"Ważne rzeczy" - Peter Carnavas, "O wilku, który miał humory" - Orianne Lallemand

Mama Krzysia robi w domu wszystko, odkąd jego tata zniknął z ich życia. Pewnego dnia postanawia pozbyć się wszystkich rzeczy byłego partnera. Nieoczekiwanie parę dni później każdy przedmiot ponownie znajduje się w ich domu. Jakim cudem? Przekonajcie się sami...

Peter Carnavas oszczędnie posługuje się słowem, ale czasami zdecydowanie tak trzeba. Nie wiemy dokładnie czy tata Krzysia umarł, czy odszedł od nich (jestem prawie pewna, że druga opcja jest poprawną) - możemy jedynie domyślać się, aczkolwiek niekiedy nie gra to większej roli, a bardziej pozwala utożsamić się głównym bohaterem, niezależnie od przyczyny rozstania z kimś ważnym. 
Radzenie sobie ze stratą jest bardzo bolesną i trudną sztuką. Niestety jest niezbędna, jeżeli chcemy ruszyć do przodu. Każdy inaczej podchodzi do takich spraw. Jedni, tak jak mama Krzysia, pragną wyrzucić daną osobę ze swojego życia, łącznie ze wszystkimi rzeczami, które ją przypominają. Inni, jak chłopiec, chcą pamiętać, bo jest to dla nich bardzo istotne. 

Ważne rzeczy to książka idealna dla dzieci, które straciły kogoś bliskiego - nieważne w jakich okolicznościach. To lektura w sam raz dla rodziców, buntujących się przeciwko utracie, pragnącym wymazać z pamięci całą przeszłość, ukrywając pewne fakty przed dziećmi, które i tak są dużo mądrzejsze, niż sądzimy. W zasadzie myślę, że tę historię powinny poznać także dzieci bez takowych traum, bo niestety, prędzej czy później, każdy z nas coś lub kogoś utraci...

Książka bierze udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytania Bonusowe.
Dane techniczne o książce
Tytuł oryginału: Important things
WydawnictwoAdamada
Data wydania: 25 stycznia 2018
Liczba stron: 40
Gatunek: literatura dziecięca

Tym razem poznajemy inną odsłonę Wilka - bardzo humorzastego. Złość miesza się z radością, przerażenie ze spokojem, a zadowolenie z zawstydzeniem. Jak poradzić sobie, kiedy w naszym wnętrzu emocje dosłownie buzują?

Radzenie sobie z emocjami bywa bardzo trudne - nawet w przypadku dorosłych, a co dopiero wśród dzieci, które dopiero poznają świat i niekiedy czują się totalnie nierozumiane przez starszych. Myślę, że taka książka może im pomóc zarówno w nauce nazywania konkretnych emocji, a także zrozumienia, że nerwy w niczym nie pomagają, a jedynie przeszkadzają w osiągnięciu satysfakcjonującego celu.
Każdy z nas powinien sam dotrzeć do tego, co go uspokaja i wycisza. Warto wypracować sobie sposoby na odzyskanie wewnętrznej harmonii oraz spokoju, ponieważ nikt nie wytrzyma zbyt długo z wiecznie nadąsaną osobą.

Książki Orianne Lallemand są bardzo kolorowe, a zabawne ilustracje Eleonore Thuilier przykuwają wzrok. Ilość treści jest trafiona w punkt - całą historię można poznać za jednym razem, a duża czcionka idealnie nadaje się do samodzielnego czytania dzieciom, które opanowały ową trudną umiejętność. Generalnie całe wydanie jest godne pochwalenia - dość twarda oprawa i połyskujące strony sprawiają, iż książka nie powinna ulec zniszczeniu nawet w dłoniach małego rozrabiaki.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytania Bonusowe.
Dane techniczne o książce
Tytuł oryginału: La loup qui apprivoisait ses emotions
WydawnictwoAdamada
Seria/cykl: Przygody Wilka
Data wydania: 17 maja 2018
Liczba stron: 32
Gatunek: literatura dziecięca

19 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Jakie te książeczki mają piękne ilustracje! Gdybym miała te kilka lat, z przyjemnością bym je przeglądała, wertowała, potem też czytała. A gdy przy tym mogłabym poznać historię z przesłaniem, ważną lekcją... wielki plus! :)

  NaD okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewniam, że nawet mając kilkadziesiąt lat, można przeglądać je, czytać i zachwycać się każdą stroną! :)

   Usuń
 2. Pierwsza książeczka na pewno zagości w mojej biblioteczce, abym za jakiś czas mogła ja przeczytać z siostrzeńcem.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam inne książki tych autorów, były bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 4. No, to moja wyprawka dla chrześniaka pękać już będzie w szwach. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowała mnie książeczka ,,Ważne rzeczy''. Dobrze, że porusza tak ważną tematykę straty, bo trzeba pisać o takich rzeczach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzadko spotyka się aż tak trudną tematykę w książkach dziecięcych, więc tym bardziej warto zwrócić uwagę na ten tytuł.

   Usuń
 6. Bardzo podoba mi się sam sposób wydania, choć czytać nie miałabym ich komu :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Od jakiegoś czasu książeczki dla dzieci przyciągają moją uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy tytuł i Twoja recenzja spowodowała, że mam ochotę na tą książkę. Zapraszam w moje storny, może zostaniesz na dłużej. Obserwuje!

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwsza książka... lubię i cenię tak madre książki. Nie mam dziecka (tylko bratanicę ale ona jest za mała na takie książki) ale taką książkę przeczytałabym sama sobie i być moze sama dla siebie kupiła. Na mądre książki nie ma wieku.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.