Język polski jest piękny: "Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty" - praca zbiorowa

Podobno język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Sami rodacy mają z nim problem, zatem z czym muszą zmagać się obcokrajowcy, to tylko oni wiedzą. Niemniej warto poszerzać swoją wiedzę poprzez poznawanie znaczenia różnych słów, których raczej nie używamy na co dzień, chociażby po to, aby móc zabłysnąć w towarzystwie bądź zostać docenionym przez kogoś (chociażby nauczyciela języka polskiego). Jeśli wiesz, czym jest sylaba oraz laboratorium, to połącz oba wyrazy tworząc SYLABORATORIUM i... baw się nimi. 

Podejrzewam, iż apokalipsa, cacko, darmozjad, jawa, łachudra, obibok czy żeton to słowa, które większość osób zna, a może niejednokrotnie używa w zwracaniu się do kogoś. Jednak capstrzyk, giezło, kapodaster, szczękoczułek, urwipołeć czy wiorsta to wyrazy dużo mniej popularne. Dobrze wiedzieć, że bakista to skrzynka lub schowek pod koją marynarską, gont jest drewnianą deseczką służącą do pokrycia dachu, ikebana wiąże się z układaniem kwiatów, a wakuola oznacza część komórki znajdującą się w galaretowatej substancji zwanej cytoplazmą, mającą kształt pęcherzyka i wypełnioną płynem. 


Sylaboratorium to nie tylko wyjaśnienia trudnych słów, ale także teksty wspaniałych polskich autorów: Agnieszki Frączek, Emilii Kiereś, Justyny Bednarek, Mikołaja Golachowskiego, Wojciecha Widłaka, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Ewy Nowak, Zuzanny Orlińskiej, Zofii Staneckiej oraz Marcina Wichy, okraszone wstępem Jerzego Bralczyka. Ów leksykon zawiera również objaśnienia skrótów słownikowych oraz notes erudyty motywujący do zabawy w słowotwórstwo. 

Kiedy tylko wypakowałam z koperty Sylaboratorium, pierwszym uczuciem, jakie mnie ogarnęło, był zachwyt. Zakochałam się w tej książce od pierwszego wejrzenia i nasza miłość nie zwiędła jak kwiat, ale każdego dnia rosła w siłę. Same wydanie jest rewelacyjne - twarda i solidna okładka, duża czcionka oraz ilustracje autorstwa Pawła Pawlaka, które nie mają sobie równych. To, co ten człowiek stworzył, zasługuje na oklaski na stojąco. Ilustracje są niezwykle zabawne oraz dopieszczone w każdym calu, jednocześnie nie przesłodzone, a taki balans jest ciężko uzyskać. Różnorodne przekreślenia i podkreślenia zawarte w książce nadają jej charakteru. Do tego dochodzą naklejki pozwalające na stworzenie własnych wyrazów, co spodoba się każdemu młodemu czytelnikowi z głową pełną pomysłów.

Książka bierze udział w wyzwaniach: Czytamy nowościDziecięce poczytaniaPod hasłem oraz Powrót do dzieciństwa.

Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Egmont 
Data wydania: 25 października 2017 
Liczba stron: 160 
Gatunek: literatura dziecięca

20 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Jakie to ładne, a jakie mądre :) Na pierwszy rzut oka wygląda jak pozycja, którą bardzo chciałabym mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie piękne wydanie *.* Lubię takie pozycje z których mogą korzystać i dzieci i dorośli :)

  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl coś, co jest kierowane do dzieci, ale te słowa, które się znajdują przydałyby się nawet i mi. Uwielbiam takie zapoznawanie się z nieodkrytymi rejonami języka polskiego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepsze są książki, które zainteresują zarówno młodego, jak i starszego czytelnika. :)

   Usuń
 4. Śliczne wydanie i wartościową treść kuszą.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Początkowo nie byłam do niej przekonana, ale chyba w przyszłości dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobry początek nauki polskiego dla maluchów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może dla maluchów to nie, ale dla dzieci w wieku szkolnym - jak najbardziej. :)

   Usuń
 7. Uwielbiam takie książeczki dla milusińskich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspólne spędzanie czasu przy takiej lekturze jest świetne. :)

   Usuń
 8. Jejku, jej, ta książka to prawdziwa gratka dla językowych maniaków. Nie mogę się doczekać, kiedy trafi w moje ręce! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowany MUST HAVE dla miłośników naszego języka. :)

   Usuń
 9. Cudownie wydana książka i bardzo rozwijająca. Powinna znaleźć miejsce w każdej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.