Bajarz europejski. 15 bajek, mitów i baśni dla dzieci

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: listopad 2013
Liczba stron: 234

Bajki jak to bajki, mogą być przeczytane jednokrotnie albo setki razy, ale baśnie to opowieści, które przewijają się w życiu każdego człowieka nieustannie - najpierw czytane są wieczorem przed snem, później dziecko spotyka się z nimi w szkole podczas omawiania różnorodnych lektur, a po kilkunastu latach ponownie czyta je przed snem, ale już własnym dzieciom. Baśnie i mity są ponadczasowe i uniwersalne - nie starzeją się, jak wiele bajek, które po jakimś czasie zostają rzucone w kąt. Nieważne czy masz 5, czy 105 lat - z pewnością znasz historię o Śpiącej królewnie, Czerwonym Kapturku czy Kopciuszku. 

Bajarz europejski składa się z 15 opowieści znanych na całym świecie. W jednej niepozornej książce z przepiękną i tajemniczą okładką można znaleźć zarówno bajki Charlesa Perraulta (Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Piękna i Bestia, Sinobrody), duńskie baśnie Hansa Christiana Andersena (Królowa śniegu, Księżniczka na ziarnku grochu), baśnie niemieckie Jakuba i Wilhelma Grimma (Królewna Śnieżka, Śpiąca królewna), włoską bajkę Carlo Collodiego (Pinokio), bajkę rosyjską Aleksandra Puszkina (O rybaku i złotej rybce), jak również tradycyjne baśnie angielskie (O Jasiu i łodydze fasoli, Trzy świnki), polską tradycyjną bajkę (Pan Twardowski) oraz mit nordycki (Jak Thor zdobył swój młot) i grecki (Puszka Pandory). Książka prezentuje bogaty wachlarz różnorodnych, mniej lub bardziej, popularnych historii, opowiadanych dzieciom na całym świecie.


Owa pozycja pochodzi z serii limitowanej, zatem ma charakter kolekcjonerski - wydawnictwo wydrukowało jedynie 10 tysięcy egzemplarzy tej książki, nie mając zamiaru dodrukowywać ich. Każda pozycja jest wyjątkowa, ponieważ posiada swój indywidualny numer (mój to 3398), dlatego posiadacze powieści z owej serii mogą czuć się zaszczyceni i jedyni w swoim rodzaju. Z pewnością dodatkowym atutem może okazać się styl retro, w jakim został wydany Bajarz europejski - twarda oprawa z kolorowym płóciennym grzbietem, co nie tylko dodaje uroku, ale do tego ma istotny aspekt praktyczny, ponieważ stanowi dodatkową ochronę przed uszkodzeniem książki, a także specjalny papier, który starszym czytelnikom przypomni literaturę sprzed kilkunastu lat. Ponadto proste ilustracje z klasyczną, a wręcz nieco staroświecką kolorystyką sprawiają, że człowiekowi robi się ciepło na sercu, kiedy wspomina książki "z duszą", które pomimo braku jaskrawych kolorów i stanowczej kreski sprawiały, że nie dało się od nich oderwać. 

Bajarz europejski to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego mola książkowego - jedynym ograniczeniem powinien być wiek minimalny, ponieważ moim zdaniem baśnie niekiedy bywają nieco zbyt drastyczne dla maluszków. Jednak uczeń szkoły podstawowej nie powinien już mieć problemów z odróżnieniem wydarzeń realistycznych od fikcyjnych, dlatego podejrzewam, że wiele radości może przynieść powrót do znanych bajek oraz poznanie tych nowych, z którymi do tej pory czytelnik nie spotkał się ani razu. 

Książka bierze udział w wyzwaniu: Cztery pory rokuDziecinnie oraz  Grunt to okładka

22 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Jejku, ale dorwałaś wspaniałości!
  Zapraszam do mojego wyzwania z lit. dziecięcą pt. "Dziecinnie..."
  Nie jest bardzo wymagające - 1 wpis o książce dla dzieci, zabawce, grze, itp. co 6 mcy.
  Jeżeli zgłosiłabyś się w styczniu, to możesz dodać ten wpis jako pierwszy :)
  Serdecznie zapraszam :)
  http://basiapelc.blogspot.com/2016/01/nowe-wyzwanie-czeka-apel-do-miosnikow.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Zostawmy ten wiek odbiorcy, po prostu wpisuj jaki uważasz za stosowny i będzie dobrze.

   Usuń
  2. Dziękuję za wiadomość o wyzwaniu - wydaje się idealne dla mnie, dlatego dołączyłam. Dobrze, w takim razie będę dodawała wiek według siebie. :P

   Usuń
 2. Mity i legendy? To zdecydowanie coś dla mnie ! Jeżeli wystarczy mi czasu (i funduszy :P) w tym roku to zaopatrzę się w nią:)
  pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Cudownie jest móc powrócić do historii znanych już z dzieciństwa... :)

   Usuń
 3. Piękne kolekcjonerskie wydanie. Aż chciałoby się takowe mieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, nie dość, że wartościowe to jeszcze niemal unikatowe... :)

   Usuń
 4. ojeju okładka jest iście bajeczna:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja! Mam tę książkę i czeka ona na swoją kolej do recenzji i przyznam szczerze, że nie wiedziałam jak do niej podejść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :) A podejść do książki polecam od początku albo od ulubionej baśni - później pójdzie już z górki. :)

   Usuń
 6. Razem z moją młodszą siostrą czytamy bajki, z miłą chęcią wracam do Czerwonego Kapturka czy Śpiącej krolewny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam takie uniwersalne i ponadczasowe historie, które znali nasi rodzice, znamy my i będą znały nasze dzieci... :)

   Usuń
 7. Masz rację, mity są ponadczasowe i każdy powinien je znać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pamiętam jak sama je czytałam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie powrócić wspomnieniami do takich chwil, prawda? :)

   Usuń
 9. Chętnie bym sobie poczytała bajeczki.
  Uściski!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie zachęcam do zaopatrzenia się w taki egzemplarz! :)

   Usuń
 10. Wspaniałe wydanie! W przyszłości półki mojej domowej biblioteczki będą się uginały pod ciężarem takich cudowności, które mogłabym czytać swoim dzieciom, a następnie wnukom ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie książki, wyjątkowe i niepowtarzalne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kilkukrotnie zwracałam na nią uwagę, widzę, ze to wspaniała pozycja.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.