie najnowszej książki Sylwii Chutnik to zwyczajni ludzie, którzy muszą radzić sobie w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie pełne jest kontrastów i nieoczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe.

We wspaniałym literackim stylu, pisarka odkrywa przed czytelnikiem pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać.
 Ada ma kłopoty. Złamane serce i pusty portfel. Na gdańskim osiedlu otwiera małą cukiernię, bo tylko to potrafi robić – piec ciasteczka. Cukiernia wabi i przyciąga, szczególnie inne zagubione dusze – Karolinę, singielkę nie z wyboru, Magdę, żonę faceta, który najbardziej kocha swój…samochód oraz Milenkę, która niebawem będzie mamą. I tak za sprawą "na chwilkę wstawionego kojca" mała cukierenka stanie się miejscem spotkań kilku kobiet, które są na życiowych rozdrożach i bardzo potrzebują rozmowy, najchętniej w towarzystwie pachnących i aromatycznych babeczek.

Magdalena Witkiewicz zaprasza na jedno z gdańskich osiedli gdzie uroczo, mądrze i z humorem po raz kolejny opowiada o kobietach i ich życiowych rozstajach. O sile, która w nich tkwi i o wielkiej potrzebie happy endu, o szczęściu, pachnącym wanilią…Czasem człowiek nie może wziąć się w garść, dopóki się doszczętnie nie rozsypie…

Michael O’Dell wpada pod samochód. Ku swojemu zaskoczeniu i zadowoleniu, nie ginie. Jednak od tej chwili, pomimo heroicznego wsparcia żony, Wendy, życie Michaela zaczyna wymykać się spod kontroli. Jego córka Rosie nokautuje mściwą koleżankę z klasy, co staje się początkiem koszmarnych przejść z jej szkołą. Syn Declan ukrywa w swoim pokoju narkotyki. Świrnięty policjant zaczyna prześladować całą rodzinę. Drobne nieszczęścia nabierają złowieszczego posmaku. Jakby tego było mało, życie zawodowe Michaela zaczyna walić się w gruzy.

Czysty obłęd to przezabawna, bolesna powieść o miłości, rodzinie i niepewności wpisanej w ludzki los.Siedmioletni Alex Andersson bezustannie sprawia problemy w szkole. Agresywny wobec kolegów i nauczycieli, to wdaje się w bójki, to znów popada w apatię. Pewnego dnia jego wychowawczyni uświadamia sobie, co kryje się za dziwnym zachowaniem dziecka.

Sprawą zajmują się pomoc społeczna oraz policja, jednak to Sophia Weber, sztokholmska prawniczka wyznaczona na kuratorkę Alexa, zdaje się najbardziej przejmować losem chłopca. Podważając zasadność systemowych rozwiązań w opiece nad małoletnimi, stara się chronić swojego małego klienta. Czy uda jej się pomóc Alexowi i wyjaśnić jego rodzinne tajemnice?
 Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z objazdowym kinem po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną wobec katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John's. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem…

Snując fascynującą historię wyklętej miłości, Crummey zaplata misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami, a czyniąc wydarzenia II wojny światowej jedną z osi fabuły, niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Czy można wywieść związki między złą myślą a wybuchem bomby w Nagasaki? Okazuje się, że tak.


