Ktoś taki jak ty - Sarah Dessen

Tytuł oryginału: Someone like you
Wydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 16 marca 2016
Liczba stron: 256

Nie na darmo mówi się, że przeciwieństwa przyciągają się - świadczą o tym chociażby wieloletnie przyjaźnie, które potrafią przetrwać różnorodne próby bez większych uszczerbków. Dotyczy to także więzi głównych bohaterek powieści Ktoś taki jak ty - Halley oraz Scarlett, które, tak bardzo różne od siebie, zbudowały cudowną więź, jakiej można tylko pozazdrościć.

Są na tym świecie pewne rzeczy, na których się polega. A kiedy znikają ze swojego stałego miejsca, traci się wiarę, grunt pod nogami. *

Kiedy chłopak Scarlett ginie w wypadku, wydaje się, że już gorzej być nie może. A jednak... dziewczyna odkrywa, iż jest w ciąży, co raczej nie należy do największych marzeń nastolatki. Scarlett bije się z myślami, ale jest na tyle dojrzała i konsekwentna w swoich działaniach, aby nie poddać się namowom matki odnośnie aborcji czy adopcji. Ma szczęście, ponieważ u jej boku trwa Halley - najlepsza przyjaciółka, która zawsze stoi za nią murem. Jednak Halley również nie jest lekko, gdyż nie potrafi dogadać się z matką. Ich relacje uległy diametralnym zmianom - matka nie może pogodzić się z tym, iż jej córka dorasta i chce mieć własne życie, nie spędzając całego czasu u boku mamusi, z którą jeszcze niedawno łączyło ją bardzo wiele. Ową sytuację pogarsza jeszcze fakt, iż Halley zaczyna opuszczać lekcje i wymykać się z domu, okłamując rodziców, co jest wynikiem jej znajomości z Maconem, chłopakiem dość niedostępnym i bardzo tajemniczym.


Życie typowych szesnastolatek opiera się na uczęszczaniu do szkoły, pomaganiu rodzicom w codziennych obowiązkach, dbaniu o swój wygląd, obgadywaniu koleżanek, wzdychaniu do chłopaków czy powolnym wkraczaniu w dorosłe życie, co często wiąże się z próbami doświadczenia tego, co do tej pory nieznane, a tak bardzo kuszące - próbowanie papierosów, alkoholu czy innych używek, a niejednokrotnie również pierwsze seksualne przeżycia. Często są to jedynie niewinne zagrywki, pozbawione dalekosiężnych konsekwencji, jednak czasami sprawy wymykają się spod kontroli, przez co życie zmienia się nie do poznania. 

Nie możesz przewidzieć chwili, kiedy wszystko wskoczy na dawne tory, jak nie możesz przewidzieć momentu, w którym się zgubisz. ** 

Prosty i lekki styl, jakim posługuje się autorka, sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Z jednej strony jest to powieść młodzieżowa pokazująca dość typowe i nierzadkie problemy nastolatków, a z drugiej losy bohaterek są intrygujące - nawet dla mnie, czyli osoby, która -naście lat ukończyła jakiś czas temu. Być może nie jest to lektura, która na długo zapadnie w pamięci, bo podejrzewam, że za jakiś czas zostanie mi po niej jedynie mgliste wspomnienie, ze względu na jej sztampowość i przewidywalność, aczkolwiek uważam, że jest to historia godna polecenia, szczególnie młodym osobom, dopiero wkraczającym w dorosłe życie. Dzięki niej może uwierzą w swoją siłę i zaczną bardziej dbać o siebie, a do tego zrozumieją, że najczęściej zachowanie rodziców wynika z ich obaw i miłości, a nie czystej złośliwości. Rodzice pragną dobra dla swoich dzieci i często pragną uchronić swoje pociechy przed potknięciami, jednak rzadko kiedy udaje się im ten manewr, ponieważ nie ma to jak nauka na własnych błędach. 

