Strony

poniedziałek, 31 października 2016

Słoń w autobusie? - Patricia Cleveland-Peck

Tytuł oryginałuYou Can't take an Elephant on the Bus
WydawnictwoPrószyński i S-ka
Data wydania: 20 października 2016
Liczba stron: 32 

Patricia Cleveland-Peck zabiera swoich czytelników w niezwykłą podróż opartą na poszukiwaniach odpowiednich pojazdów dla konkretnych zwierząt. Nie jest to łatwe, szczególnie kiedy zwierzątka same pchają się tu, gdzie nie powinny... Słoń w autobusie, małpa w wózku sklepowym, tygrys bengalski w ekspresie, foka w taksówce, stonoga na rolkach, wielbłąd na łodzi, żyrafa w samolocie, wieloryb na rowerze, świnka na desce, hipopotam w balonie, niedźwiedź przy aucie z lodami... Czy istnieje idealny pojazd, którym może poruszać się cała gromadka? Owszem, o czym przekonuje autorka, chociaż zdecydowanie nie jest to zwyczajny pomysł... Sprawdźcie sami!

niedziela, 30 października 2016

Moje serce należy do ciebie - Alessio Puleo

Tytuł oryginału: Il mio cuore ti appartiene
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 11 maja 2016
Liczba stron: 384

Przedmowa Federica Mocci tak mnie pochłonęła, że z ogromnym entuzjazmem podeszłam do książki Puleo, jednocześnie obiecując sobie, iż w końcu muszę poznać twórczość przedmówcy. Początek powieści utrzymywał mnie nadal w bardzo dobrym humorze - zaskoczył mnie całkiem niezły warsztat autora, jednak z każdą kolejną przewróconą stroną moje wniebowzięcie kruszyło się jak nadłamany ząb... 

piątek, 28 października 2016

Marysia. Księga mądrego malucha - Nadia Berkane

Tytuł oryginałuBébé Koala. Mon livre pour grandir
Wydawnictwo: Debit
Seria/cykl: Misia Marysia
Data wydania: 21 marca 2013 
Liczba stron: 96

Marysia. Księga mądrego malucha to w zasadzie taka mini-encyklopedia, której głównymi odbiorcami powinny być dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet jeszcze młodsze maluszki. Książka podzielona jest na konkretne rozdziały poruszające różnorodną tematykę - kształty, kolory, przeciwieństwa, abecadło, liczby, ja i moje ciało, od rana do wieczora, przedmioty wokół mnie, pory roku, a także pojazdy. Na samym końcu znajdują się zabawy z misią Marysią, gdzie dzieci muszą znaleźć różnice pomiędzy bardzo podobnymi obrazkami, dopasować do siebie przedmioty, kształty oraz brakujące fragmenty ilustracji. Zwieńczeniem całej lektury są trzy rymowanki z Marysią w roli głównej.

środa, 26 października 2016

(Nie)grzeczni? - Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska

WydawnictwoSensus
Data wydania: 15 lipca 2016
Liczba stron: 248

Wszyscy częściej bądź rzadziej wypowiadamy się o własnych lub cudzych dzieciach, przyporządkowując je do kategorii: grzeczne bądź niegrzeczne. Jednak, tak naprawdę, jakie powinno być dziecko, abyśmy mogli zakwalifikować je do konkretnej grupy? Czy istnieją bardzo grzeczne oraz nieustannie niegrzeczne maluchy? A tak poza tym... czy owa (nie)grzeczność nie wynika jedynie z dopasowania się (bądź nie) do standardów, które z góry ustaliliśmy?

wtorek, 25 października 2016

Rikuś. Rikuś i Anusia - Guido van Genechten

Tytuł oryginałuRikki / Rikki en Anni
WydawnictwoAdamada
Seria/cykl: Rikuś
Data wydania: 30 marca 2016
Liczba stron: 32 (każda)

Guido van Genechten tworzy niezwykle ciepłe, wzruszające oraz wartościowe historie, które pomimo niezbyt dużej objętości potrafią skraść serce oraz ścisnąć za gardło. Po jego książki mogę już sięgać w ciemno, gdyż wiem, że zachwycą nie tylko moje dziecko, ale również mnie, a to bardzo cenię w literaturze dziecięcej.

