Biedronka Fionka - Elen Lescoat, Bénédicte Carboneill

Wydawnictwo: Siedmioróg
 Data wydania: czerwiec 2013
Liczba stron jednej książeczki: 16

Często wspominam, że w wolnych chwilach, których niestety wciąż za mało, lubię sięgać po literaturę dziecięcą, która odpręża i relaksuje, a jednocześnie niekiedy porusza istotne tematy, skłaniające do przemyśleń. Z literaturą dziecięcą jestem na bieżąco za sprawą dużo młodszego brata zakochanego w książkach, zatem dzisiaj pragnę podzielić się z Wami moimi wrażeniami na temat świetnej serii autorstwa Elen Lescoat oraz Bénédicte Carboneill.

Zawsze wesoło z biedronką Fionką (Maëlle s'ennuie) to pierwsza książeczka rozpoczynająca czytelniczą przygodę z uroczą Fionką. Mama tytułowej bohaterki odkrywa, że biedronka jest chora, dlatego każe jej odpoczywać, a sama zajmuje się przyrządzeniem leku, który pomoże jej córeczce wyzdrowieć. Jednak Fionka nie ma zamiaru grzecznie leżeć i za namową motyla Fajniaczka wychodzi na podwórko, nic nie mówiąc mamie. Podczas zabaw biedroneczka nie zauważa, że znalazła się w nieznanym miejscu, a do tego zaskoczył ją deszcz. Szukając schronienia, poznaje mrówkę Podkówkę, która pomaga jej powrócić do domu.

Śniadanie na trawie (Maëlle et le pique-nique) przedstawia słoneczny majowy dzień z życia biedronki Fionki oraz mrówki Podkówki. Piknik, na który wybierają się przyjaciółki, okazuje się przepełniony przygodami - koniecznością ucieczki przed głodnym ptakiem, odpłynięcie za daleko od brzegu rzeki, a także napełnienie brzuszków poprzez zjedzenie naraz wszystkich smakołyków.

Kuzynki mrówki Podkówki (Maëlle et les cousines) - w tym opowiadaniu pojawiają się kuzynki mrówki Podkówki, które okazują się bardzo pracowite, jak na mróweczki przystało. Fionka jest wręcz zdziwiona, jaka wielka siła drzemie w tych maluchach, dlatego nie chce być gorsza i robi, co może, aby dorównać koleżankom. Okazuje się, że praca bywa bardzo męcząca, a jedynym marzeniem Biedronki jest odpoczynek podczas snu...

Marzenie mrówki Podkówki (Maëlle et le rêve de Mélodie) - mrówka marzy o lataniu i po cichutku zazdrości tej umiejętności biedronce oraz ptakom. Podkówka postanawia stworzyć samolocik, dzięki którym poszybuje w przestworza. Jej plan zostaje zrealizowany, jednak nie do końca tak, jakby tego pragnęła...

Seria książek o biedronce Fionce stanowi świetną lekturę, zarówno dla maluszków, jak i starszych dzieci, które opanowały niełatwą umiejętność samodzielnego czytania. Przygody Fionki przedstawione są prostym językiem w formie wiersza, zatem przy częstym czytaniu pozwalają nawet na nauczenie się owych historii na pamięć. Na pochwałę zasługuje szata graficzna - ilustracje są bardzo wyraziste i kolorowe, zatem idealnie nadają się dla dzieci.

Najistotniejszym atutem, jakiego zawsze doszukuję się w literaturze dziecięcej, jest obecność wartościowych treści. Cieszę się, że przedstawiona seria jest przepełniona morałami. Pierwsza książeczka pozwala uświadomić dzieciom, że nie wolno oddalać się od domu, nie informując o tym żadnego z domowników. Fionka miała szczęście, że napotkała dobrą duszę, która pomogła jej powrócić do domu, jednak nie każda historia może skończyć się tak dobrze. Z tej opowieści można również wysnuć inne wnioski, chociażby to, iż najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie, a ponadto mama zawsze nas kocha i potrafi wybaczyć każdy niemądry czyn. Z kolei podczas lektury Śniadania na trawie rodzice mają możliwość wytłumaczenia dzieciom, dlaczego należy być ostrożnym, jak również uświadomienia, że nie wolno być łasuchem zjadającym wszystko od razu. Kuzynki mrówki Podkówki uczą, że praca popłaca, bo pozwala poznać wartościowe osoby, jednak z drugiej strony jest męcząca, szczególnie dla tych nieprzyzwyczajonych. Ostatnia opowieść przekazuje coś bardzo ważnego - warto dążyć do spełniania swoich marzeń, aczkolwiek należy być bardzo ostrożnym, aby nie wyrządzić tym więcej szkody niż pożytku.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do rozejrzenia się za serią o biedronce Fionce, bo bezapelacyjnie jest tego warta. Na pewno spodoba się maluchom, wszak idealnie nadaje się na czytanie przed snem, jak również starszakom uczącym się bądź potrafiącym już czytać. 

Książki biorą udział w wyzwaniu: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,4cm).

8 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Książeczki z morałami to wspaniała rzecz :). Koniecznie zajrzę do tej serii. Może się spodoba mojemu synkowi.

  OdpowiedzUsuń
 2. literatura dziecięca zawsze spoko :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również w takich książkach szukam wartościowych treści. Będę pamiętać o niej.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, wspaniałe książeczki. Do biedroneczki aż się buzia sama śmieje, nie dziwię się, że podoba się maluszkom :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uległam urokowi biedronki, pięknie namalowana, a treść powinna się spodobać mej bratanicy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz piękniejsze są książki dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi bardzo interesująco i ja jestem zachęcona :-) Dziekuję

  OdpowiedzUsuń
 8. nie znam tej serii, a rzeczywiście wygląda na wartościową. Moja córka lubi biedronki, więc chętnie kupię ;)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.