Gaduła - Barbara Kosmowska

 
WydawnictwoMuza
Seria/cyklPoczytajki Pomagajki
Data wydania: 29 kwietnia 2015
Liczba stron: 32

Ludzie są bardzo różni - jedni uwielbiają wszystko komentować i dużo mówić (nie zawsze z sensem), inni zbyt często milczą i są zamknięci w sobie, a kolejni rozwiązują język wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga, ale na co dzień cechują się zachowawczością. Niełatwo jest żyć zarówno z gadułami, jak i milczkami, ale... najczęściej trzeba po prostu przyzwyczaić się i zaakceptować ich cechy charakteru.

Julka to dziewczynka, której buzia zdaje się w ogóle nie zamykać. Dziewczynka lubi mówić i zadawać mnóstwo pytań, nie zawsze czekając na odpowiedź, ponieważ w jej głowie pojawiają się kolejne wątpliwości, z którymi od razu musi podzielić się z innymi. Główna bohaterka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest gadatliwa, więc nie przeszkadzają jej żadne uwagi w stylu: "jak będziesz tyle mówić to wyrośnie ci pypeć na języku" czy "twój język lata jak łopata". Jednak w swoim uwielbieniu do rozmów, Julka okazuje się świetną obserwatorką i wrażliwą osóbką, która dzięki swojej odwadze, a może nawet braku pokory, pomaga nieśmiałemu koledze przezwyciężyć lęki w stawieniu czoła nowym przedszkolnym wyzwaniom.


Gaduła to przyjemna historia, która inspiruje do rozmowy na temat wzajemnego przezywania i wyśmiewania się, jakie dość często ma miejsce w przedszkolu bądź szkole, a jest niezwykle przykre - łatki przypięte w dzieciństwie potrafią wędrować za człowiekiem nawet w dorosłym życiu. Warto zapoznać dzieci z historią stworzoną przez Barbarę Kosmowską, uświadamiając tym odważnym, aby nie próbowali zdominować rówieśników zamkniętych w sobie, a wręcz przeciwnie - robili wszystko, żeby wyciągnąć z nich to, co najlepsze, ponieważ w nieśmiałkach drzemie ogromna moc.

Nieraz mogliście przekonać się, że po serię Poczytajki Pomagajki sięgam w ciemno, znając wszystkie części. Każda z nich przedstawia inną historię, poruszając różnorodne problemy, jakie mogą dotknąć każde dziecko w wieku przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym. Celem tej serii jest uświadomienie dzieciom, że są wspaniałe i wyjątkowe - nieważne skąd pochodzą, jak wyglądają czy jakie cechy charakteru posiadają. Polscy autorzy pokazują maluchom, że wszyscy jesteśmy ważni i zasługujemy na szacunek.

Książka bierze udział w wyzwaniu: DziecinnieGrunt to okładka oraz Pod hasłem. 

19 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Niestety nie mogę zaliczyć książeczki do zimy. To nie jest szaliczek tylko jakaś chusta czy apaszka, poza tym gdyby to był szalik to do kompletu byłaby czapka i rękawiczki...
  To może być wczesna jesień, ale zima na pewno nie :(

  Myślę, że książeczka była by świetnym wstępem do zajęć wychowawczych w szkole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sugerowałam się tym, że wystarczy jeden zimowy motyw, aby zaliczyć, ale rozumiem.

   Usuń
 2. Z książkami Kosmowskiej przeznaczonymi dla dzieci/młodzieży jeszcze nie miałam do czynienia - ale zarówno ta propozycja, jak i cała seria "Poczytajki Pomagajki" wydaje mi się bardzo ciekawa i na pewno wkrótce się z nią bliżej zapoznam. Najważniejsze, że niesie ze sobą takie cenne i wyjątkowe przesłanie i pomaga budować dzieciom poczucie własnej wartości !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, uważam, że to idealna seria, która powinna znaleźć się w każdej bibliotece, w każdym domu oraz w każdej szkole. Zdecydowanie. :)

   Usuń
 3. Słyszałam, że ta seria jest rewelacyjna. Wszyscy ją polecają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że to bardzo wartościowa książeczka, z której dziecko wiele wyniesie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zainteresowała na pozycja, jak i seria :) studiuję pedagogikę i być może wykorzystam ją w jakiejś pracy. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam okazji czytać żadnej książeczki z tej serii. Muszę to jak najszybciej nadrobić, bo wydają się być wartościowe i godne uwagi :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam kiedyś książkę Barbary Kosmowskiej i bardzo miło ją wspominam :) Jeśli i ta jest utrzymywana w dobrym tonie, to na pewno była dla Ciebie przyjemnością, a nie uciążliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Serce mi pęka, jak sobie pomyślę, że dzieciakom w prezencie kupuje się dzisiaj tablety, komórki, xboxy etc., zamiast właśnie tego typu literatury ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie...ale jest to głównie wina rodziców, bo gdyby od początku zapoznawali dzieci z literaturą, to nie byłoby problemu. Mój 8-letni brat kocha książki i dla niego właśnie książka jest najlepszym prezentem.

   Usuń
 9. Kosmowską uwielbiam. Z tej serii czytałam ze 4 bajeczki, ale tej nie było mi jeszcze dane dorwać. Lubię takie pouczające publikacje. Nieoceniona pomoc dla rodziców i nauczycieli.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam tej serii, ale widzę, że jest godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne ilustacje - ja lubię takie :) Zapowiada się ciekawa książka!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo mi się spodobała ta książeczka.
  Muszę ją mieć.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.