Strony

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Gesty - Ignacy Karpowicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 19 września 2013
(wydanie pierwsze - październik 2008)
Liczba stron: 264

40-letni Grzegorz mieszkający w stolicy wraca do rodzinnego Białegostoku, gdzie czeka na niego chora rodzicielka. Mężczyznę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia - w końcu odwiedziny u matki może policzyć na palcach jednej ręki, a i tak palców okazuje się zbyt wiele. Rozmowy telefoniczne również były niezmiernie rzadkie, bo i czasu za mało, a i chęci brakowało. Przez wiele lat Grzegorz nie wykazywał zbyt dużego, a w zasadzie jakiegokolwiek, zainteresowania życiem swojej starzejącej się matki. Powrót do rodzinnego domu wzbudza masę wspomnień - tych z dziecięcych lat, gdzie rola główna przypadła nie tylko Grześkowi, ale również jego matce, ojcu i bratu, gdzie zza kulis wychylali się dziadkowie. Pamięć głównego bohatera niezwykle często zahacza również o jego pierwszą szkolną miłość - Kasię, która już w młodym wieku zaczęła mocno chorować, przez co ich drogi rozbiegły się. Ponadto widma przeszłości ujawniają się z podwójną mocą, gdy Grzegorz trafia na Pawła, kolegę z licealnych lat, który w końcu wyjawia prawdę o sobie, chociaż trochę zbyt późno...

środa, 24 grudnia 2014

Wesołych Świąt!

Drodzy Czytelnicy,
życzę Wam, aby Wasz każdy dzień był piękniejszy niż poprzedni. Niech spełniają się Wasze wszystkie marzenia, zarówno te malutkie i błahe, jak i ogromne, niekiedy małorealistyczne. Abyście każdego dnia budzili się z pięknym uśmiechem goszczącym na twarzy. Niech wszelakie problemy omijają Was z daleka, bo szkoda na nie czasu. Życzę Wam dużo zdrówka i szczęścia. A do tego samych wspaniałych ludzi obok, którzy rozświetlą Wam każdy, nawet najbardziej ponury dzień. Oczywiście na koniec - wielu książek liczonych jednak na jakość, a nie na ilość, ponieważ te pierwsze są bardziej wartościowe.

Wesołych Świąt!! :)

wtorek, 23 grudnia 2014

Gdy zakwitną poziomki - Agnieszka Walczak-Chojecka

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 24 września 2014
Liczba stron: 400

38-letnia Karolina od dłuższego czasu stara się o dziecko. Doskonale zdaje sobie sprawę z błyskawicznie upływającego czasu, a także swojego nie najmłodszego wieku, przynajmniej w przypadku pierwszej ciąży. Kobieta czuje się wręcz zafiksowana w temacie dziecka, ciągnąc za sobą swojego wieloletniego partnera Filipa. Niestety zamiast kręcić się wokół tematu bezsennych nocy, karmienia, przewijania, tulenia dzieciątka czy kupowania wózków, pieluszek i dziecięcych ubranek, życie Karoliny opanowane jest przez nieudane próby zajścia w ciążę, monitorowanie cyklu, nieustanne wizyty u ginekologa, branie witamin, mierzenie temperatury, oznaczanie dni płodnych, próby zdrowego odżywiania, a w końcu poronienia, a także zabiegi in vitro. Każdy stara się pocieszyć kobietę, obdarzając ją ogromem rad i potencjalnych wyjść z owego marazmu - adopcja, in vitro aż do skutku, zmiana środowiska, a nawet... nowa miłość. Którą drogę wybierze Karolina, której jedynym marzeniem jest poczucie bicia małego serduszka pod swoim sercem, gdy zakwitną poziomki...?

sobota, 20 grudnia 2014

Moje życie w tytułach książek

Prawie dwa miesiące temu Kreatywa zamieściła u siebie niezwykle interesujący tag zatytułowany Moje życie w tytułach książek. Zabawa przypadła mi do gustu i postanowiłam wziąć w niej udział. Jeżeli jesteście ciekawi moimi odpowiedziami, to zachęcam do czytania. Oczywiście z przyjemnością poznam Wasze odpowiedzi! :)

JA

Jak opisałabyś szesnastoletnią siebie?
Towarzyszka Panienka - co prawda, bardziej towarzyska, niż towarzyszka, ale kto zwracałby uwagę na takie szczegóły. Każdą chwilę mogłabym spędzać ze znajomymi. 

