Wielka księga. Basia - Zofia Stanecka

WydawnictwoEgmont
Seria/cykl: Basia/Wielka księga
Data wydania: 4 listopada 2013
Liczba stron: 160

Jeżeli raz zapałam sympatią do bohatera literackiego, to z ogromną przyjemnością powracam do jego przygód za każdym razem. Ostatnio zagłębiając się w literaturę dziecięcą, miałam okazję poznać przesympatyczną i rezolutną Basię, która sprawiła, że czytanie jej kolejnych perypetii jest przyjemnością. Zatem już na samym wstępie mogę polecić Wam książki z Basią w roli głównej, bo jestem przekonana, że nie zawiodą one zarówno małych, jak i dorosłych czytelników.

Wielka księga. Basia to zbiór opowiadań, które w latach 2011-2012 publikowano w magazynie Dziecko. Czytelnicy mają okazję poznać nie tylko Basię, ale również jej rodziców, braci, dziadków, kuzynów oraz koleżanki i kolegów. Każda opowieść niesie ze sobą pewien przekaz, co osobiście najbardziej doceniam w literaturze dziecięcej. Perypetie Basi uświadamiają, że nie warto z góry nastawiać się negatywnie do różnych spraw czy przedmiotów, bo nawet brokuły potrafią smacznie, jeśli nie orzekniemy od razu, że na pewno są niedobre, nawet ich nie próbując. Poza tym, nie wolno od razu uprzedzać się czy krytykować innych, jeśli sami nie pamiętamy o własnych zachowaniach. Nie warto również z miejsca dyskwalifikować rzeczy po starszym rodzeństwie, gdyż one też mogą sprawić wiele radości - wystarczy je odpowiednio upiększyć. Ponadto mamę zawsze będzie kochało się bardziej niż lakierki, nawet te z brylancikami. Basia swoim zachowaniem udowadnia, że nie trzeba iść wraz z niosącym prądem, bo często indywidualizm popłaca, na przykład wtedy, kiedy podczas balu przedszkolnego jest się jedyną dziewczynką przebraną za krokodyla, a nie królewnę. Książka dzieli się na cztery rozdziały zgodnie z porami roku, a do każdej z nich przypisano po siedem opowiadań. Perypetie tytułowej bohaterki nie tylko śmieszą i bawią, ale przy tym niejednokrotnie uczą odpowiednich zachowań, a także przekazują istotne wartości, jakimi należy kierować się w życiu. Basia, jak każdy człowiek, popełnia błędy, ale na szczęście na straży nieustannie stoją rodzice, którzy potrafią wskazać jej konkretną drogę, jaką powinna pójść. Jest to niezwykle ważne dla dziecka nieposiadającego jeszcze dobrze rozwiniętego rozeznania w tym, co poprawne i tym, co nie przystoi. 

Opowiadania są krótkie i idealne do przeczytania na jeden raz. Często skłaniają do refleksji, ale jednocześnie nie umoralniają na siłę i nie narzucają konkretnych rozwiązań. Ogromnym atutem jest realizm, jaki wręcz bije z kartek tej powieści - z rodziną Basi mogą identyfikować się niemal wszyscy. Na pochwałę zasługuje również wygląd całej serii stworzonej przez Zofię Stanecką - książki mają rozmiar idealny do zabrania na spacer bądź włożenia do torebki, okładka jest dość sztywna i trudna do pogięcia, a kartki są grube i lekko kremowe, zatem nie widać na nich odcisków palców, jak zdarza się to w przypadku białych stron. Ilustracje Marianny Oklejak zachwycają prostotą, kolorami oraz pewnym ciepłem, jaki bije z każdego rysunku.

Mikołajki oraz Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jeżeli nie wiecie, co sprawić  pod choinkę własnym pociechom bądź małym członkom rodziny, to uważam, że problem został rozwiązany - wystarczy przejrzeć ofertę stron internetowych lub przejść się do księgarni w poszukiwaniu przygód Basi. Jestem przekonana, że ta intrygująca bohaterka zauroczy każdego małego czytelnika. 

Książka bierze udział w wyzwaniu: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,5cm).

20 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Gdybym miała w swojej rodzinie takie małe pociechy z pewnością takie książeczki bardzo często wybierałabym na prezenty! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzymam kciuki, aby rodzina powiększyła się, dzięki czemu będziesz miała okazja do robienia tak wspaniałych prezentów! :)

   Usuń
 2. Będę polecać, sama bowiem nie mam jeszcze dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Basię, mamy prawie wszystkie książeczki z tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie jestem na etapie kompletowania, ale na pewno, prędzej czy później, poznam wszystkie historie Basi! :)

   Usuń
 4. Brzmi baaaardzo ciekawie 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Z Basi fajna dziewuszka ;) Już ją znamy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało takich rezolutnych, zabawnych i nieco zakręconych bohaterek literackich w książkach dla dzieci. ;-)

   Usuń
 6. Sama lubię tak czasem poczytać książeczki dla dzieci i powspominać star,dobre czasy. Może kupię tą ksiązeczkę bratanicy na święta :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam z całego serca! Uwierz, że warto - nie piszę tego tylko ja, ale mnóstwo innych osób na blogach, więc coś w tym musi być. :)

   Usuń
 7. Basia to nasz ulubieniec jest :) mamy 2 albo 3 ksiażeczki z tej serii ale na pewno na tym nie poprzestaniemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeczytałam już dwie "Wielkie księgi", a przede mną jeszcze jej pojedyncze przygody, chociaż to akurat powrót do tego, co znane... :)

   Usuń
 8. Mąż czyta dzieciom. Wolą jak on czyta i zaraz usypiają... Bo jak mama to oczywiście jest całe mnóstwo pytań a i jeszcze można psocić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci to sprytne bestie - błyskawicznie wyczuwają, co i z kim wolno. :)

   Usuń
 9. Mój synek bardzo lubi Basię :). Ja z resztą też. Podobają mi się ilustracje, bo są proste i przyjemne dla oka :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Ja pokochałam Basię od razu, mój 8-letni brat również, zatem mam nadzieję, że Jasiowi również Basia przypadnie do gustu. :)

   Usuń
 10. Basię toleruję, ale nie wielbię. Wiem jednak, że ma wielu zwolenników, a dla nich ten zbiór będzie prawdziwą gratką.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja Basię polubiłam od pierwszego spotkania. A później przedstawiam ją córce :-) Zabawne są te historyjki :-)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.