Nikt się nie dowie - Barbara Delinsky

Tytuł oryginałuThe Secret Between Us
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 18 kwietnia 2012
Liczba stron: 320

Każdy człowiek ma pewne oczekiwania względem siebie oraz innych osób. Jednak warto mieć na uwadze to, iż ludzie, którym stawia się poprzeczkę za wysoko i oczekuje się od nich zbyt wiele, w końcu mogą mieć dość owej presji, co spowoduje kapitulację. Kiedy człowiek nie może spełniać własnych marzeń, a jedynie czyjąś wizję, zupełnie nieodpowiadającą jego potrzebom, może dojść do kulminacyjnego momentu, gdy owa osoba wybuchnie, a często wiąże się to z wieloma nieprzyjemnymi skutkami...

Grace Monroe to szesnastolatka, która uwielbia biegać, a wolne chwile spędzać z przyjaciółmi. Jak to w takim wieku bywa, młodzież zaczyna eksperymentować, próbując różnorakich trunków czy substancji, mniej lub bardziej szkodliwych. Dziewczyna z niecierpliwością wyczekuje zdobycia prawa jazdy, aktualnie jeżdżąc na tymczasowym zezwoleniu umożliwiającym kierowanie auta u boku dorosłej osoby. Kiedy Deborah, matka nastolatki, zabiera córkę z imprezy, pozwala jej na prowadzenie samochodu. Jednak warunki na drodze nie są zbyt sprzyjające - ulewa oraz wszechobecny mrok sprawiają, że widoczność jest niezwykle ograniczona. Dochodzi do wypadku - Grace potrąca swojego nauczyciela od historii. Deborah postanawia chronić swoją córkę, przekonując wszystkich, że to ona prowadziła samochód tego deszczowego wieczoru...

Jest pewna różnica między oczekiwaniami a nadzieją. Masz nadzieję, że dzieci coś osiągną, wiedząc jednocześnie, że twoje życzenie może się nie spełnić. W oczekiwaniach zawarte jest żądanie.


Barbara Delinsky to bardzo znana amerykańska pisarka, której powieści szybko wędrują na listy bestsellerów. Nikt się nie dowie to dopiero moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki - cieszę się, że udane. Ta niewielka książka zawiera w sobie mnóstwo ważnej i intrygującej treści, wyzwalającej wiele emocji, a do tego skłaniającej do wysnucia pewnych refleksji dotyczących różnorakich spraw. Od ogromnych oczekiwań wobec dzieci i złości oraz żalu, kiedy zaczynają kroczyć inną ścieżką, a nie tą wytyczoną przez nas. Poprzez brutalne zderzenie oczekiwań względem swojego partnera z rzeczywistością, która jawi się w znacznie mroczniejszych barwach. Aż do traktowania alkoholu jako leku na samotność spowodowaną utratą ukochanej osoby, a także złości na okrutny los, który karze chorobami niewinne dzieci. 

Książka napisana jest prostym, bardzo przystępnym językiem. Nadaje się zarówno dla córki, matki i babci - uniwersalna treść sprawia, że kobieta w każdym wieku znajdzie coś dla siebie w tej powieści. Lubię książki, które są bardzo bliskie realnemu życiu i poruszają prawdziwe problemy, jakie mogą dotknąć każdego człowieka. Stawanie na krawędzi i konieczność wybierania pomiędzy złym a gorszym jest bardzo ciężkie, z tego względu bardzo współczułam głównym bohaterkom, które nie miały łatwego zadania, a sumienie gryzło je tygodniami. Poczułam dość bliską więź z Deborah i Grace, przeżywając ich smutki i radości wraz z nimi, co jest ogromnym plusem tej książki. 

Życie nigdy nie jest czarne albo białe, ponieważ pełno w nim różnorakich barw. Rzadko cokolwiek jest ewidentnie złe lub dobre, dlatego warto najpierw przyjrzeć się konkretnej sprawie z różnych perspektyw, aby obrać odpowiedni, najbardziej obiektywny punkt widzenia. Dopiero później można oceniać czyjeś postępowanie, jednak nie osądzać nikogo z góry, ponieważ najczęściej bywa to bardzo niesprawiedliwe... 