Co widziałaś, patrząc w lustro?
Porcelanowa pozytywka - pozornie twarda i ułożona, lecz w środku niezwykle krucha. Uwielbiająca tańczyć i grać, ale wystarczy ją zrzucić bądź zatrzymać - wtedy gaśnie bądź rozpada się w drobny mak. 

Jakie motto przyświecało szesnastoletniej tobie?
Impreza musi trwać - może nie szesnastoletniej mnie, ale na pewno siedemnastoletniej, osiemastoletniej i dziewiętnastoletnej, z porywami do dwudziestki. ;-) Ach, co to były za czasy.... <wspomina z łezką w oku>

Jak inni opisaliby twoją osobowość?
Wariatka tańczy - byłam nieprzeciętnie szalona, a tańczyć kocham do dzisiejszego dnia. 

Twoja najgorsza cecha z czasów szkolnych?
Dzika małolata - niezdecydowana i nieśmiała, a czasami za bardzo pyskata. 

Opisz zawartość swojego dziennika/pamiętnika
Wierzba płacząca - mój pamiętnik zawierał głównie moje smutki i żale, a że zawsze przejmowałam się wszystkim i dosłownie wszystko doprowadzało mnie do płaczu, to czytanie moich zapisków mogłoby wpędzić kogoś w depresję. ;-)

Twój największy lęk
Jutro skończę dwadzieścia lat - z jednej strony chciałam być już dorosła,ale z drugiej bałam się przekroczenia tej niewidzialnej granicy, po przekroczeniu której dziecko przeistacza się w dorosłego. Przeszłam ją już jakiś czas temu i żyję, więc nie jest tak źle. 

Co Cię wyróżnia?
Dobre serce - niestety często aż za dobre...

Zawsze martwiłaś się o...?
Dzisiaj narysujemy śmierć - zawsze bałam się śmierci zarówno swojej, jak i bliskich, dlatego każdego dnia boję się, że mi kogoś zabraknie... 


ŻYCIE UCZUCIOWE


Jak podsumujesz swoje życie uczuciowe z czasów szkolnych?
Szkoła uczuć - zakochiwanie się w nieodpowiednich chłopcach było moją domeną, ale w końcu nauczyłam się, co można nazwać prawdziwym uczuciem, a co jedynie lekkim zauroczeniem. 

Opisz swojego najpoważniejszego chłopaka ze szkolnych lat
Bolało jeszcze bardziej - w zasadzie moim jedynym prawdziwym chłopakiem był ten, który jest teraz moim mężem. Jednak biorąc pod uwagę moje miłosne przeboje, gdy miałam -naście lat, to tytuł, który podałam, odpowiada moim ówczesnym uczuciom, bo pomimo tego, iż ów chłopak nie był tym prawdziwym na dłużej, to... bolało jeszcze bardziej. (Ale już nie boli, więc to tylko takie szczeniackie uczucia :P)

Opisz swój pierwszy pocałunek
Piękny dzień - i bardzo miłe wspomnienia.

Twoja filozofia dotycząca miłości
Romeo zjawi się potem - nie potrzeba zaprzątać sobie głowy miłosnymi problemami, bo na każdą z nas przyjdzie odpowiedni czas i... ten wymarzony Romeo. 

Opisz swoje najgorsze rozstanie
Oczy zasypane piaskiem - czasami człowiek ma takie klapki na oczach, a nieraz także piach, że nie widzi, iż coś nieubłaganie chyli się ku końcowi. 


RODZINA


Twoje relacje z mamą, gdy byłaś nastolatką
Sztuka bycia Elą - jak każde dziecko nieraz zupełnie nie rozumiałam swojej mamy, a innym razem próbowałam ją naśladować. Nigdy nie opanowałam sztuki bycia Elą, bo tak nazywa się moja mama, ale cieszę się, że jestem taka, jaka jestem, bo nie da się być czyjąś kopią (i dobrze). 

