Już wiem, dlaczego... - Alexandra Pasteris

Tytuł oryginału: Dis pourquoi ...le ciel est bleu? 
Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 19 listopada 2015
Liczba stron: 192

Kto miał jakikolwiek kontakt z dziećmi, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że młode istotki zadają miliony pytań - zarówno łatwych, na które można odpowiedzieć bez dłuższego namysłu, jak i tych niezwykle trudnych, na jakie nie potrafimy udzielić rozsądnej odpowiedzi. A co ciekawsze - niekiedy sami uświadamiamy sobie, że postawione pytanie jest bardzo trafne i sami chętnie dowiedzielibyśmy się prawdy na dany temat. Na pomoc przychodzi nam literatura popularnonaukowa przeznaczona szczególnie dla małych i ciekawskich osobników. 

Już wiem, dlaczego... zawiera 365 odpowiedzi na pytania w różnych kategoriach - ciało człowieka, historia świata, przyroda i środowisko, rośliny, tradycje i powiedzenia, Ziemia i wszechświat, znane osoby, zwierzęta oraz technika, fizyka, chemia. Podział na kategorie to ogromne ułatwienie, pozwalające na znalezienie odpowiedzi na konkretne pytanie bez konieczności przewracania całego spisu treści w poszukiwaniu odpowiedniej tematyki. Na każdej stronie znajduje się zestaw dwóch pytań i odpowiedzi, a także ilustracje idealnie dobrane do poruszanej problematyki. 

Pytania są niezwykle trafne - czasami aż dziwiłam się, że nigdy nie zastanawiałam się nad pewnymi kwestiami, a są naprawdę niezwykle intrygujące i warto byłoby mieć jakąkolwiek wiedzę na ten czy inny temat. Świetną zabawą, jaką można zafundować sobie przy tej lekturze, jest stawianie sobie konkretnego pytania i podejmowanie wraz z dzieckiem prób odpowiedzi - po wyczerpaniu wszelkich pomysłów sięgamy do książki i dowiadujemy się, czy nasze podejrzenia były słuszne. 

W encyklopediach wiedza jest najczęściej podana hasłowo, co niekoniecznie może zaspokoić dziecięcą ciekawość (w zasadzie dorosłą również!), dlatego niezwykle cenię książki, w których znajdują się zarówno całkiem obszerne pytania, jak i rzetelne odpowiedzi - bez rozwlekania i wymądrzania się, co na pewno przypadnie do gustu wszystkim czytelnikom. Już wiem, dlaczego... to skarbnica wiedzy, którą mam zamiar obdarować mojego 8-letniego brata, który nieustannie zadaje pytania, na które niekiedy zupełnie nie potrafimy udzielić odpowiedzi. Poza tym, jakie dziecko nie zastanawiało się nigdy, jak się rodzą dzieci, dlaczego w chlebie są dziury czy dlaczego niebo jest niebieskie? Dzięki tej pozycji dzieci mają mnóstwo radości i satysfakcji, a dorośli mają ułatwione zadanie, bo nie muszą stawać na głowie, aby jakoś wybrnąć z krępującej sytuacji, w której należy przyznać się do własnej niewiedzy. Przy tym taka książka jest idealnym pretekstem do uzupełnienia własnych braków czy poszerzenia nabytych wiadomości - wypróbowałam i polecam!

Książka bierze udział w wyzwaniach:  Grunt to okładka oraz Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,9cm).

15 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Bardzo fajna książeczka choćby na prezent :)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prezent idealny! :) Dlatego już wiem, komu ją przekażę.

   Usuń
 2. Fajnie, że powstają takie książki. Będę polecać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka - dla dociekliwego malucha super sprawa :) No i rodzice skorzystają, bo się mogą podszkolić :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Na prezent dla młodszego kuzynostwa będzie jak znalazł! No i zakochałam się w tych ilustracjach - najbardziej urzekło mnie słońce oświetlające reflektorem panią księżyc :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje są świetne - wszystkie mają w sobie to "coś". :)

   Usuń
 5. Na pewno bardzo przydatna dla wszystkich rodziców, którzy mają problemy z odpowiedziami na pytania swoich dociekliwych maluchów (a że ja się na pewno do takich będę zaliczać, to i na naszych półkach by się przydała ;) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie istnieje rodzic, który potrafi bezproblemowo odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie zadają pociechy, bo niektóre naprawdę wbijają w fotel i uniemożliwiają odpowiedź - przynajmniej błyskawiczną i jasną. :P

   Usuń
 6. Taka książeczka jest naprawdę świetnym pomysłem na prezent dla kilkulatka! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow! Zaciekawiłas mnie! Dużo znajomych ma małe dzieci i uważam ze ta książka bedzie naprawdę wartościowym i pomysłowym prezentem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super - cieszę się, że zaciekawiłam, bo książka jest naprawdę rewelacyjna!

   Usuń
 8. Istotnie - sporo w niej ciekawych informacji, a sposób przekazu bardzo przyjemny i wciągający, a gdy ośmiolatek już sam nieco czyta, to będzie mógł "zaginać" dorosłych;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój 8-letni brat czyta płynnie i samodzielnie od 5-tego roku życia, więc od paru lat "zagina" nas pewnymi informacjami, jakie przeczyta! ;-)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.