Strony

czwartek, 27 listopada 2014

Sama. Listy z piwnicy - Grzegorz Kasdepke

WydawnictwoMuza
Seria/cykl: Poczytajki Pomagajki
Data wydania: 10 września 2014
Liczba stron: 32

Kiedy relacje rodziców ulegają rozpadowi, dziecko bardzo cierpi i nierzadko obwinia siebie o to, iż mama oraz tata przestali darzyć się miłością. Maluchy nie rozumieją, że koniec małżeństwa nie oznacza kompletnego zerwania więzi oraz zupełnej degradacji wszelakich wartości, jakie były im wpajane do tej pory. W takich przypadkach koniecznością jest wytłumaczenie dziecku zaistniałej sytuacji, a także obdarowywanie go jeszcze większą dawką miłości, ponieważ w owej chwili pociecha potrzebuje podwójnego uczucia.

poniedziałek, 24 listopada 2014

Chorowitek - Agnieszka Kaluga

WydawnictwoMuza
Data wydania: 10 września 2014
Liczba stron: 32

Rak to podstępna choroba, która nie odpuszcza nawet bezbronnym istotkom, jeszcze nie znającym życia. Rak nie patrzy na płeć, wiek, wygląd, pochodzenie czy status społeczny. Często dotyka także małe dzieci - na szczęście są to osoby niewielkie ciałem, ale ogromne duchem, przepełnione radością i dzielące się swoim uśmiechem z każdym człowiekiem. Wiadomo, że nastawienie jest niezwykle istotne, zatem warto podchodzić do życia tak jak maluchy, które nieustannie wierzą, że wszystko skończy się dobrze, nieważne jak do tej pory było źle...

piątek, 21 listopada 2014

Dla Ciebie wszystko - Katarzyna Michalak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Seria/cykl: Seria owocowa / Trylogia jabłoniowa
Data wydania: 28 sierpnia 2014
Liczba stron: 304

Empatia to niezwykle cenna, aczkolwiek skomplikowana, zdolność emocjonalnego dostrzegania przeżyć wewnętrznych, jakie tkwią w innych ludziach, a także umiejętność utożsamiania się z uczuciami konkretnego człowieka. Takie emocjonalne zrozumienie  często wiąże się z zaangażowaniem i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, w czym często spełniają się ludzie, którzy sami wiele przeżyli w swoim życiu. Takie osoby doskonale wiedzą, jak ciężko bywa i jak istotne jest wsparcie, pomocna dłoń oraz dobre serce...

poniedziałek, 17 listopada 2014

Albo Albo TAG

Jakoś cichutko zrobiło się tutaj, co wynika z mojego chronicznego braku czasu... Mam nadzieję, że ów zastój potrwa jak najkrócej. W najbliższym czasie możecie oczekiwać mojej opinii na temat Dla Ciebie wszystko Katarzyny Michalak, a później Dziennika znalezionego w błękicie Marka Susdorfa, jak również Ciemno, prawie noc Joanny Bator. A tymczasem zapraszam Was na kolejną zabawę, do której zaprosiła mnie Książkownia

1. Wolisz czytać tylko trylogie czy powieści jednotomowe?
Lubię trylogie, bo dzięki nim mogę trwać dłużej z bohaterami i nie muszę tak szybko rozstawać się z nimi, aczkolwiek czasami autorzy nie utrzymują poziomu pierwszej części serii i każda z nich bywa gorsza. Nierzadko także autorzy prowadzą historię bohaterów niezbyt udanie, co często zraża mnie do poznawania 

2. Wolisz czytać tylko autorki czy tylko autorów?
W zasadzie kiedy sięgam po konkretną lekturę, nie kieruję się płcią autora. Jednak nie ma co ukrywać, że powieści obyczajowe czy literatura piękna, które czytam najczęściej, są pisane głównie przez kobiety. 

3. Wolisz kupować tylko w empiku czy tylko na stronach internetowych?
W zasadzie nie kupuję w żadnym z tych miejsc, ale u prywatnych osób czy w hipermarketach. Jednakże na pewno korzystniejsze jest kupowanie na stronach internetowych, które oferują większe promocje niż te, jakie można napotkać w empiku.

4. Wolisz, żeby wszystkie książki zostały zekranizowane czy przekształcone w serial?
Wolałabym, aby były zekranizowane - z podobnych względów, jak w pytaniu pierwszym. Co prawda, przeniesienie książki na ekran nierzadko bardzo zubaża daną historię, aczkolwiek nie starczyłoby mi czasu na obejrzenie tylu seriali, gdyby wszystkie miały być przekształcone w serial.