Twoje relacje z tatą, gdy byłaś nastolatką
Światło we mgle - nasze "docieranie się" trwało latami, ale jestem niezmiernie szczęśliwa, że już znalazłam światełko w tunelu - owa mgła rozeszła się i aktualnie jest jasno i przejrzyście. 

Twoje relacje z rodzeństwem
Ogień w głowie - kiedy spotkamy się wszyscy razem, to klękajcie narody! Mamy niezmierzoną energię i głowy przepełnione pomysłami, nie zawsze racjonalnymi, ale... od czego jest rodzeństwo. :)

Co sądziłaś o metodach wychowawczych twoich rodziców?
W wielu kolorach - jedne metody były słuszne i dobre, a z innymi zupełnie się nie zgadzałam, ale to jest normalne na linii dziecko-rodzic. Oprócz czerni i bieli, było wiele innych kolorów - jedne bledsze, inne bardzo intensywne, a może nawet rażące.


PRZYJACIELE


Opisz siebie i swoją najlepszą przyjaciółkę z czasów, gdy miałaś szesnaście lat
Prawie siostry - byłyśmy bardzo blisko, prawie jak siostry.

Twój status społeczny
Wystarczy przejść przez rzekę - każda rzeka bywa spokojna i wyciszona, a kiedy nadchodzi większy wiatr - pojawiają się fale i rwące prądy. Wszystko zależy od zewnętrznej siły, na którą nie ma się zbyt pokaźnego wpływu - można tylko poddać się mu...

Opisz swoją grupę przyjaciół
Piękni dwudziestoletni - co prawda, piękno jest rzeczą względną, a i na karku więcej niż dwadzieścia, ale... grunt to mieć dobre zdanie o sobie i wspierać innych w owym przekonaniu. ;-)


OBECNE ŻYCIE


Opisz swoje obecne życie uczuciowe
Za oknem świeci słońce - nawet kiedy przyjdzie gorszy dzień i wszystko sprzeciwia się nam, to warto pamiętać, że za oknem nadal świeci słońce i warto walczyć o to, co się posiada, bo stracić łatwo, ale odbudować zdecydowanie trudniej. 

Opisz stan swojej przyjaźni z czasów szkolnych
Wszystko dobre, co dobrze się kończy - a kończy się różnie, chociaż lepiej, kiedy jednak koniec jest jeszcze daleki, a w każdym tli się iskierka nadziei, że jeszcze coś tam jest, co nie zgaśnie zbyt szybko. 

Twoje relacje z rodzicami
Bliskość w rodzinie - jestem bardzo blisko ze swoimi rodzicami i mam z nimi zdecydowanie lepsze relacje, niż kilka lat temu, kiedy byłam jeszcze nastolatką. Doskonale wiem, że mam w nich największe oparcie.

Największa nauka, jaką wyniosłaś ze szkoły
Niewidzialni - ze szkoły wyniosłam to, iż najlepiej udawać, że jest się niewidzialnym, bo zwracając na siebie uwagę można być skazanym na porażkę. Ci, którzy siedzą cicho, chociaż za plecami mają najwięcej do powiedzenia, wychodzą w życiu wygranymi, nie przeciwstawiając się innym. 

Jedna rzecz, której chciałaś się nauczyć
Grunt to pewność siebie - w życiu bardzo przeszkadza mi brak wiary we własne możliwości. Jednak cieszę się, że wokół siebie mam garstkę osób, które wierzą we mnie i dowartościowują na każdym kroku. 

Rada, jaką chciałabyś dać nastoletniej sobie
Carpe diem - gdybym mogła powrócić do nastoletnich lat, próbowałabym wbić sobie do głowy, że nie warto zamartwiać się dniem jutrzejszym czy jeszcze kolejnym, a jedyne, co powinnam robić, to życie chwilą, bo owa chwila jest niezwykle krótka i ulotna...

Coś, czego mogłabyś nauczyć się od szesnastoletniej siebie
Korzystaj z dnia - często zapominam korzystać z każdej chwili, która trwa, bo martwię się już tym, co będzie.