W deszczowe piątkowe popołudnie w lipcu 2011 roku ośmioletni jedynak Sander Mohr umiera we własnym domu. Rodzice są zdruzgotani. Inger Johanne Vik, psycholog zajmująca się kryminalistyką, uważa, podobnie jak wszyscy inni, że chłopczyk zginął na skutek tragicznego wypadku. Jedynie młodziutki Henrik Holme, policjant, który zaledwie przed sześcioma tygodniami ukończył szkołę, zaczyna podejrzewać, że być może nie wszystko wyglądało tak kolorowo w zamożnej i pozornie świetnie funkcjonującej rodzinie mieszkającej pod jednym z najlepszych adresów w Oslo. Bez doświadczenia, za to z ogromną siłą woli i intuicją angażuje Inger Johanne w śledztwo, które przynosi nieoczekiwany wynik. W cieniu narodowej katastrofy na wyspie Utøya, która dotknęła Norwegię w dniu śmierci Sandra, tych dwoje usiłuje rozwikłać najbrudniejsze tajemnice rodziny chłopca. Pogoń za prawdą o śmierci ośmiolatka staje się brutalną konfrontacją z uprzedzeniami i znieczulicą, ze wstydem, upokorzeniem i kłamstwami...Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.

Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł "Buli" Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.
Elizabeth była nauczycielką i zwyczajną matką, która nigdy nie przypuszczała, że jej życie zamieni się w najgorszy koszmar, kiedy jej bliźniaczy synowie uzależnią się od narkotyków.

Wraz z heroiną w ich życiu pojawiły się kłamstwa, kolejne odwyki, długi, kradzieże i pobicia. A potem wydarzyło się najgorsze: do jej drzwi zapukała policja z tragiczną informacją…

Uzależnieni to dramatyczna opowieść matki o walce z nałogiem synów. To książka, którą każdy rodzic powinien przeczytać.
 


Czy któraś z podanych książek zainteresowała Was? Może jesteście już po lekturze którejś z nich? Jakie wrażenia?  

46 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Faktycznie, maj obfituje w wiele świetnych lektur! Sama z niecierpliwością czekam na "na krawędzi zawsze" oraz "Elitę", ale tytuł nowej książki Witkiewicz mnie zauroczył i może zaopatrzę się w lekturę na targach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czekam na ksiązkę Magdy Witkiewicz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam oczywiście na pozycje kryminalne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam na uwadze w maju "Gdzie kończy się cisza", pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie na czytniku z nowości wczoraj znalazła się "Gdzie zaczyna się cisza"

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak już na innych blogach wspominałam- "Elita" to pozycja obowiązkowa :))
  Chciałabym też przeczytać też z serii New Adult :))

  OdpowiedzUsuń
 7. "Pobojowisko" czeka na półce, poza tym chętnie przeczytałabym "To tylko dziecko", "Pochłaniacz" i "Uzależnieni" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tych wymienionych to sięgnę po "Elitę" i "Dar Julii", no i oczywiście czekam na ksiązkę Pratchetta, która nie została wymieniona.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne cudeńka! Aż nie mogę się doczekać, jak już niektóre z nich zagoszczą w mojej biblioteczce. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uzależnieni brzmią ciekawie, czekam też na Dar Julii i Elitę. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Maj będzie ciężki dla mojego portfela :) Targi - nadchodzę :)
  PS. Chciałabym conajmniej połowę tego, co pokazałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sporo ciekawych tytułów tu widzę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam już Elitę i Na krawędzi zawsze, sama może skuszę się na nową książkę S. Chutnik, ale jeszcze nie jestem pewna. Poczekam na opinie innych.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekam na Dar Julii i jeszcze kilka innych, których tu nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czekam z niecierpliwością na "To tylko dziecko". Faktycznie maj bardzo owocny w świetne nowości.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nowości książkowe rozkwitają. Nie ma się co dziwić, w końcu za majową pogodą chcą nadążyć:) I ja bym chciała połowę tytułów, które przedstawiłaś:) A najbardziej, rozpocząć w końcu przygodę z serią New Adult.

  OdpowiedzUsuń
 17. Na pewno przeczytam "W krainie czarów", "Szczęście pachnące wanilią" i "Zacisze Gosi". Kusi mnie jednak jeszcze "Pochłaniacz" i "Kurhanek Maryli":)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawi mnie nowa książka Pani Witkiewicz i kryminał Anne Holt.

