"Kaczka, co przebrała miarkę" i "Kruk, co kracze pokrakanie" - Pan Poeta

Pan Poeta szturmem wtargnął na rynek wydawniczy, kradnąc serca zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Historie, które tworzy, są kierowane do dzieci, ale wiele z nich wyniosą również (a może szczególnie?) dorośli. Autor charakteryzuje się wspaniałym zmysłem obserwacji, dostrzegając często to, na co staramy się nie zwracać uwagi z różnych względów...


KACZKA, CO PRZEBRAŁA MIARKĘ

Tytułowa bohaterka uwielbia się stroić, dlatego pragnie wyglądać nienagannie na kolacji z kaczorem. Od rana stoi przed lustrem, nie mogąc zdecydować się na żadną kreację. Całą swoją uwagę poświęca strojom, przez co zapomina o randce...

Każdy z nas chciałby prezentować się jak najlepiej, doznając uznania w czyichś oczach, szczególnie jeśli zależy nam na danym osobniku. Jednak czasami można tak mocno zatopić się w próbach zrobienia dobrego wrażenia, że zapominamy o całym świecie, a także o tym, co powinno być najważniejsze. Jeżeli mamy się komuś spodobać, to zrobimy to niezależnie od wyglądu zewnętrznego. A jeśli ktoś nie zaakceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy bez całej otoczki, to najwyraźniej nie zasługuje na nasze zainteresowanie. 


KRUK, CO KRACZE POKRAKANIE
Kruk od rana do nocy kracze i kracze. Inne ptaki nie rozumieją jego języka, przez co czują się upoważnione do krytykowania go. Czy mają do tego prawo? Można wyśmiewać tych, których nie pojmujemy jedynie z powodu własnej ignorancji? Tytułowy bohater z pewnością jest osobnikiem godnym naśladowania. Walczy o swoje, nie poddaje się, stawia czoła wyzwaniom, a do tego nie idzie za tłumem, jeżeli doskonale zdaje sobie sprawę z słuszności własnych racji. Myślę, że wielu z nas mogłoby się uczyć od owego ptaka.

Ta historia jest wspaniałą motywacją do poszerzania swoich horyzontów. Myślę, że Pan Poeta pod podszewką nauki języków ukrywa generalnie częstą niechęć do uczenia się nowych rzeczy. Nierzadko twierdzimy, iż coś jest głupie bądź kompletnie nam niepotrzebne, nawet jeżeli niewiele o tym wiemy. Często nawet nie wyrażamy chęci zgłębienia naszej wiedzy - z lenistwa czy obawy przed porażką. Jednak warto przełamywać swoje lęki, bo to zawsze zaprocentuje nam w przyszłości.

Wszystkie cztery książki Pana Poety, które do tej pory zostały wydane, pokazują nasze przywary w bardzo przystępny sposób, przez co te lektury pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Kaczka, co przebrała miarkę od razu przypadła mi do gustu, za to z Krukiem, co kracze pokrakanie nie polubiliśmy się od razu, ponieważ w moim przekonaniu jest to historia najtrudniejsza do przyswojenia oraz przekazująca mniej istotnych wartości niż wcześniejsze utwory. Niemniej polecam skompletowanie całej serii i powracanie do niej przynajmniej raz na jakiś czas.

Książki biorą udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytania Bonusowe.
Dane techniczne o książce
WydawnictwoPrószyński i S-ka
Data wydania: 18 stycznia 2018 / 5 września 2017
Liczba stron:  28 (każda)
Gatunek: literatura dziecięca

18 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Warto poznać z dziećmi wartościowa historię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne ilustracje :) dzieciom na pewno by się spodobało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo dobrego czytałam o tych książeczkach, ale jeszcze żadnej nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 4. fajne ilustracje na pewno zachęcające dzieci do czytania!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem jak to możliwe, ale nie słyszałam o tej serii. Ilustracje są zachwycające! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakiś czas temu w mojej rodzinie pojawił się nowy członek. Kiedy troszkę podrośnie książki takie jak te, będą idealnym prezentem. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam dzieci, ale z chęcią sama bym przygarnęła książeczki Pana Poety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko nawet w dorosłym wieku. :)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.