To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie - praca zbiorowa

Tytuł oryginałuGross und muting, das bin ich! Geschichten die Kinder stark machen
WydawnictwoPrószyński i S-ka
Data wydania31 stycznia 2017
Liczba stron: 120

To ja! Duży i odważny! jest książką podzieloną na trzy części, gdzie każda przedstawia historie poruszające nieco inną treść. Pierwsza z nich dotyczy opowieści dodających pewności siebie, druga porusza tematykę godzenia się z bliskimi, a ostatnia zawiera historyjki ułatwiające zasypianie. Niektóre opowiadania są mocno osadzone w realistycznym świecie, a inne zakrawają o fantastykę podaną w bardzo smacznej formie.

W życiu każdego człowieka pojawiają się trudne sytuacje, z którymi należy się zmierzyć pomimo narastających obaw. W takich momentach bardzo istotna okazuje się pewność siebie i wiara we własne możliwości, przezwyciężająca niepewność oraz różnorodne lęki. Już od dzieciństwa warto uczyć dzieci wyrażania własnego zdania w sposób konstruktywny, obrony swojego stanowiska w danej sprawie, samodzielnego rozwiązywania napotkanych problemów czy przekonywania innych do swoich pomysłów, które wydają się być naprawdę dobre. 

Wspomniane umiejętności z pewnością zaowocują w dorosłym życiu, kiedy człowiek boryka się z ogromem trudności. Wtedy warto również pamiętać o umiejętności godzenia się z innymi. Często wyrażając swoje zdanie, czasami w nieodpowiedni sposób, spotykamy się z krytyką, co jest zupełnie naturalne. Niekiedy buzuje w nas złość i wzburzenie, co błyskawicznie prowadzi do wielu konfliktów. Niemniej pielęgnowana uraza nie jest niczym przyjemnym, dlatego trzeba nauczyć się rozwiązywać spory. 

Ostatni rozdział pozwala rodzicom na wprowadzenie codziennych rytuałów, które pozwalają na wyciszenie dziecka. Rutyna daje maluchom poczucie bezpieczeństwa oraz spokój niezbędny do zakończenia szalonego dnia. Warto pamiętać o dobroczynnym wpływie czytania przed snem, dlatego bajki ułożone są w taki sposób, aby wspierać proces wyciszenia. 

Na uwagę zasługuje wydanie książki - twarda oprawa, bogata kolorystyka, a także liczne, ale niezbyt duże ilustracje, które idealnie przedstawiają czytaną historię, jednocześnie nie zaburzając słuchania. Długość tekstu jest dostosowana do przeczytania danej historii na jeden raz, dzięki czemu dzieci nie znudzą się zbyt rozwleczoną opowieścią. 

To ja! Duży i odważny! to lektura, do której można wracać za każdym razem, kiedy w życiu dziecka dzieje się coś ważnego. Utożsamienie się z bohaterami opowieści umożliwia dzieciom zrozumienie pewnych mechanizmów zachowania, podając dobre rozwiązanie danego problemu. Dodatkowo poruszane tematy prowokują do rozmowy z rodzicami, pochylenia się nad konkretnymi wątkami i zastanowienia, w jaki sposób można byłoby rozwiązać kłopotliwą sytuację.

Książka bierze udział w wyzwaniach: Czytamy nowościDziecięce poczytania oraz Powrót do dzieciństwa.

18 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Sporo osób poleca tę pozycję. Może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama bym chętnie poczytała, bo dorośli czasem też zapominają o najprostszych rozwiązaniach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dlatego z ogromną chęcią zaczytuję się w literaturze dziecięcej, bo przedstawia proste prawdy, o jakich często nie pamiętamy.

   Usuń
 3. Pierwszy raz słyszę o tej książeczce. Ilustracje super. Do tego treść również wydaje się wartościowa. Sięgniemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety często nie słyszy się o naprawdę wartościowych lekturach, nad czym ubolewam. Sięgajcie, sięgajcie! :)

   Usuń
 4. Wspaniała książka, sama chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna propozycja dla najmłodszych :) W ogóle jestem jak najbardziej, całym serduchem, za takimi książeczkami, które mogą być niezastąpione w "kryzysowych" sytuacjach :) Super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze dodatkowo jestem zachwycona tym, że ta książka idealnie nadaje się do pracy nauczyciela, więc ma wiele zastosowań. :)

   Usuń
 6. Ładnie wydana, wartościowa książka dla młodego czytelnika. Skoro porusza tak istotne tematy, a czytelnik może utożsamiać się z bohaterami, musi to być publikacja godna miejsca w biblioteczce każdego dziecka. Kupię ją swojej córeczce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam, bo warto! Mam nadzieję, że będziecie zadowolone.

   Usuń
 7. Nie mam dziecka, ale wiem, że gdybym miała, to byłaby jedna z obowiązkowych lektur.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno zaopatrzę się w tą pozycję :) Ilustracje bardzo w moim guście

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.