Czy bycie innym to bycie gorszym?

Tytuł oryginałuSpookje Spartacus / Wat zou jij doen?
WydawnictwoAdamada
Seria/cyklPoza seriami, czyli książki rozmaite
Data wydania: 31 marca/30 marca 2016
Liczba stron: 32 (każda)

Od pierwszych dni życia Gustawa było wiadomo, że to wyjątkowy duszek - nie tylko pod względem wyglądu, ale także charakteru i przyjaznego usposobienia. Kiedy tytułowy bohater trafia do szkoły, okazuje się, że zupełnie nie potrafi opanować umiejętności straszenia, co jest wręcz niezbędne w jego fachu. Zostaje odesłany do Opuszczonej Wieży, gdzie w odosobnieniu ma nauczyć się wydawać z siebie straszne dźwięki. Przy pomocy kota Miauczusia, Gustaw przeobraża przeraźliwą wieżę w cudownie ciepłe miejsce, które staje się ostoją dla innych.

Duszek różni się od swoich kolegów i koleżanek, a do tego swoimi próbami straszenia budzi ubaw u innych, zamiast prowokować każdego do ucieczki. Jednak nie przeszkadza mu to w nawiązaniu przyjaźni, bo przecież wzbudzić sympatię można dzięki swojemu osobistemu urokowi i dobremu postępowaniu, a nie poprzez usilne próby zaimponowania nabytymi umiejętnościami. 


Drogi czytelniku, jak zareagowałbyś, gdybyś obudził się w nocy z jelenimi rogami na głowie? Tej trudnej próbie został poddany główny bohater książki I co teraz?. Cała opowieść opiera się na pytaniach, na które nie jest łatwo udzielić odpowiedzi, ale warto, chociażby po to, by utożsamić się z chłopcem. Posiadanie rogów na głowie zdecydowanie nie jest popularne, ale w zasadzie... każdy coś ma - jedni noszą okulary, inni mają piegi, a jeszcze kolejni są niewidomi albo muszą chodzić przy pomocy balkonika czy kuli.

Ta krótka opowieść z ogromem pytań pozwala uświadomić sobie, że każdy z nas posiada pewne cechy wyglądu czy charakteru, które odróżniają go od innych. Zatem należy przekuwać je w zalety, czerpiąc radość ze swojej unikatowości. Odmienność to nic złego, a wręcz przeciwnie - dzięki temu, że różnimy się od siebie, mamy tak piękny i różnorodny świat, wszak cóż to byłaby za nuda, gdybyśmy wszyscy wyglądali i zachowywali się w identyczny sposób.Obie książki mają pokaźne rozmiary, świetne ilustracje, sporą czcionkę oraz twardą oprawę, co sprawia, że są czytane i oglądane z niekłamaną przyjemnością. Zarówno Gustaw - niestraszny duch, jak i I co teraz? poruszają istotny temat - posiadanie cech odróżniających nas od reszty. Tak naprawdę dzieci są istotami, które niezbyt mocno zwracają uwagę na inność, chyba że rzuca się ona w oczy od razu, jednak wystarczy podsłuchanie rozmów dorosłych, aby dowiedziały się, że niekiedy oryginalność budzi zdziwienie, a nawet strach czy obrzydzenie. Niestety w naszym społeczeństwie wyróżnianie się pod jakimkolwiek względem nie jest zbyt mile widziane i najczęściej spotyka się z gniewem bądź odrzuceniem ze strony grupy. To bardzo przykre i niesprawiedliwe, bo najczęściej nie mamy żadnego wpływu na to, że coś odróżnia nas od reszty, a poza tym... świat byłby niezmiernie nudny, gdybyśmy byli tacy sami. 

Książki biorą udział w wyzwaniach: Cztery pory rokuDziecinnie oraz Pod hasłem.

18 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Świetne książeczki - bardzo ładne wizualnie, a do tego z mądrym przekazem. Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląd książek tego wydawnictwa to zdecydowanie ich mocna strona!

   Usuń
 2. Cudne te książki! Po prostu - cudne!! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jejku, ale cudowna książeczka! :O

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie zapowiadają się cudownie, ale to ta o duszku bardziej mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne książki, które pomogą naszym dzieciom zrozumieć świat i inność każdego z nas. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lektura obu tych ksiażeczek już za nami, obie były super, ale Pati bardziej podobało się o duszku :) Nie ma to jak literatura z przekazem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakie ładne obrazki, jakie ciekawe treści - świetny pomysł na prezent dla jakiegoś brzdąca ;)

  Pozdrowienia z Po drugiej stronie książki od Książniczki

  OdpowiedzUsuń
 8. I to mi się podoba! Książeczka dla dzieci z głębszym przekazem oraz nauką.
  Pozdrawiam serdecznie- strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ te książeczki są cudne! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie zrecenzowałam u siebie książeczkę o Gustawie :). Wspaniała! Jestem po prostu oczarowana. Tę druga też mam w planach, bo również wygląda ciekawie :). Uwielbiam książeczki Wydawnictwa Adamada :).

  OdpowiedzUsuń
 11. własnie skończyliśmy czytać nasze ulubione bajki ... zastanawiałam się od jakiej teraz zacząć ... no i proszę dzięki temu postowi już wiem :)
  zapraszam do mnie -> www.majuszkowelove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. I uczą tolerancji, której wciąż brak w naszym kraju...

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo pouczające. I tak pięknie wydane.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.