poniedziałek, 24 października 2016

Opowieść niewiernej - Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 20 lipca 2016
Liczba stron: 320

Zdrada to na tyle kontrowersyjny temat, że rzadko się o nim mówi. Nikt z nas nie chciałby być zdradzonym, a i zdradzenia swojego partnera większość z nas nawet sobie nie wyobraża. Jednak czy możemy zapewnić, że nigdy nie dopuścimy się takiego czynu? Czy mamy prawo oceniać tych, którzy zdecydowali się na takowy manewr? Może zdrada zdradzie nierówna?

sobota, 22 października 2016

Ja, co to takiego? - Oscar Brenifier

Tytuł oryginału: Moi, c'est quoi?
WydawnictwoZakamarki
Seria/cykl: Dzieci Filozofują
Data wydania: 3 marca 2014
Liczba stron: 96

Czy jesteś zwierzęciem? Czy cieszysz się, że rośniesz? Czy jesteś taki jak inni? Czy jesteś coś winien swoim rodzicom? Czy lubisz przeglądać się w lustrze? Czy sam decydujesz o tym, kim jesteś? Pytania niby niezbyt skomplikowane, jednak podejrzewam, że niełatwo jest odpowiedzieć na nie jednoznacznie, szybko i bez głębszego zastanowienia oraz rozważenia pewnych kwestii. Oscar Brenifier ponownie udowadnia, że nic nie jest tylko czarne i białe, a myślenie to fantastyczna zabawa.

czwartek, 20 października 2016

podsumowanie wakacyjnych planów czytelniczych

W lipcu tego roku zapoznałam Was z moimi czytelniczymi planami na wakacje [w TYM poście]. Jak sami wiecie, wakacje zakończyły się już prawie dwa miesiące temu, ale ja postanowiłam nieco przedłużyć je, bo w końcu studenci zaczynają rok dopiero w październiku (a że wpis pojawia się dopiero teraz, to już drugorzędna sprawa ;-)). Oczywiście zrobiłam to tylko po to, aby przez ubiegły miesiąc przeczytać coś jeszcze z planowanego stosiku. No cóż, plany planami - nie zrealizowałam ich na 100%, ale syn zajmuje mi tyle czasu, że czytam, ile mogę, a nie ile chcę. ;-)

KSIĄŻKI, KTÓRE MIAŁAM W PLANACH


środa, 19 października 2016

Nastoletnia panna młoda - Cathy Glass

Tytuł oryginałuThe Child Bride
WydawnictwoMuza
Data wydania: 20 kwietnia 2016
Liczba stron: 304

Wiek nastoletni to czas na popełnianie błędów, uczenie się nowych rzeczy, pielęgnowanie przyjaźni, poznawanie nowych ludzi, pierwsze zauroczenia. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, dlatego wszyscy powinniśmy cieszyć się ze swoich aktualnych możliwości, czerpiąc z życia pełnymi garściami. Niestety niektórzy nie mają nawet takiej okazji, gdyż ich losy są już z góry zaplanowane...

poniedziałek, 17 października 2016

Niebieskie migdały - Katarzyna Zyskowska-Ignaciak

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 15 czerwca 2016
Liczba stron: 334

Kiedy dotrzemy do pewnego etapu życia, ludzie zaczynają oczekiwać od nas rozsądnego i przemyślanego postępowania, pozbawionego wszelakich mrzonek. Tym bardziej, jeśli w tym czasie zostajemy rodzicami - niekiedy wydaje się, że powinniśmy zaszyć się w domu, w pełni poświęcając się dziecku. Jednak czy istnieje konkretny wiek, gdy człowiek musi pozbawić się marzeń i przestać myśleć o niebieskich migdałach?