Ktoś taki jak ty to powieść, która powinna być lekturą obowiązkową dla nastolatek. Młode dziewczyny powinny znać konsekwencje niekiedy dość pochopnie podjętych decyzji, których skutki mogą być bardzo poważne. Posiadanie dziecka to wspaniały dar, jednak sądzę, że bycie nastolatką i mamą to dwie odrębne półkule - owszem, młoda dziewczyna może być cudowną matką, jednak lepiej poczekać parę lat z tak odpowiedzialnym zadaniem. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, kiedy nastolatka zachodzi w ciążę, to niezwykle istotne jest, aby miała oparcie wśród bliskich, ponieważ jest to klucz do sukcesu. Z kolei perypetie Halley uświadamiają, że zawsze trzeba wierzyć w siebie i nie poddawać się namowom innych, nawet jeśli wydaje się nam, że dana osoba nie chce nas skrzywdzić. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, to nie ulegajmy, szczególnie pod wpływem chwili, ponieważ każda pochopnie podjęta decyzja przynosi wiele łez i żalu. Na wszystko przyjdzie odpowiedni czas, zatem, dziewczyny, nie śpieszcie się do dorosłości, bo i tak to Was nie ominie, a beztroskie młodzieńcze lata nie powrócą już nigdy. 

* cytat ze str. 181
** cytat ze str. 225

Książka bierze udział w wyzwaniach: Czytamy powieści obyczajowe oraz Dziecinnie.

25 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Muszę przyznać, że książka mi się podobała. Może nie była jakoś perfekcyjnie napisana, ale czytało się ja bardzo przyjemnie :).

  OdpowiedzUsuń
 2. I dla mnie okres bycia nastolatką skończył się jakiś czas temu, ale chętnie sięgam po tego typu książki. Bunt, okres dorastania — nieobce mi się te tematy i zawsze dobrze jest spojrzeć na wszystko z perspektywy danego autora. Można w ten sposób wiele się dowiedzieć. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spotkałam się jeszcze z tą książką, ale że jeszcze na ostatkach zaliczam się do grona nastolatek myślę, że poświęcę jej chwilę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio stale napotykam tę książkę na blogach. Mam na nią coraz większą ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 5. fajnie podsumowałaś tę książkę w ostatnim zdaniu :) chciałabym ją przeczytać. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdybym była nastolatką... ale nie jestem i ta książka mnie jakoś nie przekonuje :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie jestem nastolatką, ale to żaden problem! ;-)

   Usuń
 7. Jako nastolatka przeczytałam jej inną książkę (niestety tytułu nie pamiętam) i pamiętam, że byłam zachwycona tą powieścią. Teraz to raczej literatura nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że byłam przekonana, iż do tej pory wydano jeszcze tylko "Kołysankę" tej autorki, ale widzę na LC, że jest tego więcej. Może któregoś dnia skuszę się na kolejną powieść Sarah Dessen. :)

   Usuń
 8. Bardzo jestem ciekawa tej powieści i wiem, że z pewnością ją przeczytam. Sarah Dessen pozostawiła we mnie ogrom pozytywnych uczuć po "Kołysance", więc tej lektury również sobie nie odpuszczę. :) Chociaż nastolatką już nie jestem, to takie książki bardzo lubię. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie byłam przekonana do "Kołysanki", ale po lekturze "Ktoś taki jak ty" zaczynam wierzyć, że chyba jednak warto się skusić.

   Usuń
 9. Przyznam szczerze, że mnie zachęciłaś, choć wcześniej miałam do niej neutralny stosunek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się przekonać Cię do tej książki! :)

   Usuń
 10. Może sięgnę po nią w wakacje, ale ogólnie raczej staram się unikać takich typowych młodzieżówek. Już parę dobrych lat temu czytałam "Posłuchaj mnie" tej autorki i pamiętam, że podobało mi się ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja "Posłuchaj mnie" nie znam i nie wiem, czy po nią sięgnę, ale na pewno dam się namówić na "Kołysankę". :)

   Usuń
 11. Kiedy to było ;) jak się miało naście lat.. i wyobraźnia inaczej pracowała i problemy inne były..

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobrze mi się to czytało:) Dla młodzieży lubiącej czytać pozycja obowiązkowa:) Oj tak, dorosłość nie ucieknie, a tak bardzo do niej dążymy!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie gustuję w książkach młodzieżowych, ale czasami warto się przełamać. Tutaj widzę, że autorka porusza trudny ale ważny temat dla młodzieży, więc chętnie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Co prawda nastolatką już dawno nie jestem, ale tej książce dałabym szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Trafiłam na tę książkę jakiś czas temu na lubimy czytać i wpisałam ją na swoją listę chyba z sentymentu do pani Dessen, od której tak naprawdę zaczęło się moje... "pochłanianie" książek. Muszę jej poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię czasem sięgnąć po młodzieżówki, myślę, że dam szansę tej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapowiada się bardzo ciekawie. Interesująco ją przedstawiłaś, zachęciłaś mnie do niej.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.