12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach - praca zbiorowa

WydawnictwoPublicat
Seria/cykl: Centrum Edukacji Dziecięcej
Data wydania17 lutego 2014
Liczba stron128

Szczęście, samodyscyplina, uczciwość, odpowiedzialność, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, miłość, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość - wartości, o których należy rozmawiać z dziećmi. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, dlatego polscy autorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, przedstawiają dwanaście historii poruszających istotne tematy w sposób prosty i zrozumiały.


12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach to książka niemalże o wszystkim, co ważne. Porusza temat odpowiedzialności związanej z opieką nad zwierzęciem, narzucaniem dzieciom własnych marzeń i chorobliwego perfekcjonizmu, problemów z wykonywaniem narzuconych nakazów. Uświadamia, że warto dążyć do spełniania swoich marzeń, a do tego nie warto nikomu zazdrościć, że ma lepiej, bo często owa osoba chciałaby żyć tak jak my. Ponadto, prawdziwe piękno i szczęście to bycie sobą. 

Rodzice codziennie rozmawiają ze swoimi dziećmi, jednak najczęściej są to błahe dyskusje o codziennych sprawach. Rzadko dotyczą one wartości, gdyż proza życia skutecznie odciąga od poruszania takowych kwestii. To błąd, który należy jak najszybciej naprawić, chociażby sięgając po literaturę przedstawiającą poważne tematy w sposób niezwykle lekki i przystępny nawet dla najmłodszych. Dzieci bez problemu utożsamią się z sympatyczni i zwyczajnymi bohaterami, nierzadko uświadamiając sobie, jak wiele ich łączy.


Anna Onichimowska, Agnieszka Frączek, Eliza Piotrowska, Irena Landau, Liliana Fabisińska oraz Paweł Beręsewicz to autorzy, z którymi miałam już do czynienia. Za to inne nazwiska (Anna Sójka, Joanna Krzyżanek, Marcin Przewoźniak, Maria Ewa Letki, Natalia Usenko oraz Roksana Jędrzejewska-Wróbel) nie mówiły mi zbyt wiele, ale dzięki tej lekturze już wiem, że twórczość tych pisarzy musi być równie interesująca. Wszystkie opowiadania są przepełnione humorem i okraszone barwnymi ilustracjami autorstwa Eliżbiety Kidackiej.

Takie książki powinny gościć na półkach wszystkich dzieci w kraju, a także (obowiązkowo!) w bibliotekach publicznych i szkolnych oraz wszelkich innych placówkach wychowawczo-opiekuńczych. To skarbnica wiedzy, która prowokuje do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi, zachęcając do głośnych dyskusji na temat ludzkiego postępowania. 

23 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Prawda, że można po ludzku przedstawić dzieciom trudne tematy? Nam też podoba się ta ksiażka i cieszymy się, że mamy ją w swojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że tak! Generalnie cała seria 'Centrum Edukacji Dziecięcej' zasługuje na uwagę.

   Usuń
  2. Otóż to :) My wciąż wzbogacamy się o książki tego wydawnictwa :)

   Usuń
 2. Mam obie książki z tej serii. Uważam, że są to bardzo wartościowe publikacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z przyjemnością zapoznam się z drugą książką z tej serii.

   Usuń
 3. Jakie znane mi nazwiska widzę. Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Postaram się nie zapomnieć o tej pozycji :) Z pewnością przyda się za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie to już chyba nie, ale na prezent jak znalazł ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że powstają takie publikacje - zwłaszcza teraz, kiedy mamy do czynienia z kryzysem wszelkich wartości i spora cześć naszego społeczeństwa jest nastawiona bardzo materialistycznie i konsumpcyjnie, a o najważniejszych rzeczach się zapomina. Będę miała te książeczki na uwadze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie napisane! Niestety w dzisiejszym świecie nie zwraca się zbyt dużej uwagi na pielęgnowanie wartości, co jest niezwykle smutne...

   Usuń
 7. Piękne rysunki i wartościowe historie - oby więcej takich książeczek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście treść najważniejsza, ale jednak miło się czyta książki z pięknymi ilustracjami, które dopełniają całości. :)

   Usuń
 8. Oj tak, zgadzam się. Książka wydaje się ciekawa i bardzo wartościowa więc powinna trafić w ręce jak najszerszego grona dzieci. Warto takie publikacje nagłaśniać, żeby szkolne biblioteki wiedziały, w co inwestować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ogromną nadzieję, że więcej osób dowie się o niej, szczególnie jeśli pracują z dziećmi.

   Usuń
 9. Ale "bogata" publikacja. Pod każdym względem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za przedstawienie mi tej pozycji.
  Nie słyszałam o niej, a rzeczywiście w bibliotece szkolnej powinna być.
  W sam raz na zajęcia "głośnego czytania" w klasach podczas zastępstw za nieobecnych nauczycieli i jako wstęp do ważnych rozmów.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.