20 bajek do czytania dzieciom przed snem - Tamara Michałowska

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 12 maja 2014
Liczba stron: 158

Czytanie powinno być pielęgnowane od najwcześniejszych lat życia dziecka, a moim skromnym zdaniem - warto czytać bajki już wtedy, gdy maluch jest w brzuchu mamy. Obcowanie z literaturą i zaszczepianie miłości do niej jest dla mnie priorytetem - zostałam tak wychowana, postarałam się, aby mój brat, młodszy o szesnaście lat, również zapałał niesłabnącym uczuciem do literatury (udało mi się to niezwykle szybko, łatwo i bezboleśnie!), a do tego z pełnym przekonaniem będę zabiegała o to, by w przyszłości moje pociechy także pokochały książki.

Tamara Michałowska wprowadza czytelników w intrygujący oraz barwny świat, zapoznając z niepowtarzalnymi osobowościami, jakimi są chociażby zwierzęta z farmy Pimpusia, truteń Tymek, źrebaczek Maczek, Zając i Bałwan, wąż Ssyczek, Pan Słowik, przyjaciele Kamil, Kuba i Mateusz czy Żółwica Klementyna. Dzieci, wkraczające w świat owych bohaterów, mają możliwość zdobycia istotnych informacji, zrozumienia nie zawsze jasnych kwestii czy utożsamienia się z nowo poznanymi postaciami. 20 bajek do czytania dzieciom przed snem mogą przypaść do gustu szczególnie z tego względu, iż głównymi bohaterami są zwierzęta oraz zabawki, a powszechnie wiadomo, że dzieciaki do nich lgną.


Przygody bohaterów prowokują do wszczęcia rozmów pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Dzięki tym dwudziestu bajkom można dostarczyć maluchom nie tylko rozrywki i zabawy, ale również potężną dawkę nauki. Wszystkie opowiadania kończą się morałem, zdecydowanie wartym zapamiętania oraz przedyskutowania z dzieckiem. Poprzez bajkowych bohaterów autorka uświadamia, że słowo "kocham" poruszy każde serce, a czas spędzony z rodzicem jest czymś niezwykłym i bezsprzecznie niezastąpionym. Mali czytelnicy mają również przyjemność poznać wspaniałą farmę Pimpusia, dowiadując się, że różnorodność oraz bycie innym jest bardzo pożądana, ponieważ dzięki owym różnicom każdy może poszczycić się swoim niepowtarzalnym urokiem oraz niezastąpioną oryginalnością. Z kolei inna bajka pozwala na wytłumaczenie maluchom, iż niesienie pomocy z dobrej i nieprzymuszonej woli przynosi zdecydowanie więcej korzyści, niż te nieszczere i na pokaz. A dzielenie się z innymi tym, co posiadamy, jest godne pochwały!

Każda bajka przekazuje nie tylko wartościową treść, ale również uświadamia pewne kwestie, pokazując maluchom, co jest ważne w życiu i jak należy się zachowywać. Utwory Tamary Michałowskiej napawają optymizmem, jednocześnie zwracając uwagę na to, co istotne i warte przekazania, choć nie zawsze rodzice bądź opiekunowie wiedzą, iż warto byłoby pomówić z dzieckiem o tej czy innej sprawie. Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom wychodzą właśnie opowiadania zawarte w tym tomie. 

Snute opowieści różnią się długością - jedne liczą zaledwie dwie strony, a inne kilkanaście, co umożliwia zarówno dzieciom, jak i rodzicom na wybór bajki odpowiedniej do aktualnych możliwości i potrzeb. Wszak jedynie z nazwy są to bajki do czytania dzieciom przed snem, bo czytać można, a nawet trzeba, o każdej porze. Jestem przekonana, że ta książka przypadnie do gustu wszystkim czytelnikom, szczególnie tym młodszym. Niezwykle bogate i kolorowe ilustracje cieszą oczy podczas przewracania każdej strony - Marta Długołęcka, Grażyna Motylewska, Artur Piątek, Monika Stolarczyk oraz Jarosław Żukowski spisali się na medal. Na pochwałę zasługuje również przystępna treść, idealnie dostosowana do wieku małych czytelników, jak i twarda oprawa oraz spore rozmiary książki, co powoduje, że nie zniszczy się zbyt szybko w małych, niezbyt zgrabnych i uważnych rączkach. Dobrze, że takie opowiadania można czytać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, wartościowego, godnego zapamiętania...

Książka bierze udział w wyzwaniach: Pod hasłem, Polacy nie gęsi oraz Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,7cm).

21 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Bardzo interesująca książka, szukam teraz opowieści z morałem do wielokrotnego czytania, dodatkowo ilustracje i oprawa graficzna wyglądają ślicznie

  OdpowiedzUsuń
 2. zaciekawiłaś mnie
  jeżeli nadal będziesz tak dobrze pisać, zostanę tu na dłużej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zaciekawiłam, bo właściwie o to chodziło. Druga część zdania zabrzmiała jak groźba - czy mam się bać? ;-) Moje opinie staram się utrzymywać na jednym poziomie - wiadomo, że jedne są lepsze, a inne gorsze, ale spokojnie, na pewno nagle nie zacznę opisywać książek w dwóch zdaniach.

   Usuń
 3. Moje skromne czytanie rozpoczęło się od 6 klasy, gdy to przerabialiśmy "Anię z Zielonego Wzgórza". Niestety nie miałam przywileju słuchania bajek na dobranoc (kiedyś to było inaczej), i w 100% jestem za kwestią czytania od małego (a nawet kruszynki w brzuchu). :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałą książka. I te ilustracje.. genialne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie piękne wnętrze! Coś wspaniałego, muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet ja bym dziecku podkradła taką książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym mieć ją na swojej półce. Wydaje się... magiczna. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wartościowa książka, a do tego jak widzę, posiada przepiękne ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to! Atutem tej książki są nie tylko wspaniałe ilustracje, ale także interesująca treść, czyli wszystko to, co trzeba. :)

   Usuń
 9. świetny blog !
  obserwuję i liczę na rewanż
  www.zakladkaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa książeczka. Poszukam jej dla synka:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa książka i piękne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jejku, jaka przepiękna książeczka!

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiele przed nami :) na wstępie ruszymy z klasykami

  OdpowiedzUsuń
 14. Szczerze? Sama dla siebie przeczytałabym na głos te 20 bajek. A ilustracje przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
 15. Z chęcią poszukam tej pozycji, idealna na krótkie czytanie przed snem ;)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.