Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Dlaczego hipopotam jest gruby? - Dorota Sumińska

WydawnictwoLiterackie
Data wydania: 6 maja 2015 / 3 marca 2016
Liczba stron: 96 / 124

Człowiek to dociekliwa istota, która nieustannie poszukuje odpowiedzi na różnorodne pytania. Niektóre z nich wydają się tak niezwykłe, iż ciężko jest odnaleźć konkretną odpowiedź, zaspokajającą ciekawość. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak skorzystanie z fachowej wiedzy, a kto może więcej wiedzieć o zwierzętach, niż kobieta będącą lekarzem weterynarii oraz psychologiem zwierzęcym, a do tego prowadząca radiowe i telewizyjne programy o naszych mniejszych przyjaciołach? 

Dorota Sumińska wychodzi naprzeciw dziecięcym i rodzicielskim oczekiwaniom, zaspokajając potrzebę informacji poprzez stworzenie dwóch wspaniałych książek: Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt oraz Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierzątTo skarbnice wiedzy na temat świata zwierząt, otaczającej przyrody, a także ludzkiej natury. Starszaki mogą czytać te książki samodzielnie, za to maluchy będą potrzebowały pomocy dorosłych - zarówno w poznawaniu odpowiedzi, jak i wyjaśnianiu pewnych aspektów, których mogą nie rozumieć. 

Czy wiecie, że koci język jest chropowaty jak tarka, dlatego że spełnia funkcję szczotki do włosów? Dotyczy to także lwów, tygrysów, lampartów oraz jaguarów, którzy dodatkowo za pomocą języka zdrapują resztki mięsa z kości swoich ofiar! Macie pojęcie, że sarny, jelenie oraz daniele mają białą plamę na pupie, czyli talerze albo lustra, dzięki którym orientują się, jaki jest kierunek ucieczki, kiedy dopadnie ich niebezpieczeństwo. Do tego, psy lubią lizać ludzi, ponieważ uwielbiają smak soli i tłuszczu, które osiadają na naszym ciele, kiedy spocimy się bądź użyjemy jakiegoś kosmetyku. Na pewno nie jest Wam obcy widok chodników po ulewie, kiedy beton usiany jest dżdżownicami. Wynika to z tego, iż te zwierzątka drążąc korytarze pod ziemią, uciekają, gdy zalewa je woda, ponieważ inaczej potopiłyby się. Wiecie skąd wziął się zwyczaj całowania ludzi? Kiedyś, gdy nie było jeszcze przecierów dla niemowląt, a dzieci nie miały zębów, ich mamy przeżuwały jedzenie, podając je z ust do ust, co uznano za najpiękniejszy wyraz miłości. 


Każda kolejna strona przekazuje nowe informacje, które warto przekazywać dalej. Na pewno niejedna osoba chętnie dowie się, czy zwierzęta biorą śluby (tak!!), po co żołędziowi czapka, dlaczego brzoza jest biała,  czy drzewo czuje ból, skąd wzięły się ptaki, dlaczego ludziom burczy w brzuchu z głodu czy dlaczego mucha chodzi po szybie i nie spada. Twórczość Doroty Sumińskiej to pozycja obowiązkowa dla ciekawskich dzieciaczków i ich rodziców. Przyda się także wszystkim osobom pracującym z dziećmi, stanowiąc idealny wstęp do rozważań nad różnorodnymi tematami. 

Odpowiedzi są konkretne i niezbyt długie, dzięki czemu czytelnik nie czuje znużenia i przejawia ochotę na dalsze wzbogacanie swojej wiedzy. Odkąd maluchy dorwą te książki w swoje łapki, spacery będą wyglądały zupełnie inaczej, wszak niejednokrotnie rodzice będą zasypywani różnorodnymi anegdotami i ciekawostkami zapamiętanymi z lektury. Tak jak wszystkie książki tego wydawnictwa, także i te są dopracowane w każdym calu - twarda oprawa, duża czcionka oraz wspaniałe ilustracje autorstwa Joanny Żero sprawiają, że czytanie staje się ogromną frajdą. 

Książki biorą udział w wyzwaniach: Czytamy nowości, Dziecięce poczytaniaDziecinnie, Grunt to okładka oraz Pod hasłem.

20 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Czasem to żałuję, że nie mam młodszego rodzeństwa, w którym bym mogła zaszczepić miłość do książek ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta z hipopotamem w tytule mimo wszystko bardziej mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że ma ją takie duże walory edukacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie wydane :) może kupię pod choinkę córce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sprawię to synkowi kuzynki! Pięknie wydane!

  OdpowiedzUsuń
 6. Planuję je kupić... dla dzieciaków oczywiście. :D A to że i ja po nie sięgnę to szczegół. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ilustracje skutecznie przyciągają uwagę, myślę, że dzięki nim wielu pokochałoby czytanie. Muszę podrzucić te książki młodszemu kuzynostwu. :)
  Optymista

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładne i mądre książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, tak takie książki już za kilkanaście miesięcy zagoszczą u nas w domu :):)

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedzi
  1. O tak! Każdy mały odkrywca żądny wiedzy będzie wniebowzięty :)

   Usuń
 11. Rewelacja! Książki, która nie tylko bawią, ale i uczą. Coś w sam raz dla mojej córci, tylko że dopiero za rok czy dwa :) Szkoda, że nie wiedziałam o nich wcześniej. Dziś moja chrześniaczka miała urodziny i kupiłam jej inne ksiażeczki. Ale nie były tak fajne, jak te. No trudno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co kupiłaś chrześniaczce? Mój Jaśko dużo młodszy od Twojej córy, ale już składuję mu książki na "zaś". :D

   Usuń
 12. Sylwio, niestety nie zaliczam książki do wyzwania Cztery Pory Roku.
  Sepia to "fotograficzny" kolor, ujęłam go w wyzwaniu, bo stare fotografie kojarzą się przemijalnością, jesienią życia. Natomiast ta okładka nijak nie kojarzy się z jesienią.

  P.S. Mnie jakoś te ilustracje nie przekonują. Może na żywo wygląda to lepiej...

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.