Łamigłówki mądrej główki: "Zagadki logiczne do utraty tchu" i "Bzik matematyczny"

Matematyka nazywana jest królową nauk - jedni zgadzają się z tym twierdzeniem, inni tylko kręcą głowami na samą myśl o tym przedmiocie szkolnym. W każdym razie zadania matematyczne potrafią spędzić sen z powiek niejednemu uczniowi. Jestem zdania, że lęki należy oswajać, dlatego serdecznie polecam łamigłówki od wydawnictwa Siedmioróg, które serwują naukę poprzez zabawę. 

Zagadki logiczne do utraty tchu to zbiór 66 zadań rozwijających spostrzegawczość, logiczne myślenie, a także umiejętność pisania, wnioskowania, liczenia, porównywania, wyszukiwania oraz przyporządkowywania przedmiotów. Zadania zawarte w tej książce dotyczą nie tylko działań matematycznych, ale również łamigłówek ortograficznych, wyobraźni przestrzennej czy kojarzenia wspólnych cech i odszukiwania różnic.

Fani matematyki powinni być zachwyceni Bzikiem matematycznym składającym się z szeregu zadań: rozszyfrowywania, wnioskowania, wyszukiwania oraz obliczania. Łamigłówki ułożone są według stopnia trudności, dlatego najkorzystniej wykonywać je według określonej kolejności. Dzielenie według kryteriów, ciągi logiczne czy korzystanie z tabelki wynikowej tylko brzmią tak poważnie - wraz z królikiem, który znajduje się na każdej stronie, wszystko staje się prostsze.

Obie pozycje dedykowane są dzieciom w wieku 9-11 lat. Sądzę, że to odpowiednia kategoria wiekowa - osobiście chyba jednak zaproponowałabym je przynajmniej dziesięciolatkom, szczególnie Bzika matematycznego, ponieważ zawarte w nim łamigłówki bywają naprawdę trudne. Nie ukrywam, że sama z przyjemnością zabrałabym się do wypełniania zadań, jednak zostawię to mojemu dziesięcioletniemu bratu, który aktualnie marzy o zostaniu nauczycielem, także będzie mógł poćwiczyć. 

Rozwiązując zadania matematyczne i logiczne, dziecko rozwija oraz szlifuje różnorodne zdolności, szczególnie czytanie ze zrozumieniem  poleceń i wskazówek, budowanie oraz weryfikację hipotez, skupienie uwagi, analizowanie problemów, przewidywanie, przejawianie własnej inicjatywy, dedukcję i wyciąganie wniosków czy dostrzeganie podobieństw, analogii i hierarchii. 

Nie wystarczy dać dziecku taką książkę w dłoń, zachęcając do siedzenia nad nią każdego dnia. Rodzic musi się upewnić, że dziecko rozumie polecenia, dając mu ogrom wsparcia i zrozumienia, kiedy jakieś zadanie sprawia mu trudność. Nie wolno zmuszać dziecka do ślęczenia godzinami nad czymś, co nie sprawia mu radości i satysfakcji - niekiedy warto odłożyć dane zadania na inny czas. Często wystarczy dać uczniowi narzędzie do pracy, a on zrobi z niego pożytek, rozwijając i doskonaląc swoje umiejętności, jednocześnie traktując je jak dobrą zabawę. 

Dane techniczne o książkach
WydawnictwoSiedmioróg
Seria/cykl: Łamigłówki mądrej główki
Data wydania: 2017
Liczba stron: 64 (każda)
Gatunek: zagadki logiczne

16 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Czytanie ze zrozumieniem jest niezwykle ważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo istotna umiejętność, którą niestety nie może pochwalić się nawet duża liczba dorosłych.

   Usuń
 2. Fajne książki, dużo ciekawych zadań. Na pewno przypadną do gustu najmłodszym ;)

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
 3. Obie publikacje mogą być dobrym przerywnikiem w środku dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla dzieci to idealna okazja do poćwiczenia swoich umiejętności.

   Usuń
 4. Przydatne i kształtujące ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobają mi się łamigłówki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nauka przez zabawę meeega!! uwielbiam takie łamigłówki. Zapraszam do mnie nowy post - o bucikach dla dziecka. https://gibobobasy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze buciki już dawno za nami, ale na pewno zajrzę. :)

   Usuń
 7. Dziękuję własnie czegoś takiego szukałam :-)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.