Jak wyglądałyby Wasze odpowiedzi? Zapraszam do dyskusji! :)

wtorek, 16 grudnia 2014

Ciemno, prawie noc - Joanna Bator

Wydawnictwo: W.A.B.
Seria/cykl: Archipelagi
Data wydania: 10 października 2012
Liczba stron: 528

Każdy mol książkowy sugeruje się różnorodnymi czynnikami, kiedy sięga po kolejną powieść. Niekiedy jest to ulubiony autor, ukochany gatunek literacki, obwoluta przyjemna dla oka czy interesujący opis znajdujący się na tylnej okładce. Do powieści Ciemno, prawie noc skusiła mnie intrygująca okładka, jak i opis zapowiadający naprawdę niezłą lekturę. Dodatkowymi atutami okazały się pozytywne recenzje blogerów, jak i Nagroda Literacka Nike, którą Joanna Bator uzyskała w 2013 roku za ową książkę. Czy te liczne atuty znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości, oczywiście z mojego punktu widzenia?

wtorek, 9 grudnia 2014

Dziennik znaleziony w błękicie - Marek Susdorf

Wydawnictwo: Nowy Świat
Data wydania: 30 września 2014
Liczba stron: 96

Mladi zwabia do swojej piwnicy Starijego, który niegdyś był jego wielką miłością. Jednak upływ czasu nie poskromił jego uczuć - Mladi dalej pragnie trwać w związku z ukochanym, chociaż ten już dawno temu zrezygnował z kontynuowania ich relacji. Aby zrewanżować się za odejście Starijego, główny bohater postanawia dać mu nauczkę, urządzając swoistego rodzaju prywatną Pasję. Mladi porównuje Starijego do Chrystusa, maltretując go fizycznie oraz psychicznie. Związywanie mężczyzny, kneblowanie czy wlewanie wrzątku do ust to jedynie nieliczne przykłady okrucieństw, jakie są mu wyrządzane. Czy Mladi zreflektuje się i dojdzie do wniosku, iż nie warto znęcać się nad byłą miłością? A może pójdzie na całość, przekonując siebie, że przecież męka Starijego zagwarantuje mu szczęśliwe życie wieczne, więc dlaczego nie pomóc ukochanemu w osiągnięciu zbawienia?

piątek, 5 grudnia 2014

Kącik Filmowy #25

Tytuł oryginału: Desert Flower
Gatunek: biograficzny, dramat
Premiera: 26/03/2010 (Polska), 05/09/2009 (świat)
Reżyseria: Sherry Hormann

Historia pięknej Somalijki, której dzieciństwo nie było usłane różami. Waris pochodziła z biednej rodziny, gdzie społeczeństwo poddaje dziewczynki rytualnemu obrzezaniu. Główna bohaterka postanawia uciec ze swojej osady, aby osiągnąć coś w życiu... Z małej wioski trafia do wielkiego świata, gdzie ludzie doceniają jej urodę.
Książkę czytałam dwukrotnie - za każdym razem zachwycała mnie i wzruszała jednocześnie... Dziwię się, że dopiero teraz obejrzałam film, który również skradł moje serce. Bardzo poruszająco, emocjonalnie i pięknie... [Moja ocena: 9/10]


środa, 3 grudnia 2014

Podsumowanie listopada

Przeczytane książki: 5
Liczba przeczytanych stron: 792
Wyniki w ramach wyzwań:
Book Lovers - 3
Czytam opasłe tomiska - 1
Czytamy powieści obyczajowe - 3
Grunt to okładka - 4
Nie tylko literatura piękna - 0
Pod hasłem - 4
Polacy nie gęsi - 5
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu -  7,5cm
Z półki - 0


Kolejność według ocen:
1. List z powstania (Anna Klejzerowicz) - 5,5/6
2. Chorowitek (Agnieszka Kaluga) - 5/6
3. Sama. Listy z piwnicy (Grzegorz Kasdepke) - 4,5/6
4. Dla Ciebie wszystko (Katarzyna Michalak) - 4/6
5. Dziennik znaleziony w błękicie (Marek Susdorf) - opinia niebawem

Nie pamiętam, kiedy mój wynik był tak słaby. W zasadzie pięć książek w miesiącu to nie tak mało, ale owe spojrzenie zmienia się, gdy dwie z nich to cienkie książki dla dzieci... Ale cóż, i tak cieszę się, że w ogóle udało mi się wygospodarować chociaż kilka chwil na lekturę, bo było z tym bardzo ciężko. Nie chcę nic planować na grudzień, gdyż obawiam się, że pomimo świątecznego czasu nie znajdę chwili na lekturę, bo nieładnie czytać, gdy odwiedza się bliskich. ;-) Na razie mogę jedynie obiecać, że w najbliższym czasie przeczytacie u mnie o Dzienniku znalezionym w błękicie, a także Ciemno, prawie noc. Wydaje mi się, że po drugiej lekturze czeka mnie kac książkowy...

