Poezja dziecięca: "Wiersze z charakterem" - Jan Brzechwa


Znaczna większość moli książkowych bardzo często sięga po prozę, wybierając swój ulubiony gatunek literacki. Nie da się ukryć, że poezja nie cieszy się takim zainteresowaniem, co okazuje się dość zrozumiałe, wszak jest niezwykle wymagająca. Wiersze czytam bardzo rzadko, jednak po te dziecięce sięgam często - są szerzej dostępne, bardziej przystępne i... przyjemniejsze w odbiorze.

Ten zbiór wierszy zawiera czternaście utworów - tych znanych i lubianych, jak KłamczuchaLeńSkarżypyta czy Samochwała, a także nieco mniej popularnych, choć niekoniecznie gorszych, jak chociażby AndronyBrudasProt i Filip bądź Żołądek. Każdy z wierszy dotyka podobnego problemu, mianowicie niepożądanych przywar lub zachowań, które należałoby ukrócić jak najszybciej. Kłamstwa, unikanie mycia się, lenistwo, robienie niemiłych dowcipów innym, przechwalanie się, zadawanie ogromu bezsensownych pytań czy nadmierne łakomstwo dotyczą wielu osób, które Jan Brzechwa ujrzał i opisał...

Bardzo spodobała mi się oprawa graficzna towarzysząca wierszom Brzechwy. Od razu widać, że ilustrator Tomek Kozłowski stanął na wysokości zadania, aby tak interesujące wiersze dopełnić niezwykłymi rysunkami przepełnionymi klasyczną elegancją oraz niebywałym urokiem. Dzięki nim człowiek czuje, że owa książka jest kompletna, gdyż zawiera to, co najważniejsze - interesującą i wartościową treść, okraszoną pięknym wnętrzem, cieszącym oczy niejednego czytelnika. 

Wiersze z charakterem to książka pełna humoru i zabawnych historii, jakie mogą dotknąć każdego z nas. To idealna okazja do zastanowienia się nad własnym charakterem, sposobem bycia i zachowania - być może odnajdziemy siebie w jednym z utworów? Warto, wraz z dzieckiem, zrobić osobisty rachunek sumienia, a dzięki Brzechwie spojrzeć na siebie z nieco innej perspektywy niż zawsze.

Książka bierze udział w wyzwaniach: Dziecięce poczytania Bonusowe oraz WyPożyczone.
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Egmont
Seria/cykl: Wierszem napisane
Data wydania: 4 listopada 2013
Liczba stron: 32
Gatunekliteratura dziecięca

20 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Bardzo lubię wiersze Brzechwy. :) Czytałam je jakiś czas temu z moim dzieckiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację - ilustracje są bardzo ważne w takowych książkach dla dzieci, ponieważ pozwalają na dłużej skupić uwagę maluszka. Mój synek ma kilka ulubionych wierszyków i chętnie do nich wracamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej! Ja odnajduje się zupełnie w wierszu "Leń" - cała ja ;)
  Ilustracje są świetne, bardzo lubię grafiki w takim trochę oldschoolowym stylu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może skuszę się na zakup tego wydania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również lubię czytać Brzechwę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiersze Brzechwy kojarzą mi się z moim dzieciństwem, i jak będę miała kiedyś dziecko, to na pewno zapoznam go z wierszami autora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może uda Ci się przekazać miłość do książek swoim pociechom. :)

   Usuń
 7. Twórczość Brzechwy darzę ogromnym sentymentem. To jego dzieła towarzyszyły mi na początku mojej przygody z literaturą. Co jednak dziwne, nie mam w domu żadnego wydania z jego wierszami. Może warto byłoby je nabyć. Pomyślę o tym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój ulubiony autor z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.