Biblijne opowieści do poduszki - Mercè Segarra

Tytuł oryginałuHistories de la Biblia per anar a dormir
WydawnictwoAdamada
Seria/cyklPoza seriami, czyli książki rozmaite
Data wydania: 26 września 2016
Liczba stron: 96

Wiele historii znanych dorosłym, prędzej czy później, należy przekazać dzieciom, jednak nie jest to łatwe ze względu na trudną tematykę czy brak umiejętności rozgryzienia danego tematu w odpowiedni sposób. Na szczęście w takich przypadkach możemy sięgnąć po jakże istotną i wartościową literaturę, która okazuje się pomocna w tego typu sytuacjach. 

Biblijne opowieści do poduszki porusza różnorodne wątki biblijne - od stworzenia świata i opisu pierwszych ludzi, poprzez wyjście z Egiptu oraz rozejście się Morza Czerwonego, kończąc na budowie Arki Przymierza czy walce Dawida z Goliatem. Autorka pokrótce przedstawia sylwetki Abrahama i Sary, Józefa, Mojżesza, Samuela, Daniela czy Jonasza. Część dotycząca Nowego Testamentu porusza kwestię zwiastowania, narodzin Jezusa, wesela w Kanie, drogi do Jerozolimy, ostatniej wieczerzy, ukrzyżowania, zmartwychwstania oraz wniebowstąpienia. 

Każda opowieść wymaga przemyślenia i wysnucia pewnych wniosków. Niektóre są na tyle krótkie, że nie do końca wyczerpują temat, zatem warto byłoby porozmawiać z dzieckiem o nich, a nawet sięgnąć po Biblię, aby dowiedzieć się czegoś więcej. 

Książka podzielona jest na Stary oraz Nowy Testament - każda część opisuje konkretne wydarzenia, które miały miejsce przed i po narodzeniu Jezusa. Opowieści dotyczą najważniejszych scen oraz postaci biblijnych, opowiedzianych prostym językiem. To bardzo przystępne i krótkie streszczenia istotnych zdarzeń, które idealnie nadadzą się małym dzieciom. Pozbawione są niektórych drastycznych scen, jakie mają miejsce w Biblii, zatem można je bezproblemowo czytać maluchom. 

Od razu do gustu przypadło mi cudowne wydanie książki - twarda oprawa, solidne strony, duża czcionka oraz staranne ilustracje w lekko pastelowych barwach, które nie przeszkadzają w odbiorze lektury, a idealnie obrazują przedstawiane wydarzenia, dopełniając całości. W moim odczuciu brakuje tutaj wyjustowania tekstu, ponieważ wyglądałoby to o niebo lepiej, chociaż możliwe, że wydawnictwo nie zdecydowało się na to, gdyż wyrazy rozstrzeliłyby się zbyt mocno, psując cały efekt. 

Książka bierze udział w wyzwaniach: Czytamy nowościDziecięce poczytania, Powrót do dzieciństwa oraz Zaczytajmy się.

18 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Samo wydanie rzeczywiście przyciąga wzrok. Super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie wszystkie książki tego wydawnictwa mogą pochwalić się tak cudownymi wydaniami.

   Usuń
 2. Musze się za nia rozejrzeć, podoba mi się wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może zaopatrzę się w tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bardzo lubiłam i do tej pory lubię opowieści biblijne wydane w prosty sposób, aby dzieci mogły łatwo zrozumieć. Ta wydaje mi się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest to świetna alternatywa dla opowieści biblijnych w dorosłej wersji. Ta idealnie nadaje się dla maluszków.

   Usuń
 5. Jakie śliczne ilustracje, podrzucę tą książkę moim siostrzenicom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudne wydanie, które będę mieć na uwadze. Wkrótce wybieram się na chrzciny, więc takie cacko nada się idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka to idealny prezent na chrzciny! Dla dziecka na komunię już nieco zbyt "infantylny", ale dla maluszka ideał. :)

   Usuń
 7. Taka wersja Biblii jest na pewno bardziej zrozumiała dla dziecka niż oryginał i dodatkowo zachęca do dalszego poznawania życia Jezusa.

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Oryginalna wersja potrafi przysporzyć kłopotów ze zrozumieniem nawet dorosłemu, a co dopiero dziecku.

   Usuń
 8. Wydanie naprawdę jest śliczne, no i jeszcze druga sprawa, bardzo lubiłam opowieści Biblijne w wersji dla dzieci:)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.