A jak tam Wasze wyniki listopadowe? :)

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Podsumowanie listopadowej edycji "Grunt to okładka" i hasło na grudzień


WYZWANIE W LICZBACH:
1. W listopadowej edycji wyzwania wzięły udział 44 osoby.
2. Łącznie przeczytaliśmy 141 książek.
3. Osobą, która przeczytała najwięcej pozycji pasujących do hasła jest Kreatywa, która zakończyła wyzwanie z wynikiem 9 książek.
4. Zaraz za zwyciężczynią stoją:  joly_fh oraz Plichcia, które przeczytały 7 książek.

LEKTURY PRZECZYTANE W TYM MIESIĄCU:
Aneta Wojtiuk
5. Sophie i Romio Shrestha - "W poszukiwaniu Grzmiącego Smoka"
3. Małgorzata Gutowska-Adamczyk - "Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie" 
Iwona S.
2. Antonio Hill - "Lato martwych zabawek"

Kasia Jabłońska
1. Agnieszka Krakowiak-Kondracka - "Jajko z niespodzianką"
2. Artur Żamojda - "Niezwyciężeni"
3. Katarzyna Michalak -"Przystań Julii" 
4. Olga Haber- "Oni"
5. Charlotte Link - "Obserwator"

Kaś
1. Monika Kowaleczko-Szumowska - "Galop '44" 
2. Kamil Janicki - "Damy Złotego Wieku"
3. James Frey, Nils Johnson-Sheldon - "Endgame. Wezwanie" 
4. Cecelia Ahern - "Love, Rosie" 

Katee
1. John Sweeney - "Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu"
2. Anna Kozak - "Okna"
3. Sabina Waszut - "Rozdroża"
4. Cecelia Ahern - "Love, Rosie"

Kreatywa
1. Małgorzata Karolina Piekarska - "Kurs dziennikarstwa dla samouków"
2. Remigiusz Piotrowski - "Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse"
9. Lauren Myracle, Maureen Johnson, John Green - "W śnieżną noc. Świąteczne opowiadania o miłości"

kwiatusia
1. Anna Klejzerowicz - "Cień gejszy"
2. S.C. Stephens - "Bezmyślna" 
3. Sabina Waszut - "Rozdroża"
4. Cathy Glass - "Zapomniane dziecko"

la_pinguin
1. Donna Fletcher Crow - "Morderstwo w klasztorze"
2. Michelle Moran - "Córka Kleopatry"

Lexiss
1. Emmy Laybourne - "Monument 14. Odcięci od świata"
2. Lynsay Sands - "Miłość kąsa"

Lina
1. Arthur C. Clarke, Stephen Baxter - "Światło minionych dni"
2. Jane Casey - "Zaginieni"
3. Małgorzata J. Kursa - "Ekologiczna zemsta" 
4. Gordon R. Dickson - "Smok i Jerzy"
5. Terry Pratchett, Stephen Baxter - "Długa ziemia" 

Lolilola
1. Simon Beckett - "Chemia śmierci"
2. Camilla Lackberg - "Ofiara losu" 

Magda
1. Katarzyna Berenika Miszczuk - "Druga szansa"
2. Bernhard Schlink - "Lektor"

Magdalena Nowakowska
1. Inga Iwasiów - "Umarł mi. Notatnik żałoby"
2. Zbigniew Herbert - "Labirynt nad morzem"
3. James Rollins - "Wirus Judasza"
4. Dan Brown - "Cyfrowa Twierdza"

Małgorzata Zaczytana
1. Teresa Monika Rudzka - "Zawsze będę cię kochać" 

