Śmiechu warte - Agnieszka Frączek

Wydawnictwo: Literatura
Seria/cyklPoduszkowce
Data wydania: kwiecień 2015
Liczba stron: 48

Poezja to działka literatury, którą lubią jedynie koneserzy. Nie zawsze potrafimy zrozumieć, co autor miał na myśli. Niejednokrotnie musimy domyślać się sensu danego wiersza, nie wiedząc do końca, czy trafiliśmy w sedno. Niełatwo jest zapałać miłością do poezji, ale kiedy już się to uda, człowiek potrafi przepaść bez reszty. Już najmłodszych warto zapoznawać z wierszami, bo to od najwcześniejszych lat kształtują się ludzkie nawyki, bo przecież czym skorupka za młodu nasiąknie...

Śmiechu warte to zbiór dziewiętnastu wierszy przepełnionych humorem, okraszonych nutką absurdu, morzem fantazji oraz dużą dawką rymów. Każdy utwór wywoła szeroki uśmiech na twarzy czytelnika, a niekiedy nawet doprowadzi do głośnego śmiechu. Autorka zapoznaje nas z królewiczem z paczki, kozami grającymi w thrillerze, wroną grającą w badmintona, muchomorem strzygącym uszami, zwierzem posiadającym spinacze z Czimpoczacze czy kotletem bez leta. Fantazja Agnieszki Frączek nie ma granic!

Utwory znajdujące się w Śmiechu warte są niedługie, ale te kilka czy kilkanaście wersów potrafi rozradować dziecko i dorosłego. Do tego owe wierszyki są stworzone w intrygujący sposób - czyta się je niezwykle dobrze, ale nie z oczywistą łatwością, wszak niewprawiony czytelnik może połamać język przy niektórych zdaniach. To idealna gratka logopedyczna! Ponadto, ilustrator Maciej Szymanowicz zasługuje nie tylko na pochwałę, ale oklaski na stojąco. Rysunki, jakie stworzył, są wręcz doskonałe - barwne i zabawne, wspaniale komponują się z treścią rymowanek.

Agnieszka Frączek wprowadza w niezwykle interesujący i zabawny świat, pokazując zarówno dzieciom, jak i dorosłym, że poezja nie musi być nudna czy trudna do zrozumienia, a wręcz przeciwnie - wiersze niejednokrotnie mogą wzbudzać uśmiech, zaciekawienie oraz ochotę na więcej. Autorka jest doktorem habilitowanym językoznawstwa i leksykografem, co ewidentnie widać w jej utworach, które są dopracowane w każdym calu. Roi się w nich od różnorodnych środków stylistycznych, a rymowanki są tak wspaniale napisane, że idealnie nadają się do recytowania na konkursach szkolnych.

Książka bierze udział w wyzwaniach: Dziecięce poczytania oraz Powrót do dzieciństwa.

17 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Lubię takie książeczki :) na pewno zwrócę na nią uwagę podczas wyboru prezentu dla jakiegoś dzieciaczka z rodziny :) http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja starsza córka, jest teraz na etapie przeróżnych wierszy. Wiem, że to idealna książka dla niej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Należę do pasjonatów poezji i nie trzeba mnie przekonywać o jej potędze, dlatego uważam, że książka nie jest jakby już dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama z chęcią zapoznałabym się z tą pozycją. Musze w końcu bliżej przyjrzeć się twórczości autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjna książeczka, sama chętnie przeczytałabym resztę wierszy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis, coś innego wreszcie po stosie recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, ale w sumie to też swego rodzaju recenzja :P

   Usuń
 7. Widziałam ją osobiście i faktycznie byłam pod wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta ksiązeczka musi być super ♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że nie mam komu kupić.. No chyba, że sobie :D

  OdpowiedzUsuń
 10. O super! Będzie kolejna książeczka do kolekcji :) Dzięki za recenzje!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.