Basia i biblioteka, Basia i przyjaciele. Titi - Zofia Stanecka

 WydawnictwoEgmont
Seria/cykl: Basia
Data wydania: 15 marca 2017
Liczba stron: 24 (każda)

BASIA I BIBLIOTEKA

W grupie przedszkolnej Basi zbliża się wielkie wydarzenie - warsztaty artystyczne w bibliotece. Dzieci mają okazję poznać Różę Marcinek - pisarkę, ilustratorkę oraz autorkę książki o Czwartej Śwince. Okazuje się, że takie spotkania dają wiele radości, motywując do bycia sobą, a niekiedy nawet podążania pod prąd...

Owa opowieść jest wspaniałą okazją do rozmowy o bibliotece, a także odpowiednim zachowaniu w takim miejscu. Dzieci muszą mieć świadomość tego, iż nie wolno tam hałasować czy niszczyć książek. Do tego Basia i biblioteka uświadamia, jak wygląda praca nad książką, utwierdzając w przekonaniu, że każdy może zostać twórcą, o ile posiada wyobraźnię, która gra pierwsze skrzypce w wymyślaniu coraz to świeższych historii. Istotne okazuje się także skupienie na własnej pracy, a nie kopiowanie utworów innych osób. Twórcze myślenie, wyobraźnia oraz odwaga - na to warto stawiać podczas tworzenia własnego dzieła.

Basia i biblioteka stała się jedną z moich ulubionych historii tej bohaterki. Niestety w tych czasach niektóre dzieci nie mają pojęcia, czym jest biblioteka, bo nigdy nie były w takowym miejscu. Jest to dla mnie bardzo przykre, ponieważ w dzieciństwie niemal zamieszkałam w bibliotece, zarażając rodzinę swoją miłością do książek. Nadal stale odwiedzam owe miejsce, poszukując kolejnych nabytków, a mój syn jest już posiadaczem karty bibliotecznej, odkąd skończył kilka miesięcy. Żadna nowoczesna księgarnia nie ma takiego klimatu jak biblioteka, gdzie na półkach piętrzą się zarówno nowości, jak i dużo starsze wydania, jakich na próżno szukać w innych miejscach...


BASIA I PRZYJACIELE. TITI

Titi to nowy kolega Basi, który nie do końca dobrze czuje się w Polsce. Niektórzy krzywo na niego patrzą, a nawet wyzywają ze względu na jego kolor skóry różniący się od tego, jaki znajduje się na ciałach większości Polaków. Zwyczajne wyjście na plac bywa bardzo stresującym i niemiłym doświadczeniem. Na szczęście rodzice wspierają Titi, który może także liczyć na miłe słowo od Basi nieprzejmującej się tak błahymi różnicami.

To kolejna książka z nowej serii przygotowanej z myślą o nieco starszych czytelnikach, zainteresowanych trochę poważniejszą tematyką. Basia i przyjaciele. Titi prowokuje do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi, które nie zawsze są proste i logiczne. Takie opowieści idealnie nadają się do czytania w szkole podczas pogadanek pomiędzy nauczycielem a uczniami. Świat pędzi do przodu, ale wiele osób nadal ma problemy z tolerancją, a raczej jej brakiem. Warto uczyć jej od najmłodszych lat, bo czym za młodu skorupka nasiąknie...

Historia chłopca z Haiti pokazuje, jak bardzo mogą ranić przykre słowa wypowiadane niekiedy bez głębszego przemyślenia, wynikające jedynie ze strachu czy zwyczajnej głupoty. Takie sytuacje potrafią niezwykle zaboleć i zostać w pamięci na całe życie, niszcząc poczucie własnej wartości. Przed ferowaniem wyroków czy przezywaniem innych ludzi, zastanówmy się kilka razy, czy chcielibyśmy znaleźć się na ich miejscu.  


Książki biorą udział w wyzwaniach: Czytamy nowościDziecięce poczytania oraz Powrót do dzieciństwa.

19 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Basia i biblioteka - to pozycja dla mnie obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam obie, bardzo ciekawe i pouczające, ale ta o Titim bardziej mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno historia o Titim jest poważniejsza i bardzo pouczająca, ale obie są wartościowe. :)

   Usuń
 3. "Basia i biblioteka"! Moje must have! Jako pani bibliotekarka muszę mieć takie historię w zanadrzu dla moich dzieciaków! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. "Basia i biblioteka" jest the best.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne i fajne książeczki. Super!

  OdpowiedzUsuń
 6. hopefully with this information gives inspiration to us in developing a wide range of research to improve health

  salep panu di apotik
  obat kencing nanah di apotik
  salep bekas koreng menghitam

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że takie bajki przybliżają dzieciom miejsce, w którym będą mogli kiedyś wypożyczać książki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że z moich obserwacji wynika, iż niektóre dzieci nie za bardzo wiedzą, co to biblioteka... :(

   Usuń
 8. Fascynujące są książki dla dzieci! Przyznam, że mam niemałą frajdę jak kupuję je w prezencie dla synka przyjaciółki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się! Syn przyjaciółki jest szczęściarzem! :)

   Usuń
 9. podoba mi sie kolorystyka grafika i ogolnie fakt ze one sa o czyms i nei za dlugie :) bardzo ciekawe ksiazeczki pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książkach o Basi wszystko jest dobrze wyważone - niczego nie jest za dużo ani za mało, co od razu skradło moje serce.

   Usuń
 10. Książeczki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.