Strony

czwartek, 27 lutego 2014

Szukając Alaski - John Green

Tytuł oryginału: Looking for Alaska
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: luty 2007
Liczba stron: 268
Osoby mające naście lat nie mają łatwego życia - wymaga się od nich więcej z tego względu, iż nie są już dziećmi, a jednocześnie nie traktuje się ich zbyt poważnie, zabrania się im wielu rzeczy i pozbawia zupełnej autonomii, ponieważ nie są jeszcze dorosłymi istotami. Bycie nastolatkiem kojarzy mi się z przebywaniem w pewnej próżni - młody człowiek stoi na rozstaju dróg i pragnie dokonać wyboru, jednak jest to aktualnie niemożliwe, ponieważ obie drogi są jeszcze zamknięte... Taka sytuacja sprawia, że nastolatek zaczyna buntować się, bo to jedyny sposób na zaznaczenie swojej obecności w świecie, który nieustannie wydaje się ignorować go.

środa, 26 lutego 2014

Światowy Kącik Filmowy #18

Tytuł oryginału: Kan Shang Qü Hen Mei
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Chiny, Włochy
Premiera: 15/02/2006 (świat)
Reżyseria: Yuan Zhang 

Głównym bohaterem Czerwonych kwiatków staje się Qiang - początkowo płaczliwy i wycofany 4-latek, który szybko uczy się, że w przedszkolu istnieje prawo dżungli, gdzie poradzą sobie tylko najsilniejsi bądź najsprytniejsi. Powoli zaczyna przejmować zachowania innych dzieci, aby przestać odstawać od reszty, co nie jest łatwe, kiedy nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z pewnymi sytuacjami. W zaadaptowaniu się do nowego środowiska nie pomaga także nauczycielka ukazującą niechęć do chłopca. Jednak Qiang stara się robić wszystko, aby wyróżnić się w grupie. 

Czerwone kwiatki to słodko-gorzki film. Słodycz to dzieciaki, których tutaj mnóstwo, przeurocze istotki rozbrajające swoimi minami, nierzadko szalonymi pomysłami, a także niewinnością widniejącą na buźkach. Natomiast gorzką stroną filmu jest smutek i samotność dzieci, które przebywają w przedszkolu przypominającym dom dziecka, a nie miejsce gdzie dzieciaki powinny rozwijać się i cieszyć dzieciństwem. Te młode osóbki przebywają tam tygodniami, miesiącami bądź latami bez kontaktu z rodzicami, którzy są zbyt zajęci własnymi sprawami, aby tracić czas na odwiedziny w ośrodku. Ogromną przykrość i smutek wywołała we mnie sytuacja tych dzieci, a także sposób, w jaki są traktowane przez personel - przedmiotowo, schematycznie, bez jakiegokolwiek indywidualnego podejścia. Wszyscy mają robić to samo, zachowywać się w identyczny sposób i wykonywać wszelkie narzucone polecenia. 

Generalnie nie jest mi łatwo jednoznacznie ocenić ten film - tak naprawdę nie ma w nim akcji, głównymi aktorami są dzieciaki bez przygotowania, zatem dialogi i sama fabuła nie porywa. Natomiast pewne aspekty filmu skłaniają do refleksji, pokazując chińską rzeczywistość, którą spokojnie można odnieść również do polskich realiów, nawet tych aktualnych...

Moja ocena: 6/10

poniedziałek, 24 lutego 2014

Rozkosze nocy - Sylvia Day

Tytuł oryginału: Pleasures of the Night
Wydawnictwo: Akurat
Seria/cykl: Strażnicy Snów
Data wydania: 6 listopada 2013
Liczba stron: 320
Literatura erotyczna nadal mocno trzyma się na rynku wydawniczym, gdzie z dnia na dzień pojawiają się kolejne powieści o odważniejszej tematyce. Mam już za sobą sporą liczbę tego typu książek i nie ukrywam, że większość z nich napisana jest według pewnego schematu. Niektórzy autorzy próbują wymyślić coś nowego, aby znowu nie powielać tego, co znajduje się w innych powieściach erotycznych. Sylvia Day poruszyła wątek, o jakim nie miałam jeszcze przyjemności czytać, dlatego z ogromną chęcią sięgnęłam po Rozkosze Nocy - pierwszą część serii Strażnicy Snów. 