sobota, 15 października 2016

O pewnym smoku, a nawet kilku - Anna Paszkiewicz

WydawnictwoMuza
Data wydania: 22 lipca 2015
Liczba stron: 112

Smoki od zawsze kojarzą się z ogromnymi, przerażająco wyglądającymi stworami, które zioną ogniem, a także dzielnie walczą z rycerzami, w międzyczasie pożerając księżniczki. Na szczęście Anna Paszkiewicz odczarowuje te stworzenia, dzięki czemu można spojrzeć na nie zupełnie innym, zdecydowanie bardziej przyjaznym okiem.

piątek, 14 października 2016

leki oraz suplementy diety podczas ciąży i karmienia piersią


Każda z nas ma w swoim życiu lepsze i gorsze momenty, zarówno jeśli chodzi o samopoczucie, jak i aspekty zdrowotne. Niejednokrotnie nasze kobiece ciała są wystawiane na próbę, szczególnie podczas ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Dziewięć miesięcy to okres przeogromnych zmian, jakie zachodzą w ciele, które ma bardzo poważne zadanie - utrzymanie dwóch organizmów. Jeden, ten dziecięcy, wysysa dosłownie wszystko ze swojej rodzicielki, która niekiedy ubolewa nad tym i podupada zdrowotnie. Nie lepiej jest w przypadku porodu - utrata krwi, zmęczenie oraz niewyobrażalny wysiłek dorzucają swoje trzy grosze do pogorszenia kobiecej kondycji. Do tego dochodzi karmienie piersią, poprzez które matka daje wszystko to, co najlepsze i najzdrowsze dla jej dziecka, a jednocześnie niejednokrotnie rujnuje tym organizm, i tak po nie olbrzymich przejściach. Jedynym wyjściem jest zaopatrzenie się w odpowiedni suplement diety i... czekanie na efekty. Rzecz jasna, warto dorzucić do tego dobrze zbilansowaną dietę, nieco ruchu (a tego przy dziecku wiele) oraz jak największą dawkę odpoczynku, o co akurat w tym przypadku najtrudniej.

czwartek, 13 października 2016

Pieśń Dawida - Amy Harmon [PRZEDPREMIEROWO!]

Tytuł oryginału: The Song of David
WydawnictwoEditio
Seria/cykl: Prawo Mojżesza
Data wydania: 14 października 2016
Liczba stron: 312

Prawo Mojżesza, które czytałam półtora miesiąca temu skradło moje serce. Nie spodziewałam się po tej niepozornej książce z niewiele przekazującą okładką (swoją drogą - bardzo w moim guście) tak emocjonującej historii, zapadającej w pamięci na długo. Kiedy dowiedziałam się o planowanej premierze drugiego tomu, tym razem o Tagu, przyjacielu Mojżesza, wiedziałam, że nie przejdę obojętnie obok tej lektury. Pieśń Dawida jest już za mną i nie ukrywam, że ciężko jest mi złożyć parę sensownych zdań na jej temat, ponieważ Amy Harmon ponownie doprowadziła mnie do książkowego kaca...

wtorek, 11 października 2016

Wczoraj, dzisiaj, jutro - Grzegorz Kasdepke

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 14 września 2016
Liczba stron: 48

Ile razy słyszeliście, a może nawet przekonywaliście kogoś czy samego siebie, że co powinno się zrobić dzisiaj, warto dokonać jutro, aby mieć dwa dni wolnego? Niejednokrotnie dopada nas taki leń, iż nie mamy ochoty na ruszenie ręką ani nogą, a co dopiero zabierać się za porządki czy inne czynności do zrobienia na "już". Często dzieje się tak, że nie chciało nam się wczoraj, nie chce dzisiaj, a do tego nie będzie chciało się również jutro...

poniedziałek, 10 października 2016

Nie oddam szczęścia walkowerem - Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska

WydawnictwoCzarna Owca
Data wydania: 13 kwietnia 2016
Liczba stron: 464

Niejedna z nas czuje niezadowolenie z własnego życia, które nie spełnia określonych oczekiwań. Jednak my, kobiety, mamy tendencję do ciągłego zanurzania się w swoim nieszczęściu, wierząc, że już nic dobrego nas nie może spotkać, a tym bardziej nie mamy prawa do poszukiwania owego szczęścia na własną rękę. Staramy się zadowalać wszystkich dookoła, zupełnie zapominając o sobie. Na dłuższą metę nie da się tak żyć, dlatego kiedy nie ma jakichkolwiek szans na polepszenie swojego stanu, nie naruszając jego fasad, nie pozostaje nic innego, jak zburzenie wszystkiego dookoła i budowanie na nowo.

