Nieśmiałek - Sylwia Chutnik

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 30 września 2014
Liczba stron: 32

Nieśmiali ludzie nie mają łatwo, szczególnie kiedy trafiają w nowe środowisko. Ciężko jest zaadaptować się w nieznanym towarzystwie, zwłaszcza gdy sytuacja wymaga przedstawienia się w jak najlepszym świetle, a zapoznanie się z innymi jest niezwykle mile widziane albo wręcz konieczne. Człowiekowi trzęsą i pocą się dłonie, głos nie może wydobyć się z czeluści gardła, a serce zaczyna błyskawicznie przyspieszać. Przezwyciężanie nieśmiałości to lata nieustannej, niesamowicie ciężkiej pracy, której efekty zależą nie tylko od owego nieśmiałka, ale również od otoczenia i jego reakcji na osobę wstydliwą, lękliwą oraz skrępowaną.

Rozpoczęcie nauki szkolnej jest niezwykle ważnym oraz przełomowym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Szkoła to miejsce, w którym nawiązuje się przyjaźnie, poznaje się nowych ludzi i zdobywa się wiedzę potrzebną w toku dalszej edukacji. Niełatwo jest jednak osobom podobnym do tytułowego Nieśmiałka, którego cechuje małomówność. Chłopiec dobrze czuje się jedynie w towarzystwie bliskich osób, bo kiedy wkracza w nowe środowisko - boi się mówić, woli stać z boku i nie zwracać uwagi na siebie. Taka postawa nierzadko irytuje innych, zwłaszcza tych odważnych i niezbyt grzecznych, z tego względu Nieśmiałek nie ma łatwego życia w szkole. Największą zmorą chłopca okazuje się rozwiązywanie zadań przy tablicy - pomimo tego, iż jest dobrym uczniem, stojąc przed swoimi rówieśnikami, zapomina o wszystkim, czego nauczył się do tej pory. Na szczęście tytułowy bohater trafia na pomysłową i czujną nauczycielkę, która dostrzega problem ucznia, proponując mu wspaniałe wyjście z sytuacji budzących niemoc w Nieśmiałku.

Historia Nieśmiałka pokazuje, jak niezwykle istotną rolę w życiu ucznia odgrywa nauczyciel, szczególnie w pierwszych latach nauki, kiedy dziecko jest zapatrzone w swoją panią i darzy ją niekiedy większym szacunkiem oraz uwielbieniem, niżeli własnych rodziców. Z tego względu bardzo ważne jest, aby pedagog bacznie obserwował swoich uczniów, a także odrzucił wszelkie schematy przeszkadzające w odpowiedniej interpretacji pewnych zdarzeń. Pierwsze lata nauki decydują o tym, jak będzie ona przebiegała w późniejszym czasie, dlatego niezwykle istotne jest, aby wiek wczesnoszkolny przebiegł w przyjemnej atmosferze. Owa ogromna odpowiedzialność spada na barki pedagogów - chyba właśnie to zadecydowało o podjęciu przeze mnie decyzji o kształceniu się w tym kierunku. Wbrew pozorom, nie jest on tak łatwy, jak wiele osób sądzi.

Ze swojego doświadczenia wiem, iż nieśmiałość jest naprawdę ogromnym problemem, którego ciężko się pozbyć. W moim przypadku musiało minąć wiele lat, abym przestała czuć obawy przed publicznymi wystąpieniami, chociaż nie ukrywam, że do tej pory nie przepadam za tym. Książki z serii Poczytajki Pomagajki są wspaniałe, dlatego na każdym kroku polecam je wszystkim osobom, które mają w swoim otoczeniu dzieci - te lektury to wspaniały prezent, jakim można obdarować młodego czytelnika.

Książka bierze udział w wyzwaniach: Pod hasłem, Polacy nie gęsi oraz Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (0,9cm).

22 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Eh.. Sama przeczytałabym tę książeczkę. Dobrze rozumiem Nieśmiałka, jestem dosyć wstydliwą osobą niestety;/

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna jest ta seria i dla maluchów bardzo przydatna:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Seria nie tylko zewnętrznie prezentuje się wspaniale, ale i opowieści są niezwykle wartościowe!

   Usuń
 3. Dla mnie nieśmiałość jest problemem do dzisiaj. Uwielbiam książki dla dzieci, dlatego z przyjemnością sięgnę, kiedy nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś byłam bardzo nieśmiała. Ciekawa książeczka i dotąd znałam tylko książki Chutnik dla dorosłych, a tu proszę dla dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książeczka, teraz kiedy dzieci więcej siedzą w domu niż na podwórku z kolegami, ten problem może się pogłębić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, bo jak nawiązać kontakt z rówieśnikami, kiedy większość czasu spędza się w domu...

   Usuń
 6. Również należę do ludzi nieśmiałych. Na szczęście teraz już trochę mniej niż w dzieciństwie, ale niestety całkowicie się tego nie pozbyłam. Bardzo dobra książeczka dla maluchów, które również mają taki problem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że nieśmiałość jest zmorą wielu osób, nawet tych zupełnie dorosłych...

   Usuń
 7. Sylwia Chutnik to mądra babka, fanie, że pisze również dla dzieci:)
  Niejednemu dziecku taka książka się przyda, może gdyby mi ktoś taką przeczytał 20 lat temu, nie straciłabym tyle czasu na walkę z nieśmiałością:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia sama w sobie jest bardzo dobra, aczkolwiek podejrzewam, że niewiele zdołałabyś sama, bez pomocy innych pomocnych osób. :)

   Usuń
 8. Muszę się rozejrzeć za tą serią. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba kupię tę książeczkę mojej chrześnicy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo interesująca seria, "Nieśmiałka" chętnie sama przeczytam, ponieważ borykałam się z okropną nieśmiałością, a całą serię chętnie w przyszłości poczytam córce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że nieśmiałość udało się jakoś przezwyciężyć! Córa na pewno będzie zadowolona. :)

   Usuń
 11. Nawet nie wiedziałam, że Sylwia Chutnik pisze także dla dzieci. Książeczka wydaje się być świetna. Sama wiem, jak nieśmiałość może przeszkadzać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nieśmiałek" to (chyba) jej jedyna książka dla dzieci, ale zapewniam, że niczym nie odstępuje od powieści dla dorosłych, które stworzyła. :)

   Usuń
 12. Skąd ja znam ten wywoływany nieśmiałością paraliż... Chyba sama powinnam przeczytać ! Pozdrawiam - M.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety wyrosłam już nieco z tego typu książek, więc tym razem spasuję. Co nie zmienia faktu, że książka na pewno należy do bardzo interesujących i potrzebnych. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. TO DLA MNIE!!! dla mnei dla mnie dla mnie i moich przyszlych uczniow (mam nadzieje) cos cudownego! :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.