5. Wolisz czytać 5 stron dziennie czy 5 książek tygodniowo?
Jasne, że wolałabym czytać pięć książek tygodniowo, ale jest to niemożliwe ze względu na brak czasu, dlatego muszę wybrać pięć stron dziennie. Chociaż z drugiej strony - lepiej jest postawić na jakość niż na ilość.

6. Wolisz być profesjonalnym recenzentem czy dobrym autorem?
Nie jestem ani profesjonalną recenzentką, ani tym bardziej autorką, dlatego to ciężki wybór. Gdyby autorzy dostawali duże pieniądze za tworzenie książek, to wybrałabym ten zawód, ale z tego względu, iż to niezbyt możliwe, szczególnie w naszym kraju, to jednak zostałabym przy pisaniu recenzji.

7. Wolisz czytać 20 swoich ulubionych książek w kółko i w kółko czy czytać tylko nowe lektury?
Przyjemnie jest wrócić do tego, co się lubi, jednak zdecydowanie wolę iść do przodu, a więc poznawać nowe historie i zupełnie innych bohaterów. 

8. Wolisz być bibliotekarką czy sprzedawczynią książek?
W zasadzie nie robiłoby mi to różnicy, ponieważ jedna i druga praca umożliwiłaby mi nieustanny kontakt z książkami. Jednak podejrzewam, że na sprzedawczyni książek ciąży mniej obowiązków niż na bibliotekarce, zatem stawiam na sprzedawanie. ;-) Edit: Każda praca jest istotna i obie są trudne. AMEN. 

9. Wolisz czytać tylko ulubiony typ literatury czy wszystko poza ulubionym typem literatury?
Owe pytanie wydaje się wręcz retoryczne - to chyba normalne, iż człowiek wybierze to, co uwielbia, niż to za czym nie przepada. Oczywiście lubię poznawać nowe gatunki literackie, jednakże najczęściej czytam powieści w moim guście. 

10. Wolisz czytać tylko książki fizyczne czy tylko e-booki?
Posiadam czytnik e-booków, z którego jestem niezmiernie zadowolona. Niemniej zdecydowanie częściej sięgam jednak po wersje papierowe. Możliwość dotknięcia książki i powąchania jej, to przecudowne uczucie, którego nic nie zastąpi. 

Jestem ciekawa Waszych wyborów. Może chcielibyście podzielić się nimi ze mną oraz innymi blogerami?

środa, 12 listopada 2014

List z powstania - Anna Klejzerowicz

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 15 stycznia 2014
Liczba stron: 328

Wielu mądrych ludzi przekonuje, iż nie warto sięgać w przeszłość, a należy skupić się na teraźniejszości, ewentualnie przyszłości, czyli tym, co jeszcze nadejdzie. To, co było, minęło i nigdy już nie powróci, a przynajmniej nie w tej samej postaci, co niegdyś. Pomimo najszczerszych chęci nikt nie ma umiejętności ani możliwości dokonania zmian w przeszłym życiu, za to mamy ogromne pole do popisu w przypadku przyszłości, gdyż mamy znaczący wpływ na to, jak będzie wyglądała. Jednakże większość osób ma problem z zaprzestaniem rozgrzebywania przeszłości, szczególnie wtedy, gdy wydaje się jeszcze nie do końca zamknięta...

sobota, 8 listopada 2014

Podsumowanie października

Przeczytane książki: 6
Liczba przeczytanych stron: 1372
Wyniki w ramach wyzwań:
Book Lovers - 5
Czytam opasłe tomiska - 1
Czytamy powieści obyczajowe - 2
Grunt to okładka - 1
Nie tylko literatura piękna - 2
Pod hasłem - 3
Polacy nie gęsi - 4
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 11,8 cm
Z półki - 1

Kolejność według ocen:
1. Arcybolek (Joanna Olech) - 5/6
2. Małżeństwo? 77xTAK! (Sylwester Szefer) - 5/6
3. Ślady (Janusz L. Wiśniewski) - 5/6
4. Po drugie dla kasy (Janet Evanovich) - 4/6
5. Pusta kołyska (Diana Walsh) - 4/6
6. Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści (autor zbiorowy) - 1,5/6

