Wspieraj Polskę: 590powodów

Bycie Polakiem - dla jednych brzmi to dumnie, inni nie szczycą się swoim pochodzeniem. Jednak pomimo wszelkich nieporozumień oraz niedopowiedzeń, jakie każdego dnia pojawiają się pomiędzy członkami naszego społeczeństwa, warto doceniać to, co polskie i wspierać rodzimy rynek. 

Jak możesz to zrobić? Wystarczy, że na sklepowych półkach będziesz szukać polskich produktów. Polacy zaczęli częściej dbać o swoje zdrowie, przed zakupem sprawdzając etykietę danego artykułu, który mają zamiar wrzucić do swojego koszyka. Jednocześnie podejrzewam, iż zbyt mało osób zwraca uwagę na kraj pochodzenia, co również jest istotne, zarówno z punktu ekonomicznego, jak i zdrowotnego. Jeśli zależy Ci na wspieraniu rodzimych producentów, zachęcam do poszukiwania kodów kreskowych rozpoczynających się na 590.


Początek kodu "590" oznacza, że dany artykuł został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce. Następnie należy zwrócić uwagę, czy na etykiecie znajduje się informacja, że ów produkt wyprodukowano w Polsce. 


Moim skromnym zdaniem w akcji bierze udział zdecydowanie zbyt mało firm, czego powodem może być zbyt mała świadomość Polaków o tym, iż należy wspierać polską gospodarkę. Z tego względu zachęcam Was do szerzenia informacji o akcji organizowanej przez 590powodów. Może dzięki temu, Wasze ulubione polskie marki usłyszą o niej i z przyjemnością wezmą udział w owym przedsięwzięciu, pojawiając się na Mapie Marek. 

ZALETY KUPOWANIA POLSKICH PRODUKTÓW


Korzyści płynące z udziału w tej akcji dotyczą wielu grup zawodowych oraz aspektów życia, które mogą poprawić się także Tobie, jeśli zechcesz wspierać ekonomiczny patriotyzm. Dla niedowiarków przedstawiam poniższy schemat:


Podobnie jak w przyrodzie (zamknięty obieg materii) - nasza osobista sytuacja materialna ściśle wiąże się z sytuacją gospodarczą panującą w kraju. Jeżeli jego kondycja finansowa jest zadowalająca, my także to odczuwamy. Kupując artykuły wyprodukowane w Polsce, sprawiamy, iż w przyszłości nasza pensja będzie wyższa, a do tego zmniejszy się bezrobocie, a także polepszy się jakość służby zdrowia, bezpieczeństwa czy szkolnictwa. Struktury państwa funkcjonują dzięki naszym podatkom - to my za ich pośrednictwem (VAT w towarach i usługach, dochodowy, itd.) opłacamy pensje dla: ministrów, posłów, senatorów, policjantów, nauczycieli bądź pracowników w urzędzie miasta. Kupując polskie produkty, wzbogacasz ilość środków przeznaczanych na funkcjonowanie instytucji utrzymywanych z budżetu państwa. Gwarantując lepsze finansowanie, masz prawo wymagać najwyższej jakości usług świadczonych przez te instytucje. 

Co sądzisz o akcji 590powodów?  

26 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Myślę, że to bardzo pożyteczna i warta rozpropagowania akcja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że o tym piszesz. Nawet nie wiedziałam, że w kodach kreskowych zawarty jest kraj pochodzenia. Właściwie przy zakupach zawsze były dla mnie ważne skład i cena (no i oczywiście smak), ale nie zaszkodzi zwracać też uwagi na kraj i w miarę możliwości wybierać produkty polskiego pochodzenia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale jeśli da się połączyć wszystko - cenę, skład, smak oraz to, aby produkt był polskiego pochodzenia. :)

   Usuń
 3. Świetna akcja. Jestem jak najbardziej za!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak najbardziej! Powinniśmy tak robić!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! To wspaniałe z Twojej strony, że pozwalasz ludziom usłyszeć o tej akcji!
  Jestem na tak. :)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam pojęcia o tym, że 590 jest oznaczeniem polskich produktów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna akcja. Pierwszy raz o niej słyszę! Zaskoczyły mnie te 3 cyfry na początku kodu kreskowego, człowiek uczy się przez całe życie. A wracając do samej akcji, aż dziwne, że nie mówi się o niej głośno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to jest najbardziej irytujące - mówimy o tylu zagranicznych akcjach, a o polskich jest zbyt cicho...

   Usuń
 8. Bardzo ciekawy post i fajna akcja. Przyznam szczerze,że do tej pory raczej nie zwracałam uwagi na kraj produkcji, ALE postaram się to zmienić ;)

  Pozdrawiam,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja już od dłuższego czasu zwracam na to uwagę. Jest nawet aplikacja w telefonie, która po zeskanowaniu kodu pokazuje, w którym kraju produkt został zrobiony. Niestety na razie dotyczy tylko produktów spożywczych. Warto wspierać siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajna akcja. Dziwne, że w ogóle nie jest nagłaśniana. Bardzo dobrze, że o niej napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 11. Akcję znam od kilku lat. Staram się zawsze kupować lokalnie i wspierać polski przemysł. Lubię polskie piżamy, koszule, buty, bieliznę; mamy masę wspaniałych wytwórców.

  OdpowiedzUsuń
 12. Super post! Zdecydowanie to co rodzime jest po prostu lepsze, bo nasze, bo polskie właśnie! Od tego zaczyna się partyjotyzm w dzisiejszych czasach, a nie od bijatyk i obrzucania się wzajemnie obelgami.

  OdpowiedzUsuń
 13. Już od dłuższego czasu zwracam uwagę na kraj pochodzenia produktów, jakie kupuję. Często zerkam na stronę "Kupuję polskie produkty". Taka zasada przyświecała mi, jak kompletowałam wyprawkę dla synka. Chociaż ostatnio trochę zboczyłam z toru, ponieważ kupiłam brytyjską spacerówkę.
  Fajna akcja, warto ją promować!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, to się chwali! My wózek 3w1 mamy polskiej produkcji, a spacerówkę kupiliśmy czeską.

   Usuń
 14. Zawsze sprawdzam czy dany produkt jest polski :) i takich produktów jest w sklepach bardzo dużo!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ooglnie mowia otym do dawna od paru lat. Osobiscie staram sie kupowac produkty lokalne aby wspierac poniewaz jesli nie my to kto to kupi? Na dodatek czesto lokalne sa A) tansze B) lepszej jakosci C) o wiele mniej chemi!!! dlatego jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawa akcja, ale jestem zaskoczona, bo choć temat mnie interesuje, to o tej konkretnej akcji słyszę pierwszy raz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie zbyt mało słyszy się o bardzo przydatnych akcjach, dlatego postanowiłam podzielić się tą informacją z Wami! :)

   Usuń
 17. Bardzo przydatny post :P)
  Pozdrawiam, maobmaze

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawa akcja. Przyznam, że pierwszy raz o niej słyszę. Szkoda, że nie jest nagłaśniana :(
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.