Rymowanki dla każdego: "Wiersze dla dzieci (grzecznych i niegrzecznych)" - Irena Suchorzewska

Wszyscy znamy utwory znanych poetów, jak SkarżypytaIdzie Grześ przez wieśDyzio MarzycielZosia SamosiaKłamczuchaLeń czy Stefek Burczymucha, które prezentują ludzkie przywary w zabawnej formie. Tym razem przyszedł czas na wiersze Ireny Suchorzewskiej, która we wspaniały sposób przybliża dziecięcą charakterystykę.

Utwory Ireny Suchorzewskiej idealnie odzwierciedlają rzeczywistość, a dzieci bezproblemowo mogą utożsamić się z bohaterami wierszyków. W Wierszach dla dzieci (grzecznych i niegrzecznych) poznajemy chociażby niesamodzielnego chłopca, który we wszystkim wyręczałby się mamą; łakomczucha niepotrafiącego zachować się przy stole; chłopca udającego niewinną istotkę, który nieustannie zaczepia innych; strojnisię skupiającą się na wybieraniu ubrań i dodatków, zapominającą o myciu zębów i szyi; dziecko wiecznie odpowiadające "zaraz",  jak również obrażalską, ciekawską, zapominalską, skarżypytę, chwalipiętę, bałaganiarę czy łobuziaka. 

Już pierwsze wierszyki ukazują, że autorka była wspaniałą obserwatorką, gdyż jej utwory wyśmienicie odwzorowują dziecięce zachowania. Każde dziecko może odkryć, że wiele łączy je z konkretną postacią, a także odnaleźć swoich kolegów i koleżanki w bohaterach innych wierszy. Niezbyt pożądane postępowanie danej osoby z książki może sprowokować do zastanowienia się nad własną postawą, a nawet postanowienia poprawy. Na pewno jest to książka, jaką warto czytać wraz z dzieckiem i w razie potrzeby naprowadzać je na właściwy trop, niekiedy uświadamiając, iż jego zachowanie jest bardzo zbliżone do tego przedstawione w jakimś utworze. 

Wiele osób uwielbia baśnie czy bajki przepełnione nierealnymi wydarzeniami, pobudzające wyobraźnię. Ja akurat jestem zwolenniczką zwyczajnych opowieści, poruszających normalne ludzkie problemy oraz sytuacje, które przydarzają się nam na każdym kroku. Z tego powodu Wiersze dla dzieci (grzecznych i niegrzecznych) od razu skradły moje serce, powodując żal, iż jest to jedynie książka wypożyczona z biblioteki, ponieważ to lektura, która powinna znaleźć się na każdej domowej półeczce!    

Owa książka przyciąga wzrok - duży format, twarda oprawa, bogata kolorystyka, niemała czcionka oraz zabawne ilustracje autorstwa Kasi Kołodziej sprawiają, że można po nią sięgać, sięgać i sięgać... Wierszyki szybko zapisują się w głowie, zatem mogą być nie tylko czytane, ale i recytowane z pamięci. Wiersze dla dzieci (grzecznych i niegrzecznych) to idealna książka zarówno dla maluchów, jak i starszaków - każdy mały czytelnik powinien być zachwycony. 

Książka bierze udział w wyzwaniach: Dziecięce poczytania oraz Powrót do dzieciństwa.
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 11 czerwca 2014
Liczba stron: 40
Gatunek: literatura dziecięca

20 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Świetne są takie wierszyki. Chętnie kupię tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ten egzemplarz niestety mieliśmy z biblioteki, ale na pewno rozejrzę się za nim, bo warto taką książkę mieć na własność.

   Usuń
 3. Bardzo kolorowa i warta zapamiętania pozycja. Super.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje dzieci bardzo lubiły takie rymowanki, szybko wpadały nam w ucho. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie piękne wydanie *.* Jak byłam mała uwielbiałam tego typu wierszyki, znałam im na pamięć dziesiątki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, idą święta - może warto odkurzyć tą swoją dziecięcą cząstkę? :)

   Usuń
 6. Mojej córci przydałby się wierszyk o tym wyręczającym się mamą chłopczyku :)Piękne to wydanie, takie kolorowe i przyciągające oko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mojemu Synowi też by się przydał, chociaż pewnie udałby, że nie rozumie. :P

   Usuń
 7. Rewelacyjne wierszyki, do tego pięknie wydana książka aż się prosi, by ją sprezentować.

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę się za nią rozejrzeć! :))

  Pozdrawiam, maobmaze ♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ piękne wydanie tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.