Tytuł oryginału: Le bien et le mal, c'est quoi?
Wydawnictwo: Zakamarki
Seria/cykl: Dzieci Filozofują
Data wydania: 10 kwietnia 2013
Liczba stron: 96
Co może sprawić, że będziesz szczęśliwy? Czy będziesz kiedyś mistrzem? Dlaczego życie bywa ciężkie? Dlaczego istnieje człowiek? Dlaczego i po co żyjemy? Dlaczego umieramy? To niezwykle trudne pytania, na jakie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jednak życie niejednokrotnie wystawia nas na próbę i zmusza do podejmowania wyzwań, dlatego trzeba stawiać im czoła. A jeśli mamy świadomość tego, że warto, to żyje się nam o wiele lżej...
Dla każdego z nas szczęście oznacza coś zupełnie innego - jednych uraduje najbardziej wolność, miłość lub przyjaźń, a dla innych spełnieniem będzie kariera czy bogactwo. Wydaje się, że istnieje tyle rodzajów szczęścia, ilu ludzi na świecie, ponieważ każdemu zależy na czymś innym. Jednak czy musimy usilnie poszukiwać owego szczęścia, aby je znaleźć? Warto spełniać swoje marzenia i ambicje, niezależnie od tego czy inni zawdzięczają swoje sukcesy ciężkiej pracy, dobremu losowi, rodzicom bądź silnej woli. Życie bywa ciężkie i niejednokrotnie czujemy się źle, gdy doznajemy rozczarowań czy odrzucenia, a także kiedy widzimy, jaki inni doświadczają biedy, głodu bądź przemocy. Niestety czasami nie mamy wpływu na to, jak toczy się czyjeś życie. Jedno łączy nas wszystkich - prędzej czy później umrzemy, zatem może należy zaakceptować ten fakt, aby... nauczyć się żyć?
Ta niepozorna lektura uświadamia, że jesteśmy kowalami własnego losu i nie musimy liczyć na szczęśliwą gwiazdę, bo na pewne rzeczy trzeba samemu zapracować. Do tego czasami warto nieco odpuścić i cieszyć się tym, co mamy. Należy dostrzegać możliwości, jakie stawia przed nami życie, jednocześnie wykorzystując jak najlepiej swoje zdolności, aby robić postępy. Niestety życie bywa niesprawiedliwe i okrutne, dlatego wypadałoby doceniać oraz wykorzystywać momenty, w jakich czujemy się zadowoleni. Jednocześnie powinniśmy uświadomić sobie, że na miarę swoich potrzeb możemy uczynić życie nieco lżejszym. Niekiedy wymaga to bacznego przyjrzenia się swojej przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości, a także zaakceptowania faktu, iż pomimo różnic, wszyscy jesteśmy ludźmi, więc powinniśmy szanować siebie nawzajem. Dodatkowo trzeba uświadomić sobie wartość życia, zdając sobie sprawę z jego granic.
Wszystkie książki z serii Dzieci Filozofują utrzymane są w jednej konwencji charakteryzującej się bardzo prostymi i dość oryginalnymi ilustracjami, które w niezwykle obrazowy sposób przedstawiają poszczególne sytuacje. Jednocześnie od razu da się odczuć, że to nie one wiodą prym w tej serii - to treść jest najważniejsza i na niej powinniśmy skupić się najbardziej. Ja jestem zachwycona, że wszystkie tomy znajdują się w naszej domowej biblioteczce - za kilka lat spędzimy zapewne długie godziny nad tymi filozoficznymi rozważaniami...
Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...
Na chwilę obecną nie bardzo interesuje mnie ta seria, aczkolwiek nie wykluczam, że skuszę się na nią w przyszłości.
OdpowiedzUsuńDziwne te ilustracje, jakoś do mnie nie przemawiają.
OdpowiedzUsuńJest to seria przeznaczona starszym dzieciom, a nie maluchom, więc i ilustracje nie są tu najważniejsze.
UsuńFaktycznie ilustracje jakieś dziwne... brzydkie wręcz...
OdpowiedzUsuńTutaj najistotniejsza jest treść, a nie ilustracje ;-)
UsuńTe ilustracje są dziwne, ale oryginalne xD
OdpowiedzUsuńTo zdecydowanie świadczy o ich wyjątkowości :)
UsuńHmmm, sama nie jestem pewna co myśleć o tej serii. Kupiłam kiedyś "Uczucia, co to takiego?", ale jakoś szczególnie mnie do siebie nie przekonała.
OdpowiedzUsuńA mnie z kolei zauroczyła ta książka! :)
UsuńCo prawda nie zaczytuję się jeszcze w książkach dla dzieci, ale ta książeczka wygląda cudnie!
OdpowiedzUsuńMyślę, że zakupię tę książkę mojej siostrzenicy, która dopiero co nauczyła się czytać :)
OdpowiedzUsuńZazwyczaj nie zaczytuję się w takich książeczkach, ale ta mnie do siebie przekonała. Jest dużo mądrzejsza niż większość książek dla starszych odbiorców i myślę, że jest w niej dużo nauki życiowej, która przyda się osobom w każdym wieku:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam! http://bookwormss-world.blogspot.com/
Otóż to! Ta seria daje dużo do myślenia również dorosłym, a może szczególnie nim... ;-)
UsuńIlustracje faktycznie nie powalają. Nie przepadam za książkami dla dzieci, które posiadają obrazki malowane taką kreską. A jednak treść wydaje się całkiem sensowna. Może zaryzykuję i wyposażę kiedyś biblioteczkę mojej córeczki w ten tytuł.
OdpowiedzUsuńTo jest książka z oznaczeniem 7+, a myślę, że już w tym wieku dzieciom mniej zależy na ilustracjach, a bardziej interesująca okazuje się treść. :)
UsuńMoże w przyszłości tak, ale teraz zdecydowanie nie ten czas ;) Akurat mnie takie ilustracje się podobają :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Lady Spark
[kreatywna-alternatywa]
Nie znam tej serii - nigdy nie widziałam żadnej z tych książek. No proszę, człowiek ciągle się dowiaduje czegoś ciekawego. Ilustracje są intrygujące :)
OdpowiedzUsuńBlogi to skarbnice wiedzy! ;-) Ilustracje na pewno nie wszystkim przypadną do gustu, ale w tej serii nie to jest najważniejsze. :)
UsuńTytuł mnie zaciekawił, ale forma książki mnie nie przekonuje, podobnie jak ilustracje
OdpowiedzUsuń