piątek, 21 lutego 2014

Poradnik dla właścicieli psów - Sheila Webster Boneham

Tytuł oryginału: The Complete Idiot's Guide to Getting and Owning a Dog
Wydawnictwo: Rebis
Seria/cykl: Dla Żółtodziobów
Data wydania: maj 2013
Liczba stron: 368
Często mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a jak to najczęściej bywa - przyjaciół wybieramy sobie sami. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby dokonać przemyślanego wyboru, decydując się na danego psiaka. Warto pamiętać, iż każde zwierzę potrzebuje ogromnej uwagi, a czasami nawet pewnego poświęcenia, jednak jedno jest pewne - jego wdzięczność będzie gigantyczna i zapewni długoletnią przyjaźń. Trzeba mu tylko na to pozwolić...

wtorek, 18 lutego 2014

Czas kobiet - Jelena Czyżowa

Tytuł oryginału: Время женщин
Wydawnictwo: Czarne
Seria/cykl: Proza Świata
Data wydania: 30 września 2013
Liczba stron: 224
W wielu społeczeństwach utarło się przeświadczenie, iż kobiety to kruche oraz słabe istotki, które nie potrafią odpowiednio funkcjonować, kiedy u ich boku brakuje mężczyzny. Nic bardziej mylnego - płeć piękna bardzo często pokazuje, jaka siła w niej drzemie, co potrafi wprawić w konsternację, a nawet w kompleksy, niejednego osobnika płci przeciwnej. Ponadto, kiedy kobieta ma oparcie w innych paniach, potrafi przenosić góry, nawet jeżeli wydawałoby się, iż nie podoła takiemu wyzwaniu... Można przekonać się o tym, czytając chociażby Czas kobiet Jeleny Czyżowej.

czwartek, 13 lutego 2014

Cisza pod sercem - Monika Orłowska

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: wrzesień 2011
Liczba stron: 442

Ujrzenie dwóch kresek na teście ciążowym na zawsze zmienia życie człowieka. Ten moment potrafi sprawić, iż kobieta czuje ogromne szczęście, a uśmiech nie znika z jej twarzy ani na chwilę. Niejednokrotnie jest to również powód do smutku, złości bądź żalu, bo to nie ten czas, nie ten wiek, nie ten facet... Bywają również sytuacje, gdy pozytywny test ciążowy wiąże się z nieustającym niepokojem o życie bądź zdrowie nienarodzonego maluszka, tym bardziej kiedy zajście w ciążę było żmudnym i trudnym procesem, a także gdy wcześniejsze ciąże kończyły się poronieniem.

wtorek, 11 lutego 2014

Kącik Filmowy #17

Tytuł oryginałuFelon
Gatunek: dramat, kryminał
Premiera: 13/07/2008 (świat)
Reżyseria: Ric Roman Waugh

Uwielbiam filmy o tematyce więziennej - zawsze poruszają mnie i bardzo często trafiają w mój gust. Tak stało się za sprawą Skazańca - filmu o mężczyźnie, który stanął w obronie ukochanej żony i małego synka, po czym trafił za kratki na długie lata. Skazaniec ukazuje, jakie sytuacje mają miejsce w amerykańskich więzieniach o zaostrzonym rygorze - wszystko rządzi się swoimi, często bardzo brutalnymi, prawami. Owa historia wzruszyła mnie, co zaliczam na ogromny plus tego filmu. Polecam go każdemu - naprawdę warto go zobaczyć.  [Moja ocena: 9/10]

wtorek, 4 lutego 2014

Podsumowanie stycznia


Przeczytane książki: 8
Liczba przeczytanych stron: 2158
Książki przeczytane w ramach wyzwań:
Book Lovers - 8
Book-Trotter - 0
Czytamy powieści obyczajowe - 7
Grunt to okładka - 3
Nie tylko literatura piękna - 1
Pod hasłem - 3
Polacy nie gęsi - 5
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 15,9cm
Z półki - 2

sobota, 1 lutego 2014

Podsumowanie styczniowej edycji "Grunt to okładka" i hasło na luty

Dzisiaj nadszedł czas na pierwsze podsumowanie wyzwania Grunt to okładka. Serdecznie dziękuję za tak liczny udział, co bardzo mnie cieszy i motywuje.


WYZWANIE W LICZBACH:

1. W styczniowej edycji wyzwania wzięło udział 91 osób.
2. Łącznie przeczytaliśmy 151 książek.
3. Osobą, która przeczytała najwięcej pozycji pasujących do hasła, jest Kreatywa - przeczytała 8 książek.
4. Zaraz za zwyciężczynią stoją: Paula oraz monweg, które przeczytały po 5 książek.

Serdecznie dziękuję wszystkim za udział i życzę szczęścia w poszukiwaniu okładek pasujących do lutowego hasła! :)