Make Life Harder. Przewodnik po polityce i nie tylko, ale też - Lucjan i Maciej

WydawnictwoPrószyński i S-ka
Data wydania: 22 listopada 2016
Liczba stron: 240

Ogłaszam wszem i wobec, że nie trawię polityki. Staram się omijać ten temat szerokim łukiem, ponieważ zawsze powoduje on ogrom frustracji, zniesmaczenia oraz niejednokrotnie doprowadza do kłótni pomiędzy zwolennikami różnych partii. Ja nie jestem zwolenniczką żadnej, gdyż w moim przekonaniu wszyscy politycy są tacy sami i każdemu zależy jedynie na ochronie własnych czterech liter, a także zagarnięciu jak największej kasy do swojego portfela. Podczas każdych wyborów mam nieodparte wrażenie, a wręcz pewność, że w naszym kraju nie ma odpowiednich kandydatów i po prostu... nie ma w kim wybierać. Jakakolwiek podjęta decyzja to wybór pomiędzy złym a gorszym, co nigdy nie poprawi sytuacji grona Polaków.

Kiedy stałam się posiadaczką wersji elektronicznej Make Life Harder. Przewodnik po polityce i nie tylko, ale też, pomyślałam - "Polityka, serio? Pewnie nigdy nie sięgnę po ten tytuł, bo to zupełnie nie moje klimaty, a do tego podejrzewam, że to strasznie nudna książka". Jednak w końcu coś mnie tknęło, aby przynajmniej spróbować, zatem wgrałam lekturę na czytnik, a po przeczytaniu kilku stron przepadłam. Lucjan i Maciej piszą w tak frapujący sposób, posługując się typem humoru, który bardzo trafia w mój gust, przez co nie pamiętam, aby jakakolwiek lektura dała mi tyle radości, wywołując salwy śmiechu. Niektórzy mogą poczuć się zniesmaczeni żartami czy pewnymi spostrzeżeniami, które w moim odczuciu są niezwykle trafne i inteligentnie przedstawione. Czasami trzeba posłużyć się nieco prymitywnym oraz bezczelnym humorem, aby oddać hołd rzeczywistości. Tym bardziej, że jest to wręcz niezbędne w przedstawieniu polskiej sytuacji politycznej...

Gdy widzę polityków na głównych stronach gazet oraz w każdych wiadomościach, to od razu odechciewa mi się wszystkiego. Nie trawię polityki, a raczej osób, które zajmują się nią (przynajmniej powinny, bo mam wrażenie, że polscy politycy spędzają swój cały czas na wszczynaniu burd i kłótni, zamiast skupić się na ulepszaniu naszego kraju). Maciej i Lucjan w swojej książce nie przepuszczają nikomu, co bardzo mnie cieszy, ponieważ byłabym zniesmaczona, gdyby ich sympatia do jakiejś partii była mocno widoczna. 

Ostateczne zwycięstwo nad siłami spod znaku gender i in vitro nastąpiło w maju 2015 roku, kiedy nieślubny syn braci Kaczyńskich - niepokalany Andrzej Duda - został prezydentem Polski. Od tego czasu ramię w ramię ze świętą Beatą Szydło walczą z siłami zła, a Jarosław Kaczyński w zaciszu swojego żoliborskiego domku martwi się o Polskę. 

Make Life Harder. Przewodnik po polityce i nie tylko, ale też zawiera sarkastyczną charakterystykę różnych krajów, niezwykle trafne przedstawienie sylwetek polityków, czy ironiczne przewodniki po partiach politycznych, polskich mediach, typach polityków, prezydentach oraz głoszonych ideologiach. Ciekawym przerywnikiem jest cykl "Historia Polski w cytatach", przedstawiający najbardziej popularne teksty wypowiedziane przez naszych polityków. Chyba wszyscy słyszeli niektóre z nich: "Mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy" (Leszek Miller), "Spieprzaj, dziadu" (Lech Kaczyński), "Jak można prostytutkę zgwałcić? Hehe he hehe he hehehe. Natomiast pewnie też można" (Andrzej Lepper) czy niezwykle logiczne "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne" (Jarosław Kaczyński).

W wolnej chwili można rozwiązać sobie kilka quizów: 'Którym posłem jesteś i co to dla ciebie oznacza?', 'Jakim sortem Polaka jesteś?', 'Jaką decyzją Andrzeja Dudy jesteś?', gdzie żadna odpowiedź nie wydaje się dobra. Do tego czytelnicy mają okazję do zapoznania się z poradami, jak: histeryzować na najpopularniejszym portalu społecznościowym, skonstruować rząd, nie zabierać zdania, zrobić wokół siebie zamieszanie, zajmować stanowisko w sprawie ewentualnej współpracy Lecha Wałęsy z SB, rozwiązać spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, świętować 11 listopada, a także o czym rozmawiać z rodziną przy stole i po czym poznać, że jesteś materiałem na polityka (to proste - jeśli jesteś manipulantem oraz kompulsywnym oszustem, to Twoja kandydatura jest strzałem w dziesiątkę). 

Interesujesz się polityką? Ta książka jest dla Ciebie, bo w końcu będziesz w swoim żywiole. Nie lubisz polityki i stronisz od niej, jak tylko potrafisz? Ta książka jest też dla Ciebie, jeśli lubisz oderwać się od codzienności i sięgnąć po lekką lekturę. Naprawdę, polecam ją wszystkim z całego serca. Główny temat jest przedstawiony w tak interesujący i zabawny sposób, że powinien spodobać się wszystkim... może oprócz osób zasiadających w rządzie. 

Książka bierze udział w wyzwaniach:  Czytamy nowości, Grunt to okładka oraz Pod hasłem.

15 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Bardzo ciekawy tytuł, okładka zresztą też jest dość specyficzna. Po Twojej recenzji nabieram ochoty żeby sięgnąć po ten tytuł :).

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam tych Panów już od dłuższego czasu, więc z chęcią przeczytałabym tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja raczej nie mam w planach tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może też dam jej szansę, choć polityka zupełnie mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polityka nie jest czymś, co mnie interesuje, więc raczej nie przeczytam tej książki, bo chociaż wydaje się być naprawdę sarkastyczna i ironiczna (a czasem warto coś takiego przeczytać :D), to jednak nie mój temat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też nie trawię polityki i omijam ją szerokim łukiem, dlatego nie skuszę się na powyższą pozycję. Ale cieszę się, że Ciebie ta książka przekonała. To najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę ją polecam - może właśnie ze względu na to, że nie lubisz polityki. :)

   Usuń
 7. Mam tę książkę na czytniku, ale jeszcze nie było mi z nią po drodze. Ale skoro namawiasz, to może przyspieszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Polityka to raczej na pewno nie moja bajka XD

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.