Marjory
1. Małgorzata Gutowska-Adamczyk - "Cukiernia Pod Amorem: Tom 1: Zajezierscy" 

martucha180
1. Jonathan Holt - "Carnivia. Bluźnierstwo"
2. Hannon Irene - "Pewnego lata"
3. Pieprzyca Maciej - "Chce się żyć"

Melania K.
1. Eben Alexander, Ptolemy Tompkins - "Mapa nieba"
2. Aleksandra Tyl - "Szczęście pachnie bzem" 

Missy
1. S.C.Stephens- "Swobodna" 

monweg
1. Katarzyna Michalak - "Przystań Julii"
2. Mariola Jarocka - "Legendy polskie"

Narkotyczna
1. Anders Roslund, Börge Hellström - "Bestia"

Oliwia Chojnacka
1. Mariusz Zielke - "Wyspa dla dwojga"
2. Wendy Markham - "Nie całkiem do pary"
3. Cyril Massarotto - "Jestem najprzystojniejszym mężczyzną świata"

oxfordka
1. C.J. Daugherty - "Zbuntowani"
2.  Colleen Hoover - "Hopeless"

Paula
1. Ewa Stachniak - "Cesarzowa nocy"

Plichcia
1. Erica Spindler - "Spełnione życzenia" 
2. Olga Rudnicka - "Martwe jezioro"
3. Agatha Christie - "Zło, które żyje pod słońcem"
4. Jodi Picoult - "Zagubiona przeszłość" 
5. Agatha Christie - "Rendez-vous ze śmiercią" 
6. Harlan Coben - "Jedyna szansa" 
7. Anna Ficner-Ogonowska - "Alibi na szczęście" 

Sylwuch
1. Anna Klejzerowicz - "List z powstania" 
2. Agnieszka Kaluga - "Chorowitek" 
3. Grzegorz Kasdepke - "Sama. Listy z piwnicy"
4. Marek Susdorf - "Dziennik znaleziony w błękicie"

Upadły czy Anioł
1. Neal D. Bernard - "Żywność dla mózgu"
2. Alexandra Adornetto -" HADES"
3. Alexandra Adornetto - "Niebo"
4. Carrie Jones - "Pragnienie"

Wiki
1. Christer Mjåset - "Białe kruki"

Jeśli ktokolwiek zapomniał dosłać link albo ja pominęłam jakąś recenzję, to proszę o komentarz - dorzucę je do podsumowania (dotyczy to również książek zgłoszonych do wyzwania, ale jeszcze niezrecenzowanych). Ponadto będę wdzięczna, jeżeli zostawiając komentarz z linkiem do recenzji, będziecie również umieszczać autora oraz tytuł książki (tak jak możecie zobaczyć to powyżej), co ułatwi mi tworzenie podsumowania. Będę także wdzięczna, jeśli wstawicie je tylko raz - niektórzy denerwują się, wstawiając link z recenzją, który nie pokazuje się pod postem. Pragnę wszystkich uspokoić - po prostu kiedy pod postem znajduje się wiele odpowiedzi, blogger nie pokazuje wszystkich, a aby to zrobić, należy kliknąć opcję "wczytaj więcej" znajdującą się pod miejscem do wpisywania komentarzy.
Zasady wyzwania oraz liczba uczestników znajduje się TUTAJ.


grudniowy motyw:
coś do czytania

Wyjaśnienie: Na okładce ma być widoczna książka/gazeta/ulotka/list, czyli wszystko to, co czytamy. Rzecz jasna mogą być w liczbie mnogiej, aczkolwiek nie muszą. 

Linki do recenzji proszę umieszczać pod tym postem w taki sposób: Emily Bronte - "Wichrowe wzgórza". Życzę miłej zabawy z wyszukiwaniem motywów na okładkach, a także miłej lektury! :)
ZE WZGLĘDU NA CHAOS, JAKI POWSTAJE I UTRUDNIA MI TWORZENIE PODSUMOWAŃ, OD TEGO MIESIĄCA POPROSZĘ O WRZUCANIE LINKÓW POPRZEZ TWORZENIE DRZEWEK Z KOMENTARZY.  PONADTO, PONOWNIE PROSZĘ O WPISYWANIE AUTORA I TYTUŁU KSIĄŻKI W TAKI SPOSÓB, JAKI PODAJĘ WYŻEJ.