Pod względem książkowym październik był całkiem niezły, chociaż jak widać znalazły się tu bardzo dobre książki, jak i te średnie łącznie z jedną beznadziejną. ;-) Liczę na to, że w listopadzie znajdę więcej czasu na czytanie, jednocześnie trafiając na same perełki, a mam na to duże szanse, ponieważ w ostatnim stosiku znalazły się same cudeńka. Muszę także nadgonić mój wynik do wyzwania "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu", bo do osiągnięcia celu brakuje mi jeszcze 30,2 cm, czyli dość dużo... Dobrze, że chociaż udało mi się już zrealizować moje postanowienie dotyczące wyzwania "Z półki" - w roku 2015 podniosę sobie poprzeczkę. :) 

A jak Wam minął październik?

czwartek, 6 listopada 2014

Kącik Relaksacyjny #7

Coraz chłodniejsze i dłuższe wieczory sprawiają, że częściej przesiaduję w domu i... ciągle czuję się głodna. Wiadomo, że na zimę trzeba nabrać tłuszczyku, żeby było cieplej, jednak osobiście wolałabym, aby nie było go za dużo. ;-) Kiedy nadchodzą chłodne dni, mój organizm domaga się większej dawki pożywnego, a zarazem słodkiego jedzenia, które zachwyci moje kubki smakowe. Wtedy do gry wchodzą wszelkiego rodzaju muesli - uwielbiam je i mogę zajadać się nimi każdego dnia. Na naszym rynku znajduje się ogrom różnorakich mieszanek - do wyboru, do koloru. Bywa tak, iż w pudełku znajdują się same pyszności, ale także produkty, za którymi nie przepadamy i najchętniej wyrzucilibyśmy z opakowania. Jaka na to rada? Skorzystać ze świetnej i niezwykle bogatej oferty Mixit.pl!


poniedziałek, 3 listopada 2014

Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 7 listopada 2012
Liczba stron: 304

Zbiory opowiadań mają to do siebie, że ciężko jest je jednoznacznie ocenić. Na całą książkę składają się zupełnie odmienne historie wymyślone przez całkowicie różnych autorów. Każdy z nich ma indywidualną osobowość, charakter, a także poglądy czy przekonania, jakimi się kieruje. Najczęściej sięgając po dany zbiór opowiadań, możemy określić, które skradło nasze serce, a jakie okazało się niezbyt absorbującą opowiastką. Zdecydowanie gorzej dzieje się, gdy czytelnik ma wrażenie, że cała książka jest jednym wielkim niewypałem...

sobota, 1 listopada 2014

Podsumowanie październikowej edycji "Grunt to okładka" i hasło na listopad


WYZWANIE W LICZBACH:
1. W październikowej edycji wyzwania wzięło udział 29 osób.
2. Łącznie przeczytaliśmy 61 książek. 
3. Osobą, która przeczytała najwięcej pozycji pasujących do hasła jest joly_fh, która zakończyła wyzwanie z wynikiem 7 książek.
4. Zaraz za zwyciężczynią stoją: martucha180 oraz Inna, które zakończyły wyzwanie z wynikiem 5 książek.

LEKTURY PRZECZYTANE W TYM MIESIĄCU:

Aga Bur
1. Agnieszka Tyszka - "Marcysia - Koniki z Szumińskich łąk"
2. Kathie DeNosky, Eileen Wilks - "W cieniu winorośli"

Aine
1. Kasia Bulicz-Kasprzak - "Nalewka zapomnienia czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek"
2. Dorota Smoleń - "Jaś pierwszoklasista i Połykacz Liter"

Aneta Wojtiuk
Elenkaa_
2. Cecelia Ahern - "Zakochać się"

Gosia Oczko
1. Anne Berest, Audrey Diwan, Caroline De Maigret, Sophie Mas – "Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś"

Inna
3. Karina Bonowicz - ''Pierwsze koty robaczywki''
4. Monika Szwaja - "Zapiski stanu poważnego"
5. Justyna Chrobak - "Zapach miłości" 

joly_fh

Julia B
1. Małgorzata Musierowicz - "McDusia"

Karolina W.
1. Maria i Magdalena - "Zofia Kaliska"

kasia23112511
1. Mira Suchodolska, Krzysztof Ziemiec - "Wszystko jest po coś"

Kasia Roszczenko
1. Teresa Monika Rudzka - "Zawsze będę Cię kochać"
2. Magdalena Kordel - "Malownicze. Wymarzony dom"
3. Michelle Knight - "Znajdź mnie"

Katarzyna K
1. S.C. Stephens - "Swobodna"
2. Lisa Niemi Swayze - "Walczyłam o Patricka"

