Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata - Catherine Ripley

Tytuł oryginału: Why? The best ever question and answer book about nature, 
science and world around you
WydawnictwoPrószyński i S-ka
Data wydania: 7 lutego 2017
Liczba stron: 192

Dzieci to niezwykle ciekawskie istotki, które potrafią zasypywać nas milionem pytań każdego dnia. Początkowo jest to interesujące i nawet zabawne, jednak z czasem człowiek może tracić cierpliwość, kiedy setny raz dostaje te same pytanie. Naprzeciw oczekiwaniom rodzicom czy nauczycieli wychodzą wydawnictwa, które oferują ogrom przydatnych pozycji dla małych mądralińskich, stając się wsparciem dla ich opiekunów.

Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata to wspaniałe kompendium wiedzy dla maluchów i starszaków ciekawych wszystkiego, co dzieje się dookoła nich. Książka podzielona jest na poszczególne kategorie poruszające konkretne pytania związane z danym działem: w kąpieli, supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni, a także wśród zwierząt gospodarskich. 

Książka odpowiada na nieskomplikowane pytania, które często wychodzą z dziecięcych ust: dlaczego muszę myć zęby lub korzystać z toalety?, dlaczego podczas kąpieli marszczą mi się palce?, gdzie znika Słońce, gdy zapada zmrok?, dlaczego gdy jest mokro, z ziemi wychodzą dżdżownice?, dlaczego niebo jest niebieskie?, dlaczego cebula wyciska mi łzy z oczu?, jak kurczątko wydostaje się z jajka?, jak pszczoły robią miód?.  Jednak Catherine Ripley porusza także nieco trudniejszą tematykę, wyjaśniając chociażby dlaczego palce przyklejają się do pojemników z zamrożonymi produktami, a kostki lodu pękają po wrzuceniu do napoju, dlaczego konie śpią na stojąco i tylko niektóre kozy mają rogi. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału znajdują się różnorodne ciekawostki, którymi można zaskoczyć innych członków rodziny. 

Do tej pory miałam styczność z wieloma mini-encyklopediami dla dzieci, jednak ta zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. Najczęściej tego typu książki przeznaczone są dla starszaków, a ta pozycja nadaje się dzieciakom w wieku 4 lat i wyżej, chociaż podejrzewam, że niektóre 3-latki powinny być zainteresowane uzyskaniem odpowiedzi na niektóre pytania zawarte w tej lekturze. To wszystko okraszone jest bardzo barwnymi ilustracjami stworzonymi nieco niedbałą kreską, idealnie obrazując poruszaną tematykę.  

Catherine Ripley, redaktorka bardzo lubianego magazynu dla najmłodszych, postanowiła zebrać pytania nadsyłane przez zaciekawionych światem młodych czytelników, do tego rozmawiając z dziećmi w szkołach i bibliotekach. Te spotkania zaowocowały ogromem zdobytej wiedzy, którą autorka podzieliła się z innymi. Dzięki temu powstała ta cudowna publikacja, jaka powinna znaleźć się w każdej domowej, szkolnej i przedszkolnej biblioteczce. Obowiązkowo! 

Książka bierze udział w wyzwaniach: Czytamy nowościDziecięce poczytania oraz Powrót do dzieciństwa.

23 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Świetna książeczka, u mnie córka zadaje sporo pytań. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno gdy byłam mała, wszyscy mieli dość moich "dlaczego? jak? po co?" - obawiam się, że historia się powtórzy - tylko tym razem to ja będę musiała odpowiadać :D

   Usuń
 2. Bardzo głośno w ostatnim czasie się zrobiło o tej książce. Sama z ciekawości się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? A ja trafiłam chyba tylko na jedną opinię o tej książce... Musze nadrobić zaległości. ;-)

   Usuń
 3. Wspaniała :) Idealna dla mojej ponad 3-letniej córeczki :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna, uwielbiam takie publikacje. Na dodatek z tego co widzę, ta jest przepięknie ilustrowana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje stanowią świetne uzupełnienie wartościowej treści :)

   Usuń
 5. Dla młodych czytelników jak znalazł ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiłaś mnie, polecę ją na grupie dla czytających mam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja pięciolatka jest zachwycona tą książką. Ja również. Jest tak, jak napisałaś: mnóstwo podobnych publikacji pojawia się na rynku książki, ale ta się wyróżnia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Spadłaś mi z nieba z tą książką. Moja córka to niezwykle ciekawska i gadatliwa istota, której buzia się nigdy nie zamyka i ma tysiące niekiedy dziwacznych pytań. Kupię jej w prezencie, umie już sama czytać więc, jakkolwiek to zabrzmi, będę miała trochę spokoju ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, rozumiem to! Na razie moje dziecię nie mówi i tym bardziej nie czyta, więc czasami zdzieram sobie gardło, więc jak już maluch opanuje owe umiejętności, to czasami trzeba posadzić go z książką, aby uzyskać chociaż 5 minut ciszy! :D

   Usuń
 9. E tam dzieci, sama bym taką przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny pomysł dla młodych naukowców! :) A i rodzice mogą się posiłkować w zaspokajaniu ciekawości swoich pociech. Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Słusznie zauważyłaś - ogrom!

  OdpowiedzUsuń
 12. Strasznie fajna publikacja :) Same zdjęcia, które przedstawiasz mocno mnie zachęciły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę jedna z najlepszych publikacji w naszej biblioteczce, a duuuużo tego mamy. :)

   Usuń
 13. Mega mi się podoba!
  Nie lada gratka dla najmłodszych!
  Sama jak byłam mała uwielbiałam takie książeczki - odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań, także wiem, że działają i są potrzebne! :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Sama bym ją przeczytała, bo to są takie ilustracje, które lubię - dokładnie pokazujące co się dzieje :) I mojej Buni na pewno się spodoba, chyba wyszukam ją i kupię :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.