Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach - praca zbiorowa

WydawnictwoPrószyński i S-ka
Data wydania: 25 października 2016
Liczba stron: 304

Szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, wolność, przyzwoitość, optymizm, przyjaźń, solidarność, piękno, mądrość - wartości, które kształtują charakter, zatem warto doceniać je u innych i pielęgnować u siebie. Nie ma dwóch takich samych osób, co świadczy o naszej niepowtarzalności oraz wyjątkowości, jednak o ile lepiej żyłoby się wszystkim, gdybyśmy dbali o to, co najistotniejsze. 

Książka zawiera piętnaście opowiadań dotykających innej tematyki. Utrata szacunku do samego siebie spowodowana strachem przed przeciwstawieniem się człowiekowi, którego uważaliśmy za przyjaciela. Bycie miłym tylko ze względu na własne interesy. Uświadomienie sobie, że szybciej można zjednać sobie ludzi prawdomównością, a nie kłamstwami. Narażenie swojego oraz czyjegoś życia tylko po to, aby zaimponować innym. Odważne i przyzwoite zachowanie kosztem utraty znajomych czy odpowiedzialność za zwierzęta - to tylko niektóre wątki poruszane w tym zbiorze opowiadań.

Najbardziej spodobało mi się opowiadanie Rajski ptak Katarzyny Ryrych - opowieść o Rafale, którego ojciec przeżywając swoją drugą młodość, kompletnie zapomina o rodzinie. Skupia się jedynie na własnych egoistycznych potrzebach, co nie kończy się dobrze. Ta trudna sytuacja pozwala chłopakowi uświadomić sobie, iż niekiedy warto dać szansę ludziom, którzy na pierwszy rzut oka nie wydają się być godnymi kompanami do przyjaźni czy nawet miłości. Z kolei najmniej przypadła mi historia zatytułowana Genialny Pomyl autorstwa Andrzeja Maleszki - na mój gust zbyt mocno opiera się na fantastyce, a ja nie przepadam za opowieściami zupełnie oderwanymi od rzeczywistości.

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach to książka rekomendowana dla młodzieży od 11 lat. W moim przekonaniu powinna spodobać się nastolatkom do mniej więcej 16 lat, chociaż ja mam 10 lat więcej, a książkę czytałam z przyjemnością. Niemniej wspomniany wiek wydaje się najbardziej odpowiednim. Młodzież na pewno niejednokrotnie będzie miała okazję utożsamić się z głównymi bohaterami, których spotykają takie same problemy i wątpliwości, a wszyscy wiemy, iż wiek nastoletni bywa bardzo burzliwy oraz trudny.

Na pewno zupełnie inaczej odebrałabym te opowiadania, gdybym była dużo młodsza. Aktualnie nie wywierają one na mnie takiego wrażenia, jakie powinny, bo przeżyłam więcej niżeli osoby, do których kierowane są słowa Pawła Beręsewicza, Wojciecha Cesarza, Barbary Kosmowskiej, Andrzeja Maleszki, Katarzyny Ryrych oraz Katarzyny Terechowicz. Jednak myślę, że są one idealnymi tekstami do poruszania istotnych tematów w szkole, chociażby na godzinie wychowawczej bądź w domu - tworzą wspaniały wstęp do dyskusji pomiędzy uczniami a nauczycielem, jak również dzieckiem i rodzicem.

Ta lektura daje do myślenia, szczególnie młodym ludziom, którzy dopiero zaczynają wkraczać w dorosłość, zatem mają jeszcze wiele lat przed sobą, aby dojrzeć. Niemniej trzeba od samego początku pamiętać, że zawsze warto należy działać w zgodzie ze sobą, o ile nie przynosi to przykrości innym. Nie warto usilnie zabiegać o uznanie w czyichś oczach, ale należy być uczciwym względem ludzi, ale przede wszystkim siebie - jeden nieprzemyślany krok i całe życie zostaje podporządkowane szybko oraz niemądrze podjętej decyzji.

Książka bierze udział w wyzwaniach:  Czytamy nowościCzytamy powieści obyczajoweDziecięce poczytaniaGrunt to okładka, Mini czelendż oraz Powrót do dzieciństwa.

17 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Lubię takie zbiory. Jestem ciekawa tych opowiadań.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może skuszę się kiedyś na ten zbiór.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tych opowiadań, czekają już na półce na spotkanie. :) Na razie przeglądała je córka i pozytywnie się o nich wypowiadała. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię lektury, które dają do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, że jeszcze pojawiają się na rynku wydawniczym książki, które mogą nakierować młodych ludzi w jakąkolwiek stronę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu jakaś książka, w której nie ma ogromu miłości, narkotyków i tym podobnych ekscesów. ;-)

   Usuń
 6. Niestety nie przepadam za opowiadaniami, ale te wydają się bardzo wartościowe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam wrażenie, że ze względu na wiek książka nie zrobiłaby na mnie wrażenia. Dobrze jednak, że powstają takie publikacje. Podsunę tytuł pod nos młodszej kuzynce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie właśnie okazało się podobnie - wydaję się nieco za stara na takie opowieści, ale nie da się ukryć, że są naprawdę ciekawe.

   Usuń
 8. Zapowiada się ciekawa propozycja, nie miałam okazji jeszcze na nią trafić.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że takie zbory są bardzo wartościowe, zwłaszcza dla młodych czytelników.

  Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja nie przepadam za opowiadaniami i nie jestem pewna czy książka przypadłaby mi do gustu...

  OdpowiedzUsuń
 11. Pracuję w bibliotece i mam Dyskusyjny Klub Książki czytamy tam z młodzieżą opowiadania z ,,Gorzkiej czekolady,, i rozmawiamy o problemach tam opisywanych...polecam

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.