Arcybolek - Joanna Olech

Wydawnictwo: Muza
Seria/cykl: Poczytajki Pomagajki
Data wydania: 9 września 2014
Liczba stron: 32

Bolek, czyli Bolesław, dostał swoje imię po tacie, dziadku i reszcie mężczyzn w swojej rodzinie. To miły łobuziak posiadający głowę pełną pomysłów, które chętnie przekuwa w czyn. Pomimo tego, iż chłopiec chodzi dopiero do zerówki, to już posiada świadomość tego, że jego życie nie jest usłane różami. W jego domu jest biednie, czego główną przyczyną jest pijaństwo ojca, którego dzieciaki ze szkoły nieraz widują na ławce w parku lub popijającego piwo pod sklepem. Chłopczykowi jest bardzo przykro z tego powodu i chciałby, aby jego tata był podobno do Pana Drabka, czyli taty Mani - jego koleżanki z klasy. Ojciec Mani jest malarzem, który dostrzega w Bolku duszę artysty, namawiając go do udziału w konkursie rysunkowym organizowanym w szkole, gdzie tematem jest: Moje marzenie. Mania również bierze udział w owym konkursie i bardzo liczy na wygraną...

Joanna Olech porusza niezwykle poważny problem, jakim jest alkoholizm rodzica. Jednak robi to w wyjątkowo subtelny sposób, w zasadzie jedynie pobieżnie wspominając o uzależnieniu, aby nie wystraszyć małego czytelnika, ale jednocześnie poruszyć jego wyobraźnię, pobudzić do myślenia i zadawania pytań swoim opiekunom, którzy powinni umiejętnie porozmawiać z dzieckiem o alkoholizmie. Małe dzieci nie do końca mogą zdawać sobie sprawę z zagrożeń i samopoczucia osoby, której rodzic nadużywa alkoholu, dlatego warto, aby młody czytelnik nie poznawał tej historii sam, ale w towarzystwie starszej osoby, która udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania, uwrażliwiając na ten problem. Ponadto historia Bolka pokazuje, że warto rozwijać się, uwierzyć w siebie oraz dążyć do spełniania marzeń. Bardzo pomocni są w tym dobrzy ludzie, którzy wyciągną dłoń - wystarczy tego chcieć. Poprzez ową lekturę mali czytelnicy mają także okazję uświadomić sobie, że kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw, a szczerość i przyznanie się do błędu to coś ważniejszego, niż trwanie przy swoim zdaniu i okłamywaniu jedynie dla swojej korzyści.

Uważam, że każda książka dla dzieci powinna mieć morał, co na szczęście ma miejsce w Poczytajkach Pomagajkach, a swoją treścią przekazywać mnóstwo ważnych porad dotyczących wszelakich sfer życia. Mały człowiek nie ma jeszcze doświadczenia i nie zawsze potrafi rzetelnie ocenić sytuację. Rola mądrych dorosłych jest w takim przypadku nieoceniona, ponieważ to my powinniśmy odpowiednio nakierowywać dzieciaki, ale nie bezmyślnie kierować!, pokazując im różne drogi wyjścia z danej sytuacji, ukazując konsekwencje każdej z nich. Każde dziecko jest indywidualną jednostką posiadającą zupełnie odrębne możliwości, pragnienia i chęci, dlatego należy brać to pod uwagę w wychowaniu do dorosłości.

Poczytajki Pomagajki to wspaniała seria, którą polecam każdemu dziecku, ale także wszystkim dorosłym, aby chociaż na chwilę spojrzeli na pewne sprawy z dziecięcej perspektywy, co pozwoli uwrażliwić na różne aspekty i ukazać, że dzieci czują bardziej i mocniej. Wydawnictwo Muza stworzyło serię książek wzmacniających dzieci, kierując owe lektury zwłaszcza do dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, co bardzo wpływa na ich życie - dobre wejście w środowisko ułatwia start, niweluje stresy i pomaga zaadaptować się w konkretnej grupie. Każda z książek dotyka innej sfery życia, jednak łączy je jeden główny cel, do którego definitywnie należy dążyć - uświadomienie sobie i wszystkim naokoło, iż KAŻDY jest ważny, bez względu na wygląd, wiek czy status społeczny. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi i bardzo różni, ale niezwykle wartościowi i piękni wewnętrznie. 

Lektura bierze udział w wyzwaniach: Grunt to okładka, Polacy nie gęsi oraz Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (0,9cm). 

20 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Ciekawa i pouczająca jest ta książeczka. Jestem pod wrażeniem właściwie wszystkich książek z serii Poczytajki Pomagajki

  OdpowiedzUsuń
 2. Oh niesamowita seria, świetnie, że są takie książki, które we właściwy sposób tłumaczom młodym czytelnikom trudne problemy..

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy się skusze, bo takie bajki nie są w moich klimatach :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Bajeczki to nie do końca moja półka wiekowa, ale staram się być na bieżąco, bo mam komu kupować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyprzedziłaś mnie z tą recenzją ;) Mam w domu tę książeczkę, ale jeszcze nie miałam okazji jej zgłębić, rozumiem że brat był z lektury zadowolony ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mateuszek dopiero w sobotę dostanie swoje egzemplarze, bo jeszcze nie widzieliśmy się od wczoraj, kiedy książki doszły. A mnie tak kusiły, że musiałam przeczytać chociaż jedną... :)

   Usuń
 6. Takie tematy warto dzieciom przedstawiać. Dobrze że tego typu książki się pojawiają.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pewna, że niedawno gdzieś tę książeczkę widziałam :) może na jakiejś wyprzedazy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest nowością, więc raczej widziałaś je na takiej półce, a nie na wyprzedaży. ;-)

   Usuń
 8. Jak będę miała dziecko, to wiem co będę miała w planach, ale to chyba jeszcze kawałek czasu zajmie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem, co alkoholizm może wywołać w życiu dziecka. Znam to doskonale, aż za bardzo...
  Aktualnie mam co czytać. Moi siostrzeńcy również mają nowe książeczki od cioci (dumna ja), więc ja spasuję. Ale książka ma bardzo mądry przekaz. :)

  http://pokoj-ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja już chyba wyrosłam z tego typu książeczek, ale szukam prezentu dla młodszego kuzyna i myślę że ta książka będzie w sam raz :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki z morałem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajna, chętnie ją przeczytamy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetnie, ze są takie książki! Jak będę mieć okazję, to z ciekawości do niej zerknę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam ochotę na tę serię od kiedy widziałam ją w zapowiedziach. Mam w planach zakupienie całej serii, gdyż pozytywne recenzje tylko mnie w tym utwierdzają.

  OdpowiedzUsuń
 15. To świetna i mądra książeczka, jak zresztą wszystkie z serii Poczytajki Pomagajki :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.