  OdpowiedzUsuń
 19. "Szczęście pachnie wanilią" ma śliczną okładkę (ach to bycie wzrokowcem ;) ) ale przeczytałabym większość tych pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem ciekawa nowej książki Magdy Witkiewicz :)

  OdpowiedzUsuń
 21. "Dar Julii" i "Elita" pewnie będą przeze mnie przeczytane (a przede wszystkim ta druga). Intryguje mnie też "Szczęście pachnące wanilią" :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Oczywiście czekam na książkę z czarnej serii ; )

  OdpowiedzUsuń
 23. A dla mnie maj jakiś mało smakowity...

  OdpowiedzUsuń
 24. Tyle świetnych książek! Za co się brać?! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzisiaj zamówiłam "Gdzie kończy się cisza". To taka książka, którą chciałam mieć już i teraz ;) Czekałam cierpliwie do jej premiery :) Nieskromnie napiszę, że chciałabym mieć okazje przeczytać prawie wszystkie proponowane przez Ciebie tytuły. Szczególną uwagę zwróciłam na ostatnią "Uzależnieni", która zupełnie mi gdzieś umknęła wśród zapowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 26. A ja się na nowości nie rzucam ostatnio i cieszę się z tego, bo mój portfel odetchnie :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Z nowości niecierpliwie oczekuję Daru Julii, ale inne książki również zapowiadają się ciekawie. Kto wie, może zaopatrzę się w więcej tych wspaniałości :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Chyba zbankrutuję w maju! A z zapowiedzi muszę mieć "Pobojowisko".

  OdpowiedzUsuń
 29. Anne Holt i Katarzyna Bonda, moje typy :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Hej :) Zaprosiłam Cię do zabawy pod tytułem "Jakim jestem czytelnikiem" :D Tutaj masz lekkie wyjaśnienie o co chodzi -> http://between--books.blogspot.com/2014/05/cos-innego-czyli-jakim-jestem.html
  Pozdrawiam c:

  OdpowiedzUsuń
 31. O nowa Sylwia Hutnik! Nawet nie wiedziałam. Wielkie dzięki za info:)

  OdpowiedzUsuń
 32. "Uzależnieni" i "Dar Julii" od jakiegoś czasu figuruję na liście książek, które chcę przeczytać:) Do tego dochodzi książka M.Witkiewicz - okładka jest cudowna, no i chciałabym wreszcie zapoznać się z twórczością autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Chętnie przeczytałabym "Pochłaniacza" :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Sporo ciekawych tytułów, a ja ciągle nie mogę się uporać z zaległościami:) Okładka "Szczęścia pachnącego wanilią" mnie zauroczyła.

  OdpowiedzUsuń
 35. Jeszcze zobaczymy czy coś mnie zainteresuje. Poczekam na jakieś recenzje :)
  A okładka ''Szczęścia pachnącego wanilią'' po prostu....pychotka^^

  OdpowiedzUsuń
 36. Przesadziłaś. Tyleeee książek :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Będę miała okazję przeczytać "Pochłaniacza" i "Sześć córek", ale oczywiście przygarnęłabym większość tych książek.

  OdpowiedzUsuń
 38. W maju tyle ciekawych książek wychodzi, wszystkie bym chciała mieć, ale chyba pierwsza która trafi w moje ręce to "Elita"

  OdpowiedzUsuń
 39. "Elitę" bardzo chciałabym przeczytać, ale teraz tyle nowych książek mi wpadło, że nie wiem czy do końca roku się z tym obrobię :D

  OdpowiedzUsuń
 40. Jest kilka pozycji które mnie zainteresowały :)

  OdpowiedzUsuń
 41. A ja czekam na kolejną część Na krawędzi :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Niestety muszę te nowości odłożyć na później, bo mam dużo starszych zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Czekam na "Elitę" :) Ale czerwiec ma dla mnie o wiele ciekawsze zapowiedzi, także pewnie w tamte tytuły zainwestuję :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.