Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary - Jennifer Berne

Tytuł oryginału: Calvin, look out! A Bookworm Birdie Gets Glasses
WydawnictwoPrószyński i S-ka
Data wydania: 12 stycznia 2017
Liczba stron: 32

Każdy z nas jest inny i różni się od większości pod konkretnymi względami. Warto od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, że należy szanować oraz tolerować osoby, które wyglądają inaczej. Nie wolno wyśmiewać nikogo z powodu jego wyglądu, a także poddawać się, gdy większość ludzi wytyka nasze mankamenty. Sztuką jest zaakceptować siebie, przekuwając wady w zalety - tak, aby inni zaczęli nam ich zazdrościć.

Szpak Kajtek uwielbia książki za to, że dzięki nim może poszerzać swoją wiedzę oraz rozwijać wyobraźnię. Okazuje się, iż czasami książki mogą nawet uratować życie! Dowiaduje się o tym zaraz po rozpoczęciu przygody z noszeniem okularów - Kajtek zostaje wyśmiewany i przezywany przez inne szpaki. Kiedy główny bohater wpada w pułapkę, wiedza nabyta z wcześniej przeczytanych książek, a także okulary pomagają szpakowi wyjść cało z opresji.

Ta niepozorna książeczka poprzez prostą i przystępną historię przekazuje wiele wartościowych treści. W klarowny sposób uświadamia, że noszenie okularów jest czymś normalnym, a niekiedy nawet przydatnym - na pewno warto dbać o swoje zdrowie i badać wzrok, aby w porę zaopatrzyć się w binokle. Dzięki okularom człowiek może dostrzec rzeczy, których wcześniej nie widział, chociaż przygody Kajtka uświadamiają, że czasami warto postawić na rozwagę, bo nadmierna koncentracja na szczegółach może niekiedy przysporzyć sporych kłopotów. Ponadto historia Kajtka pokazuje, że w kupie siła, a prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Jak tytuł wskazuje, niemal z każdej strony tej książki wylewa się przeogromna miłość do literatury, czyli coś, co lubimy najbardziej. Wiedza, jaką Kajtek nabył z wcześniej poznanych lektur, przydaje się na każdym kroku, co utwierdza w przekonaniu, że warto czytać. Do tego w Kajtek, uważaj! dzieci mogą pokrótce dowiedzieć się, kim jest Benjamin Franklin, Gandhi czy John Lennon, a także nabyć kilka informacji o nadwzroczności, lustrze Archimedesa bądź alfabecie Morse'a. 

Jeżeli szukacie przyjemnej opowieści, która daje mnóstwo radości, a do tego przekazuje parę istotnych wartości, to zdecydowanie polecam historię Kajtka. Ta lektura uczy szacunku, akceptacji i zrozumienia dla inności, a do tego uświadamia istotę twórczego myślenia oraz wspólnego działania. Gdyby tego było mało - ukazuje miłość do książek, które bywają lekiem na całe zło.

Książka bierze udział w wyzwaniach: Czytamy nowościDziecięce poczytania, Powrót do dzieciństwa oraz Zaczytajmy się.

17 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Widzę, że książeczki nie ma w bibliotece, a szkoda, gdyż chętnie bym się z nią zapoznała. Uwielbiam takie pozycje, które oprócz morału przekazują jeszcze nowe informacje - jak np. alfabet Morse'a.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten tytuł został dopiero co wydany, więc podejrzewam, że na razie znajdzie się w niewielu bibliotekach. :( A książkę przeczytaj koniecznie, bo jest tego warta.

   Usuń
 2. Z chęcią bym sobie coś takiego poczytała :) Zobaczę, czy jest w bibliotece.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz bardzo dobrze zaopatrzoną bibliotekę, która zakupuje nowości, to masz szansę, ale podejrzewam, że w większości bibliotek książka ukaże się dopiero za jakiś czas. :(

   Usuń
 3. Jakie Jasiek ma szczęście, że mam mamcie, która stymuluje go poznawczo :D (taki bełkot psychologiczny :P)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Madziu, żaden bełkot - ja tam lubię takie pochwały! :D Mam nadzieję, że Jaś też jest zadowolony z tego powodu. :)

   Usuń
 4. To na pewno ciekawa bajeczka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne ilustracje! Zapowiada się świetnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wartościowy tekst i piękne ilustracje to coś, co uwielbiam w literaturze dziecięcej. :)

   Usuń
 6. Piękne ilustracje. Musimy się niedługo jej bliżej przyjrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje idealnie oddają klimat całej opowieści. Naprawdę warto zaopatrzyć w nią swojego maluszka. :)

   Usuń
 7. Mam chrapkę na tę książeczkę, choć problem okularowy mamy już za sobą. Czytaliśmy "Okularki" od Dwóch Sióstr i pomogło. Choć najbardziej to chyba pomógł fakt, że Tymek w okularach zaczął widzieć świat wyraźniej i teraz nie chce ich w ogóle ściągać. Sylwia, jak wasze zdrowie? Zapalenie płuc poszło sobie w zapomnienie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Julio, na szczęście ze zdrowiem lepiej. Jaś przestał charczeć, a zapalenia już nie ma, więc mam nadzieję, że już tak zostanie i najwcześniej w szpitalu znajdziemy się podczas porodu mojej synowej, a wcześniej podczas porodu mojego drugiego dziecka, które jest w planach. :P Wcześniej nie mam zamiaru się tam pojawiać! :)

   Usuń
 8. Zbieram dla Małego biblioteczkę na przyszłość i myślę, że ten tomik też nam się przyda :) Szczególnie, że z oczkami jest problem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już macie problem? Dobrze, że o tym wiecie - im wcześniej zacznie się leczenie, tym szybciej oczka wrócą do normy! :)

   Usuń
 9. My również polubiłyśmy Kajtka i na pewno wrócimy jeszcze do ten zaczytanej historii :) Bardzo cenię sobie książki dla dzieci, z których coś zostaje. Tu wartości jest wiele, a do tego w pięknej oprawie :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.