niedziela, 9 października 2016

Macierzyństwo bez Photoshopa - praca zbiorowa

WydawnictwoSensus
Seria/cykl: Macierzyństwo bez lukru
Data wydania: 25 maja 2016
Liczba stron: 120

Każda kobieta będąc w ciąży, boi się, że po urodzeniu dziecka jej ciało straci dotychczasowy wygląd. Nawet jeśli przekonuje wszystkich dookoła, iż zupełnie nie zaprząta sobie tym głowy, to i tak gdzieś w środku nosi obawę przed pogorszeniem swojej formy. Nie da się ukryć, że dodatkowe kilogramy (i to często nie tylko w okolicach brzucha), opuchlizna i różnorodne rewolucje sprawiają, że ciało nie ma lekko, dlatego niekiedy po narodzinach malucha zostaje nam parę pamiątek - nie tylko szwy, blizny i utrata krwi, ale także wygląd poważnie odstający od tego sprzed ciąży. 

czwartek, 6 października 2016

Rok w przedszkolu - Przemysław Liput

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria/cykl: Rok w...
Data wydania: 2 sierpnia 2016
Liczba stron: 28

Od dłuższego czasu na wielu blogach widziałam świetną serię Rok w..., która została wychwalona już na wszystkie sposoby. Ze względu na to, że lubię książki obrazkowe, a do temat edukacji przedszkolnej jest mi bardzo bliski, nie zastanawiałam się długo i zaopatrzyłam w najnowszą część serii, czyli Rok w przedszkolu.

wtorek, 4 października 2016

Remedium - Suzanne Young

Tytuł oryginału: The Remedy
WydawnictwoFeeria Young
Seria/cykl: Program
Data wydania: 13 kwietnia 2016
Liczba stron: 432

Śmierć ukochanej osoby zawsze bardzo boli. Niekiedy nie potrafimy poradzić sobie nie tylko z brakiem bliskiego człowieka, ale także własnymi emocjami i uczuciami, jakie targają nami każdego dnia. Dodatkowym cierpieniem jest fakt, że nie zdążyliśmy pożegnać się ze zmarłym w odpowiedni sposób - być może rozstaliśmy się w gniewie, nie przekazaliśmy informacji o swoich uczuciach, oskarżamy siebie o śmierć ukochanej istoty. A jeśli można byłoby to wszystko naprawić i spotkać zmarłego? Może nieco inaczej wyglądającego, ale różniącego się jedynie w małych szczegółach; może lekko odstającego swoich zachowaniem, ale jednak niemal takiego samego... Czytelniku, jeżeli mógłbyś spotkać sobowtóra ukochanego zmarłego człowieka i miałbyś okazję powiedzieć mu wszystko to, czego nie zdążyłeś - zaryzykowałbyś?

poniedziałek, 3 października 2016

Podsumowanie września

PODSUMOWANIE KSIĄŻKOWE I WYZWANIOWE
Przeczytane książki: 16
Liczba przeczytanych stron: 2916
Wyniki w ramach wyzwań:
Cztery pory roku - 2
Czytamy nowości - 10
Czytamy powieści obyczajowe - 5
Dziecięce poczytania - 15
Dziecinnie - 10
Grunt to okładka - 3
Pod hasłem - 11
Wyzwanie biblioteczne - 2

sobota, 1 października 2016

Podsumowanie wrześniowej edycji "Grunt to okładka" i hasło na październik

WYZWANIE W LICZBACH:


1. We wrześniowej edycji wyzwania wzięło udział 10 osób.
2. Łącznie przeczytaliśmy 28 książek.
3. Osobą, która przeczytała najwięcej pozycji pasujących do hasła jest Daria Skiba, która zakończyła wyzwanie z wynikiem 11 książek.
4. Zaraz za zwyciężczynią stoją dzieckowojny oraz martucha180, które przeczytały po 3 pozycje.