Moje prawa, ważna sprawa! - Anna Czerwińska-Rydel, Renata Piątkowska

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 16 września 2014
Liczba stron: 124

O prawach człowieka wie każdy - jedni mają większą świadomość tego, co mogą, a inni charakteryzują się jedynie powierzchowną wiedzą w tym zakresie, jednakże wszyscy wiedzą, że takowe prawa istnieją. Jednak o prawach dziecka mówi się zdecydowanie rzadziej - w zasadzie dorośli nie informują młodych obywateli o Konwencji o Prawach Dziecka, niekiedy w myśl zasady "dzieci i ryby głosu nie mają". To ogromny błąd, ponieważ od najmłodszych lat każdy powinien znać swoje prawa i obowiązki. 

Czytanie cudzej korespondencji bez zgody samego zainteresowanego. Narzekanie na swój los, kiedy dzieci w innych krajach mają znajdują się w zdecydowanie gorszym położeniu. Korzystanie z komputera w celach czysto rozrywkowych, pozbawionych jakichkolwiek cech edukacyjnych. Bycie osobą niepełnosprawną i nie zawsze dobrze odbieraną. Nieoczekiwana wiadomość o byciu adoptowanym. Przemoc ze strony najbliższej osoby. To tylko niektóre z tematów, jakie poruszają autorki...

Moje prawa, ważna sprawa! to zbiór szesnastu historii ściśle związanych z poszczególnymi zapisami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka. Autorki wspaniale dopasowały interesujące i wartościowe opowieści do konkretnych praw, sprawiając, że trudne kwestie, niekiedy niezrozumiałe dla dziecka, przedstawiane są w niezwykle przystępny sposób. Bartek, Marcin, Michał i Wiktor, Wiktoria i Amelka, Adrian i Kamil, Staś i Ola, Łukasz i Weronika, Agata, Kuba, Tymek, Wojtek, Mikołaj i Franek, Przemek, Zuzia i Mateusz to bohaterowie, którzy stają w obliczu różnorodnych wyzwań, doświadczając pewnych sytuacji, w jakich znajomość swoich praw okazuje się wręcz niezbędna, a przynajmniej bardzo potrzebna. 


Każda opowieść nie tylko tłumaczy znaczenie konkretnego fragmentu pochodzącego z Konwencji o Prawach Dziecka, ale dodatkowo przekazuje masę wartościowych treści, chociażby konieczność uświadomienia sobie, że wszystkie dzieci mają prawa do równego traktowania i utrzymywania kontaktów z innymi, ponieważ nikt nie jest lepszy ani gorszy od reszty. Inna historia ukazuje, że o adopcji warto mówić dzieciom od samego początku, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji po nieoczekiwanym wyjściu prawdy na jaw. Do tego autorki przekonują, że warto doceniać to, co się ma, ponieważ wiele innych osób ma gorzej. Ponadto nie warto narzucać zbyt wielu dodatkowych zajęć na swoje pociechy, gdyż przynosi to więcej szkody niż pożytku. Książka porusza także zdecydowanie trudniejsze tematy, jak molestowanie, przemoc czy wycieńczającą pracę nieletnich.

Anna Czerwińska-Rydel oraz Renata Piątkowska stworzyły wspaniałą książkę, która powinna znaleźć się w każdej bibliotece miejskiej i szkolnej, a najlepiej na półce wszystkich dzieci w kraju. Niedługie opowieści wprowadzają czytelnika w zadumę, zachęcając do chwili refleksji i wysnucia pewnych wniosków. Każda historia powinna zostać przedyskutowana z dziećmi - dorośli powinni dowiedzieć się, czy młodzi czytelnicy odpowiednio odbierają przekaz, co nie powinno sprawiać im trudności, ponieważ autorki zadbały o to, aby prosto i bezproblemowo dotrzeć nawet do najmłodszych.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Dziecinnie oraz Wyzwanie biblioteczne.

11 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. O, i takie właśnie książki powinny trafiać do dzieci!
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Taką książkę powinno przeczytać każde dziecko.
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Na tę Twoją też zwrócę uwagę, a ze swojej strony mogę Ci polecić także "12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie wypożyczyłam ją w bibliotece, więc niebawem będzie na blogu o tej książce. :)

   Usuń
 4. Bardzo często korzystałam z tej książki w czasie lekcji. Nie raz w prosty sposób pomagała mi tłumaczyć dzieciom ważne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa pozycja, myślę, że moja mała też powinna ją poznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książeczka! Z całą pewnością będę mieć ją na uwadze, gdy moja córeczka odpowiednio podrośnie :)
  Tymczasem serdecznie zapraszam do siebie na najnowszą recenzję ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Powiem szczerze, że mam jakieś ogólne pojęcie na ten temat, ale bardzo szczegółowych zapisów nie znam i nigdy się w nie nie zagłębiałam. Będzie okazja, bo na pewno zadbam o to, żeby Bąbel się ze wszystkimi swoimi prawami zapoznał :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne sa takie ksiażki. Mamy coś w ty stylu co zrecenzowałam na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna świetna książeczka ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam, świetna publikacja.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.