41 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Gdzieś już czytałam o tej książce. Jestem nią zainteresowana i mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca fabuła. Takie lubię. Z chęcią więc bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze twórczości tej Autorki, ale z pewnością zapoznam się z tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wstyd przyznać, że nie znam książek tej autorki. Muszę wkrótce nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za obyczajówkami, ale ta książka kusi mnie ciekawą fabułą. Dramaty dnia codziennego są często niedoceniane przez największych literatów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaczęłam się zastanawiać co może być dalej:) jak rozwiąże się ta sytuacja:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, czytałam. Dobre stwierdzenie, że to uniwersalna książka. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię obyczajówki, ta brzmi dosyć ciekawie sądząc po fabule a i lekki język jest idealny na wieczory po męczącym dniu. Jak będą dawać to biorę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o książce, ale się nią bliżej zainteresuje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej unikam tego rodzaju powieści, ale akurat tę książkę mam, bo skusiła mnie promocyjna cena. Fajnie, że jest to wartościowa historia, mam nadzieję, że mnie też się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Twórczość tej autorki wciąż przede mną, widzę jednak, że warto przyjrzeć jej się z bliska :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka w moim typie, więc mogłabym ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio bardzo lubię takie książki, więc i po tę sięgnę z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje się być idealna na letnie wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Interesuje mnie, także jak będę mieć okazję to na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobra powieść obyczajowa, na przyzwoitym poziomie. Do podejmowanych w niej wątków rzeczywiście pasuje słowo "uniwersalne".

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawie o niej napisałaś. Niezmiernie mnie nią zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 18. Życie ma wiele barw...chętnie przeczytam, tym bardziej, aby poznać twórczość tej pisarki:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie słyszałam o tej autorce, ale Twoja aprobata jest świetną rekomendacją ;) Do tego książka jest cienka i ładnie wydana, zapamiuętam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Czytałam jedną powieść tej autorki i byłam zafascynowana lekkością stylu. Koniecznie muszę zabrać się za inne ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Od czasu do czasu mam ochotę przeczytać jakąś książkę obyczajową, a tej autorki jeszcze nie znam, więc chętnie to odmienię, gdy najdzie mnie chęć. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie słyszałam jeszcze o tej autorce, ale chyba muszę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 23. No tak, nikt się nie dowie a wszyscy już wiedzą o tej książce, dobrze, że ja teraz również :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czuję się zainteresowana :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety nie czytałam nic autorki, ale jej nazwisko mam już mocno zakodowane w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetna recenzja i jak tu się nie skusić?

  OdpowiedzUsuń
 27. Interesująca fabuła. Przyznaję, że mnie zaciekawiłaś do tego stopnia, że chętnie bym przeczytała tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Zajrzyj do mnie. Nowa książka Jessiki Brody :)
  http://monweg.blog.onet.pl/2014/06/25/nowa-ksiazka-jessiki-brody-trailer/
  Nie znam w ogóle książek tej autorki. Może jednak przeczytam coś na próbę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Barbara Delinsky to dość popularna pisarka. Ja w każdym razie lubię jej twórczość, choć przyznam, że ostatnio nieco ją zaniedbałam. Niemniej jednak postaram się nadrobić moje zaległości i przeczytać:Nikt się nie dowie, gdyż z twojej recenzji wynika, że to naprawdę godna uwagi pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 30. Babskie książki najczęściej mnie irytują, ale ta mogłabym się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Książka dla każdej kobiety, można się za nią rozejrzeć, mimo już obyczajówki czytam rzadko. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 32. Oj czuję, że ta książka strasznie by mnie irytowała:/

  OdpowiedzUsuń
 33. Coś mnie do niej ciągnie, coś zniechęca....ale i coś zniechęca. Zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Tak, ciekawa książka i warta uwagi. Miałam przyjemność z książką na początku roku i cieszę się że też ci przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 35. Kojarze okładkę, więc już wcześniej musiała mi mignąć przed oczami ;) Tematyka ciekawa - lubię takie pozycje, w których pokazane są różne dylematy, a wydaje mi się, że w tym przypadku właśnie na takowe można liczyć. Tytuł zanotowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Tą książkę z chęcią bym przeczytała. I tak zrobię ! :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki, nie było źle, ale tyłka nie urwało, wiec ciekawa jestem kolejnej jej powieści, żebym mogła sobie wyrobić pełniejsze zdanie. Nie jest to łatwe zadanie, bo w bibliotekach czytelniczki niemalże wyszarpują sobie jej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Lubię takie obyczajówki. Chętnie sięgnę po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Ale mnie zachęciłaś! Fabuła intryguje, nawet bardzo. Ciekawa jestem, jak potoczyła się ta historia i jakie jest jej zakończenie. Muszę zapisać tę autorkę, bo... pierwszy raz widzę to nazwisko!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.