Katee

Kreatywa
1. Małgorzata Warda - "Miasto z lodu"
2. Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller - "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji"
3. Katarzyna Nowak, Ewa Zuberek - "Sposób na singielkę"

Lexiss
1. Chloe Neill- "Niektóre dziewczyny gryzą"

Lina
1. Izabella Frączyk - "Koniec świata"

Magda Saska-Radwan
1. Agnieszka Lingas-Łoniewska - "Szósty" 
2. Gayle Forman - "Zostań, jeśli kochasz"

Marjory
1. Wojciech Mann - "RockMann czyli Jak nie zostałem saksofonistą" 

martucha180
1. Aneta Rzepka – "Miseczka szczęścia"
2. Krystyna Mirek - "Miłość z jasnego nieba"
3. Agnieszka Chylińska - "Zezia i Giler"
4. Katarzyna Michalak - "Sklepik z niespodzianką. Bogusia"
5. Lucy Monroe, Rebecca Winters, Julia James - "Małżeństwo po grecku"

monweg
1. J.K. Rowling - "Harry Potter i Czara Ognia"

Narkotyczna
1. Isabell Zachert, Christel Zachert - "Spotkamy się kiedyś moim raju"
2. Danka Braun - "Historia pewnej niewierności"

Paula
1. Maja i Jan Łozińscy - "Ułani, poeci, dżentelmeni"
4. Anna Herbich - "Dziewczyny z Powstania"

Plichcia
1. Mary Higgins Clark - "Dwa słodkie aniołki"
2. Jodi Picoult - "Drugie spojrzenie"
3. Małgorzata Musierowicz - "Sprężyna"
4. Małgorzata Musierowicz - "McDusia"

Sylwuch
1. Joanna Olech - "Arcybolek"

Upadły czy Anioł
1. Richelle Mead - "Akademia Wampirów"

zielonomi
1. Therese Mourlevat - "Muza Claudela"
2. Halina Pawlowska - "Dzięki za każdy nowy ranek"

Jeśli ktokolwiek zapomniał dosłać link albo ja pominęłam jakąś recenzję, to proszę o komentarz - dorzucę je do podsumowania (dotyczy to również książek zgłoszonych do wyzwania, ale jeszcze niezrecenzowanych). Ponadto będę wdzięczna, jeżeli zostawiając komentarz z linkiem do recenzji, będziecie również umieszczać autora oraz tytuł książki (tak jak możecie zobaczyć to powyżej), co ułatwi mi tworzenie podsumowania. Będę także wdzięczna, jeśli wstawicie je tylko raz - niektórzy denerwują się, wstawiając link z recenzją, który nie pokazuje się pod postem. Pragnę wszystkich uspokoić - po prostu kiedy pod postem znajduje się wiele odpowiedzi, blogger nie pokazuje wszystkich, a aby to zrobić, należy kliknąć opcję "wczytaj więcej" znajdującą się pod miejscem do wpisywania komentarzy.
Zasady wyzwania oraz liczba uczestników znajduje się TUTAJ.


listopadowy motyw:
wielokrotność

Wyjaśnienie: Okładka ma zawierać co najmniej dwie rzeczy/postaci tego samego rodzaju, czyli np. ludzie, kwiaty, chmury czy cokolwiek innego. Jednak nie muszą być identyczne! Ważne, aby były tego samego pochodzenia. WAŻNE - owe rzeczy mają być bardzo wyraźne i grać pierwsze skrzypce na okładce. Nie zaliczę przedmiotów, które ledwo widać i w zasadzie nie wnoszą nic specjalnego do tego, co człowiek widzi, patrząc na ową książkę. Dodatkowe informacje: w przypadku oczu czy dłoni zaliczam je tylko wtedy, gdy jest ich więcej niż 2, czyli pochodzą od co najmniej dwóch osób, a nie od jednej. 

Linki do recenzji proszę umieszczać pod tym postem w taki sposób: Emily Bronte - "Wichrowe wzgórza". Życzę miłej zabawy z wyszukiwaniem motywów na okładkach, a także miłej lektury! :)
ZE WZGLĘDU NA CHAOS, JAKI POWSTAJE I UTRUDNIA MI TWORZENIE PODSUMOWAŃ, OD TEGO MIESIĄCA POPROSZĘ O WRZUCANIE LINKÓW POPRZEZ TWORZENIE DRZEWEK Z KOMENTARZY.  PONADTO, PONOWNIE PROSZĘ O WPISYWANIE AUTORA I TYTUŁU KSIĄŻKI W TAKI SPOSÓB, JAKI PODAJĘ WYŻEJ.