Pomóż małym pacjentom: "List od..." - Katarzyna Ryrych

Święta to czas, kiedy przystajemy choć na chwilę, aby zastanowić się nad różnymi sprawami. Wtedy także nieco bardziej zwracamy uwagę na wszystkich dookoła, szczególnie tych potrzebujących. Na piękny gest zdobył się Empik, zamawiając książki List od... autorstwa Katarzyny Ryrych, aby zysk z ich sprzedaży w całości przekazać Fundacji Zaczytani.org, tworzącej Zaczytane Biblioteki na dziecięcych oddziałach szpitalnych. 

Kilka dni przed Świętami energiczny dwunastolatek – Linus ulega wypadkowi. Kiedy oczekuje na pomoc wpada mu w ręce tajemnicza koperta. Jego życie ulega diametralnej przemianie. List od... (Wydawnictwo Wilga) Katarzyny Ryrych to nie tylko ciepła i wzruszająca opowieść, ale też pierwsza książka, będąca elementem świątecznej kampanii, która w bezpośredni sposób pomaga dzieciom. 

List od... to historia, w której na próżno szukać milusińskich elfów i brodatego Świętego Mikołaja w czerwonym kubraczku. Linus spotyka na swojej drodze Mikołaja na miarę XXI wieku: Majka - ubranego w dżinsy i skórzaną kurtkę. Z ssań, po pracy, przesiada się do małego fiata. Podobno Majk też ma konto na fejsie... Dotychczasowa obojętność chłopca wobec rodziny, zmienia się stopniowo w zrozumienie potrzeby bliskości. Relacja z rodzicami staje się kluczowym elementem historii. Czy świąteczna przygoda doprowadzi Linusa do odnalezienia swojego taty?

Książka Katarzyny Ryrych przeprowadza dziecko przez świat dobra i zła, a robi to w nietuzinkowy sposób: poprzez ciekawą fabułę, błyskotliwe dialogi, ale i nowoczesny slang, wpleciony w rozmowy o poważnych sprawach. Książka została pozytywnie zaopiniowana przez dr Aleksandrę Piotrowską - psycholog dziecięcą, pracującą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego od 1974 roku. – Wartościowe przesłania tej książki mają dużą szansę trafić do młodego czytelnika, bo książka ma nie tylko wartką, interesującą akcję, ale też unika nachalnego i natrętnego dydaktyzmu, a napisana jest lekkim językiem, pełnym ciepłego humoru – mówi Piotrowska.

Książka została stworzona specjalnie na zamówienie Empiku, z myślą o akcji charytatywnej. Kontynuując ideę tegorocznej świątecznej animacji Empiku Najważniejsze znajdziesz w środku, historia nastoletniego Linusa wpisuje się w opowieść o ludziach, którzy w Święta odnajdują to, co ukryte a najbardziej dla nich wartościowe. 10 złotych ze sprzedaży każdego egzemplarza Listu od… -czyli cały zysk, Empik przekaże fundacji Zaczytani.org na tworzenie Bibliotek Małego Pacjenta. Są to miejsca na szpitalnych oddziałach dziecięcych z wydzielonymi regałami, z których bez ograniczeń mogą korzystać mali pacjenci.

Premiera książki odbędzie się 2 grudnia. Książkę przedpremierowo można kupić na stronie Empiku. Czy Ty też pomożesz małym pacjentom? :)

24 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Fajna akcja, a książka wydaje się być bardzo wartościową pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że niebawem będę mogła ją poczytać Synkowi. :)

   Usuń
 2. Akcja warta poparcia, książka fajna, więc trzeba kupić.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że słyszałam o tej książce - dodatkowo inicjatywa jest świetna! Na pewno się na nią skusze i sprezentuje mojej siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio osób sporo pisze o tej akcji, więc pewnie rzuciła Ci się gdzieś w oczy.

   Usuń
 4. Z chęcią zapoznam się z tą pozycją. Akcja warta polecenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że będziesz zadowolona, zwłaszcza, że często sięgasz po literaturę dziecięcą.

   Usuń
 5. Bardzo fajna akcja, dodatkowo książka wydaje się również całkiem fajna dla najmłodszych. Zastanowię się, czy nie zamówić jej dla młodszej siostry ;)

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto - siostra będzie zadowolona, a Ty zrobisz dobry uczynek. :)

   Usuń
 6. Właśnie na nią czekam. Bardzo cenię takie akcje i będę zachęcać czytelników do nabycia tej książeczki. Można pomagać mając z tego korzyść w postaci ciekawej publikacji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że ta XXI-wieczna współczesność odwzorowana jest w powieści - to zachęci młodych czytelników do czytania. Sama chętnie przeczytałabym tę powieść. A cel szczytny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością jest to świetny zabieg - jednak zawsze bliższe jest nam to, co bardziej znane.

   Usuń
 8. Cieszę się, że o tym napisałaś. Nie słyszałam o tej akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie ja tym bardziej cieszę się, że mogę zapoznać innych z taką inicjatywą. Im nas więcej, tym lepiej. :)

   Usuń
 9. Fajna akcja! No i ten nowoczesny Mikołaj :D haha coś dla mnie.
  http://teczowabiblioteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie najbardziej intryguje mnie ta nowoczesność, jaką wykreowała autorka. :)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.