Ja, co to takiego? - Oscar Brenifier

Tytuł oryginału: Moi, c'est quoi?
WydawnictwoZakamarki
Seria/cykl: Dzieci Filozofują
Data wydania: 3 marca 2014
Liczba stron: 96

Czy jesteś zwierzęciem? Czy cieszysz się, że rośniesz? Czy jesteś taki jak inni? Czy jesteś coś winien swoim rodzicom? Czy lubisz przeglądać się w lustrze? Czy sam decydujesz o tym, kim jesteś? Pytania niby niezbyt skomplikowane, jednak podejrzewam, że niełatwo jest odpowiedzieć na nie jednoznacznie, szybko i bez głębszego zastanowienia oraz rozważenia pewnych kwestii. Oscar Brenifier ponownie udowadnia, że nic nie jest tylko czarne i białe, a myślenie to fantastyczna zabawa.

Ja, co to takiego? to kolejna książka z serii Dzieci Filozofują, która zachwyca i prowokuje do ruszenia głową w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania. Ta część krąży wokół człowieka - jego potrzeb, praw, obowiązków czy wyglądu. Lektura podzielona jest na sześć kategorii: zwierzę, wiek, różnice, rodzice, wygląd, wolność. Każda z nich rozpoczyna się pytaniem głównym, aby później przedstawić różnorodne formy odpowiedzi, zarówno potwierdzających, jak i tych na "nie". 

Dzięki tej lekturze dzieci mogą zrozumieć, że podstawowe potrzeby ludzkie nie różnią się od tych, jakie posiadają wszystkie inne istoty ziemskie. Tak naprawdę nas, ludzi, wyróżnia jedynie (bądź aż!) posiadanie rozumu i korzystanie z niego, co w zasadzie nie każdemu wychodzi tak jak trzeba. Do tego upływ czasu sprawia, że przeobrażamy się i ulegamy różnorodnym zmianom - czy tego chcemy, czy nie. A nauka niezależności nie oznacza konieczności przekreślenia przeszłości. Jednak, pomimo tego, każdy z nas jest inny, nie oznacza to, że ktokolwiek jest gorszy bądź lepszy. Autor uświadamia również, iż piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny, a przede wszystkim to, co człowiek nosi w sobie.

Ten tom wyzwolił we mnie jeszcze większy entuzjazm niż ostatnio przeczytane Uczucia, co to takiego?Niejednokrotnie zatrzymywałam się na konkretnej stronie, aby uporządkować myśli kłębiące się w głowie. Owa lektura porusza trudne tematy, jak przemijanie, dojrzewanie, śmierć, (nie)tolerancję, bycie sobą czy inność, czyli wątki, o jakich normalnie człowiek nie myśli, bo po prostu boi się ich... Nie ukrywam, że nieraz ogarniał mnie smutek, kiedy uświadomiłam sobie, że naprawdę wszystko mija bardzo szybko, a człowiek często jest tak obarczony różnorodnymi problemami, że nie potrafi czerpać z życia pełnymi garściami. Jednak... jak nie teraz to kiedy? 

Serdecznie polecam Wam całą serię stworzoną przez Brenifiera - my z Jasiem mamy już wszystkie części, które sukcesywnie będę Wam przedstawiać. Wszystkie części dumnie prezentują się na półce i z pewnością często będziemy sięgać po nie, aby porozmawiać na pewne tematy, które ciężko zacząć tak z marszu. Dzięki tym lekturom będzie zdecydowanie łatwiej. 

Książka bierze udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytaniaDziecinnie oraz Pod hasłem.  

21 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Książki dla najmłodszych tego wydawnictwa są unikalne. zawsze jak szukam prezentów dla dzieciakó brata, zaglądam na ich stronę. Kolejny świetny tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. naprawdę ciekawa książka, chętnie zakupię ją dla moich dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam! Mój Jaś jest jeszcze zdecydowanie za mały na takie książki, ale za kilka lat na pewno zrobią furorę. :)

   Usuń
 3. Czekam w takim razie także na wpisy o innych częściach. Może któraś mnie szczególnie zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Martyno, mam już za sobą trzy części, a w zasadzie cztery (opinia o niej jest w trakcie pisania). Piąta czeka na półce, bo od razu zaopatrzyłam się w całą serię. :)

   Usuń
 4. Wygląda na to, że jest to powieść idealna dla młodszych dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pierdoczę, po co pisać komentarz jak się nawet wzrokiem nie zaczepiło o recenzję?! Nigdy tego nie zrozumiem...

   Usuń
  2. Zuzanno, bawią mnie takie komentarze... Jeśli misBOOKs zna małe dziecko, któremu ta książka (jaka powieść!?) sprawiłaby radochę, to podziwiam nad wyraz inteligentnego dziecięcia. :)

   Usuń
 5. Może i ja powinnam sięgnąć po tę pozycję... Ostatnio próbuję poznać siebie na nowo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anett, myślę, że ta niepozorna książeczka mogłaby Ci w jakiś sposób pomóc. Oprócz tej części polecam Ci jeszcze równie dobre "Życie, co to takiego?"! :)

   Usuń
 6. Fajnie, że powstają właśnie tego typu książeczki. Rodzicom zawsze łatwiej będzie tłumaczyć ważne kwestie, na prostym przykładzie z ulubionych lektur ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! Te książki w ogóle są baaardzo intrygujące. Nie ukrywam, że sama niejednokrotnie nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na zadane pytania... Za to za kilka lat będziemy mogli dyskutować z Jasiem i wspólnie poszukiwać odpowiedzi. :)

   Usuń
 7. Dobrze, że istnieją takie książki. Często rodzice oraz opiekunowie nie wiedzą jak "ugryźć" dany temat i ostatecznie decydują się nie poruszać problematycznej kwestii z dziećmi. Takie książki ułatwiają sprawę, dlatego uważam je za cenne :)
  Pozdrawiam serdecznie- strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój syn jeszcze nie mówi, ale już teraz poszukuję książek poruszających trudne problemy, bo uważam, że to na tyle wartościowe lektury, iż warto zaopatrzyć w nie swoje domowe biblioteczki. :)

   Usuń
 8. Nie znam tej serii, ale jakoś nie jestem nią zainteresowana. Ale mogę ewentualnie polecić ja mojej bratanicy. Może ona się skusi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na takie książki nie szkoda wydanych pieniędzy. Dzięki nim dziecko zyskuje niezbędną wiedzę. Podoba mi się cała seria, więc jeżeli moja córka trochę podrośnie, z pewnością w nią zainwestuję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Seria zapowiada się całkiem dobrze. Myślę, że na przeczytaniu jej skorzystają bardzo zarówno rodzice jak i ich pociechy:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapisuję tytuł. Kupię córci. Uwielbiam takie mądre książeczki dla dzieci. :) Czekam na recenzje kolejnych części.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oscar Brenifier is an amazing teacher! His lectures are well-structured, insightful and engaging. He is very knowledgeable and his enthusiasm for the subject makes the lectures enjoyable.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.